Veider maja

Meie majal on oma kiiksud, mis tulenevad eelmiste omanike muudatustest ja uuendustest. Üks neist on meie elektrisüsteem, mille me osaliselt ringi ehitasime, sest põrandat üles võttes selgus, et meil on seal täielik segapudru-spagetihunnik ning see kõik poleks a) uue põranda alla mahtunud ja b) ei tekitanud meis erilist kindlust. Kui elektrik asju ümber ehitas, avastas ta veelgi põnevusi. Näiteks ei tea me täpselt siiani, kust saab voolu see pump, mis meil õues teisest sademekaevust vett välja pumpab.

Ma toimetasin eile ülemisel korrusel ja kuulsin veidrat pininat (mõned valgustid ja lülitid pinisevad seal, seegi on üks töö, mis kunagi ette võtta tuleb), seega ma hakkasin kapist lüliteid välja plõksima, et aru saada, mis see on. Lülitid on märgistatud, aga nii mõnegi puhul pole ma päris kindel, mida need tähistavad. L. V. on ilmselt nõudepesumasin (lave-vaisselle), aga plaques? Eeldaks, et pliidiplaat aga seal on gaasipliit. Selle välja klõpsamine külmkapi ja ahju tagant tuleva pinina lõpetas (ei, nonde oma ei tohiks olla ehkki tõsi, frigo lülitit ma ei näinud seal ja kapp oli mul juba välja lülitatud…). Vaatasin ka teatava üllatusega lülitit chaudière ja klõpsasin ta välja, sest no küllap ta selle kunagise katla oma oli, kui meil veel kaks katelt oli.

Õhtul tulin koju, N. oli juba kaminasse tule teinud ja mina mõtlesin, et pagana külm on toas. Meil peaks 20 kraadi olema, aga no ei tundu küll nii ja põrand on külm. Termostaat teatas, et on 18 kraadi ja vilgutas errorit. Läksin siis keldrisse katla juurde vaatama ning see oli väljas. Võttis vaid hetke, et mulle meenuks me elektriku avastus, et me katel on mingil põhjusel ülemise korruse kappi ühendatud. Ilmselt seetõttu, et uus katel pandi sinna, kus oli enne ülemise korruse katel ja seega oli loogiline neid eraldada. Eks me võiks pikendusjuhtmega ta teise pistikusse panna, aga tühja temaga. Tuleb lihtsalt meeles pidada, et kogemata jälle välja ei lülita.

Võtsin eile ette ja uurisin lähemalt me gaasitarbimist. Gaasifirma helistas mulle sügise alguses, et arutada me igakuist makset. Prantsusmaal on nimelt see tobe komme, kus sa maksad paljude teenuste eest iga kuu eeldatava tarbimise eest ja siis aasta lõpus (või iga kuue kuu jooksul) nad tasaarveldavad. Minu jaoks on see süsteem ogar, eriti elektri puhul, sest meil on nutiarvestid ja kui ma saan netist oma hetketarbimist vaadata (tõsi, vaid ühe arvesti kohta, sest süsteem ei saa aru, et mul on neid kaks), ei peaks olema ju nii keeruline mulle igakuist arvet saata. Aasta eest, kui me lepingu sõlmisime, pandi me igakuine makse vastavalt maja eelmiste aastate keskmise tarbimise põhjal ehk et iga kuu maksime 201 eurot (pluss kord aastas lepingutasu, mis 2021 oli alla 300 ja nüüd üle 300 euro) ning nemad ennustasid umbes kuna me tsistern täitmist vajab. Sügisel pidin neile ütlema, palju gaasi alles on ja nad nentisid, et me tarbimine on meeletult kukkunud, mida oli meeldiv kuulda, sest selles ei kajastunud isegi veel me remondiga saavutatud energiaefektiivsus. Pani aga samas mõtlema ka, kui palju gaasi siin majas lekete ja korra ka torumeeste lolluse pärast raisatud on. Torumeeste lollus oli see, et kui uut katelt paigaldati, jätsid nad katla kraanivett maksimumtemperatuuril tootma, seega gaasitünn tühjenes põhimõtteliselt kuuga. See, kui palju gaasi sealt tsisternist tänu väga lekkivale kraanile välja vuhises, ei ole eales võimalik teada saada. See see on, kui tsistern on kohas, kus sa kunagi ei käi ja seega gaasilõhna ei tunne ehkki see tekitab teatavaid küsimusi gaasifirma kontrollide osas, mida nad iga paari aasta tagant teevad.

Igatahes jäi meil kokkulepe, et nad helistavad paari kuu pärast uuesti. Helistasidki, aga ma ei saanud vastu võtta, seega nad jätsid sõnumi, et helistage ja öelge oma tsisternis oleva gaasi kogus. Ma helistada ei viitsinud (jube raske on robotist mööda saada), aga seda pisiasja sai ka kodulehel teha. Tegin ära ja unustasin. N. mainis eile, et Antargaz on meile üle 900 euro tagasi maksnud, seega ma pidin kohe uudistama minema, et neile järgmisel nädalal helistada ja me igakuisest maksest rääkida. Uudistamise käigus selgus, et eelmise sügise jooksul (st 3 kuu jooksul) toodi meile 0,6 tonni gaasi ja selle aasta jooksul on toodud 0,7 (tsistern on 60% täis). Nad peaks enne jõule juurde tooma ja ma vist ei lükka seda edasi, sest siis saab uude aastasse täispaagiga minna ja tarbimist on minu jaoks nii loogilisem jälgida. Edasine uudistamine näitas, et me igakuine makse on juba muudetud ja on nüüd 107 eurot. Optimistlik mina loodab, et me kukutame selle järgmisel sügisel veelgi allapoole. Gaasihind on meil kolmeks aastaks fikseeritud, seega ses osas mingit muutust tulemas veel ei ole.

Ahjaa, elektrifirma paugutab siin ka. Nad hakkasid mulle suve alguses paanilisi kirju saatma, et te tarbimine on hoopis teine, kui me oleme hinnanud, helistage meile! No oli jah. Meil on kaks lepingut (kaks korterit, kaks arvestit) ja me elasime alates veebruari lõpust korteris, kus tavaliselt kedagi püsivalt ei ela. Pesime seal pesu ja kasutasime ahju. Helistada ma muidugi ei viitsinud, sest robotid, seega ma ignoreerisin neid. Ülemise korteri igakuine makse oli vist 23 eurot (sisaldab ka võrgutasusid jmt mudru) ning nüüd sügisel ampsati meilt üle 250 euro ületarbimise eest ära ning duubeldati igakuist makset. Nüüd, kus me enam üleval ei ela :D Alumise korteri eest saime kevadel 80 eurot tagasi, aga siiski läks igakuine makse 62-lt 70 peale. Veider loogika. Ma ei viitsi helistada, sest ma tahan me elektrilepinguid natuke vaadata ja erinevaid lahendusi uurida, seega mis ma enne torgin. Äkki vahetame pakette hoopiski. Ja tegelikult peaks ka talvisel ajal katsuma maksimaalselt pesu õues kuivatada, et me vana (kuid väga hästi töötavat!) kuivatit vähem kasutada, sest energiasäästlik pole ükski kuivati. Toas restil saaks ka mingi piirini kuivatada, aga kogu masinatäis ei mahu hästi restile. Seevastu õues on mul suur vihmavarjukujuline kuivatusrest, kuhu mahub väga palju.

Aga siiski. Päikesepaneelid ja soojuspump? Ma tahaks leida kellegi, kes oskaks mulle minule arusaadavas keeles ja kohalikku geoloogiat teades rääkida, kas ühe sügava augu puurimine oleks mõeldav ja rentaabel.

Järgmisel talvel võiks termofotosid ka teha, et soojustamise osas otsus vastu võtta. Iseenesest võiks soojustada, aga samas ei ole siin ka nüüd märkimisväärselt külm ja mida aeg edasi, seda vähem siin külm on. Pigem vastupidi.

Oi, ma tahaks tolle tüübi tagasi kutsuda, kes siin maja inspekteerimas käis, et näha, mis tähe me majake nüüd saaks. Ehk kahe aasta pärast tellin lihtsalt huvi pärast energiaefektiivsuse hindamise.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s