Mosaiigid ja lennukid

Jõuan N.-i vanemate juurde ja peagi ärkab uinakust ka Itso-san. Ämm on agar ja paneb lapsele uinakuks pidžaama selga (ma pole kunagi viitsinud), seega on vaja riideid vahetada, aga pikkade varrukatega särk on pesus ja kotis on vaid lühikeste varrukatega särke. Tõmban poisile ühe neist selga ja ämm jookseb kampsikut tooma, sest oi, nii on ju külm! Toas on 22 kraadi sooja, ma olen paljajalu ja suvekleidis…

Jätkakem pildiuputusega. Kesklinnas seisab üks auto, mis inimestel head teha soovitab. Too vanataat Dobri on legendaarne askeet, kes kõndis aastaid iga päev maha 20 kilomeetrit, et Sofias asuva katedraali ees heategevuseks raha koguda. Ta elas muide 103-aastaseks.

Samal päeval üritasime minna notarisse üht paberit tegema, aga me tavapärane notar oli kolinud ja teises kohas ei võetud meid jutule, sest ma ei räägi bulgaaria keelt (N. võinuks ju valetada, nii palju saan ma aru küll, kui vaja oli) ja seega peaks see lühike deklaratsioon mõnda mulle arusaadavasse keelde tõlgitud olema. Lõime käega.

Plovdiv on täis lagunevaid iludusi. No vaadake vaid seda!

Me läksime aga loodusmuuseumisse ning me algne plaan oli liblikaid vaadata (seal on katusel kuppel, kus nad ringi laperdavad), aga me ei pannud tähele, et sinna saab vaid kindlatel aegadel ja giidiga, seega me vaatasime niisama ringi. Sipsik jumaldas dinosauruseid – need liigutasid ja tegid häält – ja lisaks on muuseumil suur akvaariumite ja terraariumitega osa, kus on hulganisti kalu, madusid, ämblikke ja isegi krokodill. Kõige lõpetuseks vaatasime planetaariumietendust ja laps oli täiesti lummatud.

Järgmisel päeval saime oma tavapärase notari juures läbi häda tolle paberi tehtud ning lisaks üritasime üles leida Plovdivi sünagoogi. Leidsime, aga selgus, et seda saab külastada vaid etteteatamisega ja vist vaid grupiga. Ühel päeval! Sünagoogi lähedal (see asub täiesti absurdses kohas!) oli üleval fotol olev maja. Bulgaarias on korterimajade arhitektuur väga kirju. Igasugust kraami leiab ja mu meelest on nii mõnedki neist väga huvitavad. See konkreetne näiteks meeldis mulle väga.

N.: Tasuta Ukrainaid jagatakse? Ma võtaks ühe!

Lihavõttekaunistused raekoja ees.

Hemingway restoranis polnud ma varem käinud. See on seal juba väga kaua eksisteerinud, aga me polnud sinna sattunud. Maapähklivõileiba menüüs polnud. Burbooni mu meelest ka mitte, aga ma ausalt öeldes ei vaadanud. Küll aga oli kaheksajalga, mille ma ka tellisin (jah, ma olen muutmas oma meelt Bulgaaria ja mereandide osas, peagi sellest lähemalt!) ja Sipsik undas terve ooteaja, et ta tahab kaheksajalga. Ilmselt kõige parem kaheksajalg, mida ma oma elus söönud olen! Sipsik sõi tubli kolmandiku sellest mul käest ära.

Järgmisel päeval tegin kultuurat ning käisin kahes kohas, mis hiljuti (st 2020) avati. Ma olen seda korduvalt maininud, aga olgu siin meeldetuletuseks, et Plovdiv on väga vana linn. Väga vana. Mõningad allikad väidavad, et tegu on ühe Euroopa kõige vanema püsivalt asustatud linnaga, mille ajalugu sai alguse 8000 aastat tagasi. Jah, kaheksa kolme nulliga. Selles kontekstis käisin suht hiljutisi roomlastest jäänud mosaiike vaatamas.

Esmalt külastasin n-ö väikest basiilikat, mis 1980ndatel juhuslikult ehitustööde ajal leiti, osaliselt läbi uuriti, konserveeriti ja kui mitte just ei unustatud, siis vähemalt jäeti hooletusse. Mõned aastad tagasi saadi ühelt USA fondilt toetust ning võssa kasvanud varemed puhastati, mosaiigid renoveeriti ja kogu basiilikale ehitati ümber majake.

Suurem mosaiigiilu on Piiskopi basiilikas, mis asub katoliku kiriku kõrval. Plovdivis on vaid üks selline kirik, seega raske eksida :) Piiskopi basiilikaga oli umbes sama lugu kui väikese basiilikaga. Ühele selle küljele ehitati suisa autotee peale, sest ei teatud, mis seal all on ja et varemed olid piisavalt sügava pinnasekihi all, ei tulnud nad teed ehitades välja.

Piiskopi basiilika külastamiseks tasub võtta vähemalt tund, aga võib minna ka rohkem. See on suur ja huvitavat lugemist-vaatamist (ka videoid) on piisavalt. Basiilika ehitati 5. ja 6. sajandi vahetusel, kuid huvitaval kombel on basiilika all mingi administratiivhoone. Ilmselt oli see kaks ühes hoone, kus aeti olulisi asju ja samas austati jumalusena keisrit. Basiilikal on kusjuures kaks kihti mosaiike (ja mingil seletamatul põhjusel väga palju linnumosaiike), sest ühel hetkel toimus ilmselt maavärin, mis põranda deformeeris ning ainus viis seda parandada oli sinna uus mosaiik peale teha.

Pealmine mosaiik on loomulikult kõige rohkem kahjustada saanud ja osa sellest on eksponeeritud hoone teisel korrusel, kuhu viib väga lahe rippspiraal. See võngub natuke :)

Basiilika vajus ühel hetkel unustusse ehkki arheoloogilised andmed näitavad, et kirikuvaremeid kasutati elupaiga ja ka matmispaigana. Keset basiilikat on näha keskajal sinna peale ehitatud maja varemed, nood ülemisel fotol näha olevad augud kaevati ilmselt jäätmete jaoks ning suurem osa seinu läksid uute seinade ehitamiseks (tasuta ehitusmaterjal!).

Ma olin täiesti pahviks löödud ja selmet minna katoliiklaste kirikut vaatama (see pole kogu aeg lahti), kõndisin silla alt läbi ja vantsisin foorumisse. Üks osa sellest oli juba aastaid eksponeeritud, aga see, mis nüüd sillaalust peatänavaga ühendab, tehti alles nii hiljuti korda, et ma polnud seal kõndinudki. Väga hea otsetee!

Eile tegime Sipsikuga väikese retke ja käisime Plovdivi lennujaama juures asuvas lennundusmuuseumis. Jah, Plovdivil on lennujaam. Umbes kolme sihtkohta saab vist, aga need on kõik välismaale ehk teenindavad välismaal elavaid bulgaarlasi.

Lennundusmuuseum oli äge. Suures koguses militaartehnikat (kohe kõrval on sõjaväeosa), aga ka tsiviillennukeid ning lisaboonusena võib näha nimetet sõjaväeosa lendureid harjutuslende tegemas. Sipsik vaatas lummatult helikopterit, mis mingit manöövrit tegi ja hiljem nägime me veel mitut. Lapsele meeldivad lennumasinad.

Ma ei saanud N.-i nokkimata jätta, et mis mõttes teil on nii palju träna siin ja te Ukrainale midagi ei anna. Siit saaks varuosi või midagi! N. arvas vastu, et siin on järgi vaid kestad, seega äärmisel juhul võiks need kuhugi lennujaama peibutuseks parkida.

Sellise hirmsa jupstükiga treenisid piloodid hävituslennukist katapulteerumist. Muuseum võiks selle ära renoveerida ja atraktsioonina välja panna. Mõni hull ikka leiduks.

Bulgaaria oli siiski kosmoseriik, kelle kaks kodanikku on kosmoses käinud. Esimene oleks peaaegu surma saanud, sest neil oli seal tõsisem tehniline rike ning poleks piloot olnud nii kogenud kui ta oli, poleks nad ilmselt eluga pääsenud.

Päris maandumiskapsel! Päris-päris! Selle samaga tuldigi alla! (Jah, ma olen kosmosehull veidi).

Söögivalik oli neil seal omapärane. Herned (väikesed valged pallikesed), rooskapsad (suured valged pallikesed), paparikamögin, kuivatatud kohv…

Hiljem otsis N. välja hävituslennukite välimääraja (ta oli kunagi neist väga huvitatud) ning ma sain väikese meeldetuletuse Bulgaaria 90ndate majandusolukorra kohta. Vaadake hindu. Väike devalveerimine toimus.

Mune värvisime ka ning selle aasta ägedaima muna tiitli saab see:

Kui ma vaid teaks, mis järjekorras ma sinna värve peale kallasin ja kuidas ma sellise kombo teha suutsin. Munavärvid on mingi räige keemia. Ma katsun sellele mitte mõelda :)

9 comments

 1. Alex

  Bulgaarias on tsivilisatsioon!! Mina pean seda nàha saama! Inglise keeles saaks ka hakkama?
  Aga kas Globuse konserve veel ka toodetakse seal?

  • Rohelohe

   Inglise keeles saab seal, kuhu turist läheb, vabalt hakkama ja menüüd on üldiselt ka arusaadavas keeles.

   Googel ütleb, et Globus on Ungarist pärit 😁

   • Alex

    Onju. Ilus Eesti linn Riia. :)
    Seega igast nurgatagustesse ei maksa kolama minna? Kas see sinu ilus koht on nurga taga?

   • Rohelohe

    Nii, nüüd tuleb vaadata eraldi kahte asja – turvalisus ja keel. Bulgaaria pole ohtlik riik, seega siin kehtivad samad kaine mõistuse reeglid kui mujal ehk et ära roni (mustlas)getodesse, öösel pimedatesse nurgatagustesse ja oma maisel varal hoia silm peal. See ilus lagunenud maja on peatänava lähedal :)
    Keel kolamist ei takista ja kohad, kuhu pigem võib sattuda välisturist, keegi mingit keelt ikka tönkab ja usutavast suudad sa endast häda korral ka veidi vene keelt välja pigistada, mis ikka abiks on, kui ikka inglise keelt üldse ei osata. Üldiselt on bulgaarlased sõbralikud ja võõraid ei vihka 😊

 2. punanemammu

  Olen lummatud…üks koht nimekirjas lisaks (see oli tegelikult juba pisut varem, tänu Sulle), kirjutasin “rasvaselt” üle.
  Kuidas kollane muna on tehtud (hirsiterad?)?

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s