Seeder. Ei, mitte Helir-Valdor

Meil oli/on seal tee ääres üks seeder, mis muidu on väga äge puu, aga ühe suure miinusega. Miinuseks on see, et see kasvab otse elektriliinidesse ja ehkki me oma tänaval on näha lugematul hulgal puid ja hekke, mis kasvavad liinides/liinide peal sellisel viisil, et kui järgmine suurem torm tuleb ja elekter kaob, siis me teame, keda süüdistada, siis meie nii ei saa. Tuli maha võtta. Esialgu kaksas N. alumisi oksi.

Seejärel imetlesime kõik koos seedrikäbisid ja seda, mis neist lagunemise järel alles jääb. Seedrikäbid on vahvad granaadilaadsed pommid, aga lagunevad kuivades laiali, seega küpset käbi ei leia sa maapinnalt kunagi ning kui käbi on küps, laguneb see ühel hetkel puu otsas tükkideks ja järgi jääb vaid selline oga. Ma korjasin peotäie seemneid, et paar seedrit kasvama panna. Lisaks sellele bonsaile, mille ma mõnda aega tagasi kasvama panin.

Kass oli kriitiline.

N. jätkas saagimist ja raiumist. Just, raiumist, sest selgus, et kirves on hoopis efektiivsem kui me elektrisaag. Vaade puu otsast. Nagu näha, oleme vahepeal meie ja hobuste vahele aia püstitanud. Oli veelgi odavam, kui ma kunagi kirjutasin, sest vaja läks vaid 30 meetrit (ehk hekini) ja et neil 1.20 mõõtu polnud, tellisin meetrise ja see oli odavam. Lugu seeriast “kuidas säästa 1000 eurot”. Ja siis 800, sest just nii palju küsis seedri maha lõikamise eest too tüüp, kes meil korstent pühib ja “kõiki neid puid lõiganud on”. Ei ole hästi lõiganud, arvaks ma, aga no ehk ei ole ta neid järjepidevalt hooldada saanud ja seepärast on nad nii halvasti lõigatud…

Hull puu otsas.

Ja mõnda aega hiljem, Ikka veel puu otsas.

Me naabritel on väga korrapärane köögiviljaaed. Minu permakultuurne lähenemine neile ilmselt ei istu… Oh saaks juba selle gaasitsisterni maa alla! Remondiväljavaated on kohutavad, tänan küsimast. N. loeb lõpuks ometi Peter Mayle’i raamatut ja seal on keskkütte ehitamine väga kesksel kohal. Täpselt nagu meie kogemus, välja arvatud see koht, kus torumehed sinuga reaalselt räägivad. Jah, me hakkame jätkuvalt 28. lammutama. Jõuluks tagasi alla? Järgmise remondi teen frankofoonse naissoost blogijaga. Jah, sinuga! Sul on aega aastat viis õppida, kuidas prantsuse keeles remonti teha!

Siit on vist kõige paremini näha, miks me puu maha võtsime ning jah, see vasakpoolne on miski sekvoialine, mille eelmine omanik siia istutas. Kahekümne aasta eest oli ta vaevu poolteist meetrit pikk. Imeilus puu!

Tänaseks on seedrist järgi vaid könt ja see könt on seal juba kaks nädalat, sest esiteks sajab vihma ja teiseks on me elektrisaag nõrguke. Mul on plaan võrgutada ära rääkida me talunikuga, et vahetada ta mootorsaag pudeli veini vastu, aga pole talle õigel hetkel peale sattunud.

Oksad oleme aeda kuhjanud, et neid tulevikus kastpeenarde täitmisel kasutada (lisaks tegin ühe permakultuurse kuhila juurde, aga sinna läksid vaid jämedad seedrioksad) ning tüve paneme ilmselt maja äärde kuivama või anname talunikule, et ta selle meile paari aasta pärast küttepuuna maha müüks.

Lõpetuseks retsepti ka. Koreapärased kurgid. Täitsa nämm.

5 comments

 1. punanemammu

  5 aastat prantsuse keelset remonti – sa võid pärast seda minna tööde juhatajaks.
  Seedermännikäbid…kahju, et kodumaal neid ei kasva, st seedermände, käbidest rääkimata. Käbid on kunstiteos :)
  N meenutas mulle, mu onu, kes kribinal-krabinal kuuskede otsas turnis ja seal varese pesasid likvideeris. Minu (nüüdseks täiskasvanud ja ohuteadliku inimese) hinnangul need oksad küll täiskasvanud meest ei pidanuks kandma, kuid ometigi alla ta sealt ei sadanud, mida ei saanud öelda muidugi varese pesade kohta, neid oli kuuse kohta 1 või 2.

  • Rohelohe

   Ei, viis aastat remont vast ei kesta, aga umbes siis tahaks remondi teise faasi käivitada ja korrused ühendada, rõdu ehitada jne. Apelsinimarmelaad õpib selleks ajaks keele ära ja tuleb tegema 😆

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s