Oh teid vaesureid!

N. saatis mulle hommikul edasi ühe e-kirja, mis ta Prantsusmaa maksuametilt saanud oli. Lugesin ja mugistasin naerda. Ma olin ka märganud, et mingil põhjusel oli meile 100 eurot kantud, aga arvasin, et ehk nad siis võtsid kusagilt kogemata liiga palju ja tagastavad nüüd. E-kiri teatas, et lugupeetud monsieur, seoses sellega, et teie pere igakuine sissetulek jääb allapoole 2000 eurot, maksab Prantsuse Vabariik teile inflatsioonitoetust. Olukord oleks olnud veel naljakam, kui see kiri oleks tulnud N.-i CERNi aadressile, aga ta suhtleb Prantsuse Vabariigi maksuametiga oma bulgaaria e-posti kaudu.

Miks Prantsusmaa meid allapoole vaesuspiiri olevaks pereks peab? N. saab palka CERNist ja kui inimene on CERNi põhipersonali hulka kuuluv (staff member), laienevad talle igasugused erandid. Näiteks osaline diplomaatiline puutumatus ja maksuvabastus ehk et CERNi sissetuleku pealt tulumaksu ei maksta (CERN küll ise maksab midagi Prantsusmaale või Šveitsile, olenevalt sellest, kus töötaja resideerub). Sotsiaalmaksu ka mitte ehkki N. maksab mingit kohustuslikku pensionifondi (ma kipun arvama, et Šveitsis on lisaks tervisekindlustusele ka pension erafondide käes). Igal aastal tuludeklaratsiooni tehes saadab N. maksuametisse CERNist saadud paberi, kus see info ka peal on ning lisaks deklareerime oma muud sissetulekud ja maksame nende eest makse. Need lisasissetulekud jäävad alla 2000 euro ja ilmselt unustas keegi süsteemi, mis toetusi määras, erandi lisada ja hoplaa!

Et selle 100 euro tagastamine oleks bürokraatlik peavalu, otsustasime summat suurendada ja selle ära annetada. Peab ainult välja mõtlema kuhu. Kohalik toidupank oleks ilmselt kõige mõistlikum valik.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s