Heitesport

Jaanuar on olnud pingeline. Vaadake, see remont, eks. Kõik oli jonksus! Kõik läks suurepäraselt! Märkate, et ma kasutan minevikku, eks? Kütte- ja torufirma käis detsembri alguses, andis mulle vajaliku info ja oli täiega minu projekti jaoks broneeritud. Ainult seda va uuendatud hinnapakkumist ei tulnud. Võtsin vabalt, nad ongi aeglased. Jah, ma võtsin ikkagi selle firma, kes suvel mulle kuude kaupa pakkumist ei saatnud, sest ma ei suutnud lihtsalt ühtegi teist firmat projektist huvituma panna. Leppisin poolakatega graafikumuudatuse kokku (õigus, ma pean ehitusprahi jaoks suure tünni tellima!) ja teavitasin sellest ka toda firmat (oli juba detsembri lõpp) ja ühtlasi küsisin viisakalt, et kus siis see hinnapakkumine ka olla võiks? Keegi ei vastanud. Olgu, puhkuste aeg ka, mis me ikka stressame. Jaanuari alguses küsisin uuesti. Meilitsi, sest telefoni ei võeta seal kunagi vastu (suht tavapärane siin riigis, mis on mõneti irooniline, sest ega e-kirjadega tulnud päringutele ka eriti vastata). Lõpuks sain nad jaanuari teisel nädalal kätte ja sekretär teatas, et madame, me olime ju eilseni kõik talvepuhkusel! Oh, väga hea, kartsin juba halvimat! Miks nad ei suuda mingit teadet oma e-postile peale panna on muidugi hea küsimus. Ootasin veel. Siis saatsin veel ühe kirja. Siis helistasin uuesti, et sekretär saaks mulle mõneti tüdinud häälel öelda, et madame, mina teie projektiga ei tegele, aga ma olen info kolleegile edastanud.

Madame hakkas tegelema meeleheitega. Ühest küljest tundus uskumatu, et keegi hülgaks nii suure projekti, mille tarbeks nad on lubadusi andnud ja mul elutoas auku põrandasse uuristanud, et teada saada, mis seal all on ja kas/kui palju mu põrand pärast põrandakütte paigaldamist tõuseb (õnneks üldse ei tõuse). Teisalt…. No kui keeruline on ühte kuradi e-kirja saata!? Ma lootsin ja samas oli meel ikka täiesti heidetud. Otsisin alternatiive ning ikka lootsin. Sõber rääkis kõrvale loo, kuidas tal naabril oli hea krohvija, oli talle ennegi töid teinud ja ta tellis siis temalt terve maja krohvimise. Kõik oli paigas ja tüüp hüppas viimasel hetkel alt ära, sest veel suuremat projekti pakuti. Heitsin selle meele kohe eriti kaugele. Eile helistasin mitmesse kohta, et kuulda, kuidas nemad double fluxi ei paigalda. Jätaks siis paigaldamata, saaks vähemalt kellegi põrandakütet tegema?

Oot, ma vist pean seda double fluxi selgitama? Igas majas peab olema VMC ehk sundventilatsioon. Meil on augud köögis, vetsus ja vannitoas ning viimases on toru ilmselt umbes, sest mingit õhku sealt ära ei imeta ning laes on stalaktiidid. Double flux on VMC änksam versioon, kus augud on igas toas. Köögist, vetsust ja vannitoast pumbatakse õhku välja ning teistesse tubadesse sisse, kasutades samas väljapumbatava õhu soojust, et sissetulevat õhku soojendada. Soojustagastussüsteem on see vist maakeeli? Pidavat suisa 20% energiasäästu andma ja pole vaja aknaid avada. Prantsusmaal on akendel üldiselt ventilatsiooniribad, aga et me tahame double fluxi, siis meie akendele neid ei tule, mis teeb akna ilmselgelt soojapidavamaks, sest selles pole auku sees.

Ühesõnaga. Viis nädalat lammutamiseni ja mul pole kõige olulisemat ehitajat. Täiesti pees! Mida ma teen? Tühistan poolakad? Ei, lammutame ja elame selle kuidagi üle! Leiame lahenduse!

Vahepalaks üritasin eile oma buusterit saada. Aeg oli kirja pandud ja puha. Käisin enne veel sõpsiga Šveitsis kohvikus, sest Prantsusmaal ma alates eilsest enam ei saa, sest mu vaktsineerimispass kaotas kehtivuse – 7 kuud viimasest doosist (ole veel agar ja ogar). Šveitsis kehtib vaktsiin aasta. Jõudsin Annemasse’i kohale ja mulle teatati, et ma oleksin pidanud kaasa võtma selle paberi, mis mulle mais anti, kui ma esimese süsti sain, sest kui mul tervisekindlustuskaarti pole (ja mul pole, sest ma ei maksa ju riigile makse), tuleb mind andmebaasist leida selle koodiga, mis sellele paberile kritseldatud on. Aasta 2022 ja Prantsusmaa pole ikka veel leiutanud andmebaase, kus saaks nime ja sünniajaga otsida. Olgu, ma õelutsen. Oma viga, et selline veidrik olen. Lihtsalt et see paber oli 40-minutilise autosõidu kaugusel ja kusagil mu kontor-seapesas, mida ma parasjagu sordin ja kokku pakin (tõlge: kurat teab kus).

Sõitsin koju, olles enne teinud vihapurskekõne N.-ile ning teel koju lõrisesin Lotte muusika taustal (Sipsik oli tagaistmel). Ma nii üritan Prantsusmaal kohaneda ja seda riiki rohkem armastama hakata, aga ta teeb selle vahel ikka nii raskeks. Veab teil, ma ütleks, kultuurišokilist sisu tuleb siit veel aastaid!

Õhtul saatsin Genfi asjapulkadele kirja, et küsida, kas nad ei tahaks mulle kolmandat doosi anda, sest ma leidsin tolle papri küll üles, aga ma migreeruks nüüd hea meelega Šveitsi süsteemi üle. Saatsin neile just täpsustavat infot (näe, vastavad e-kirjadele ja isegi kiiresti!) ja ehk saan lähiajal süsti tehtud. Kui just ei ilmne komplikatsioone, sest sel juhul tuleb see maikuune paberilipakas ikkagi näppu võtta või buuster tegemata jätta, aga viimast ma väga teha ei tahaks, sest ma tahan kohvikusse. Nii siin kui Bulgaarias, sest just sinna me lihavõtete ajal läheme. Kaks nädalat! Broneerisime endale Airbnb kaudu vanalinnas asuva aiaga majakese, mis maksab nii vähe, et imelik on :)

Tulgem aga remondi juurde tagasi. Mis nüüd saab? Mis siin ikka muud kui et korda saab. Küttemees saatis täna pärastlõunal lõpuks hinnapakkumised, millel ilutses kuupäevana 7.12.2021. Kuupäevade osas ta mulle kinnitust ei andnud ega ka orienteeruvat aega, millal mul parketti vaja oleks, sest parkett tuleks juba ära tellida, aga edusammud needki. Jah, ma tahaks nad pikalt saata. jah, mul on vaja nende graafikut. Jah, mulle ei meeldi väga mõte neile umbes 15 000 euro maksmises, et nende tööaeg meile ära broneerida. Aga. Mul pole kedagi teist nii kiiresti võtta ja sügisesse ma remonti ei lükka. Neid tegelikult kiidetakse firmana. Küllap laabub. Kui ei, siis oodata veriseid mõrvu ja muud taolist. Ärge vihastage välja kahe väikelapsega põhjamaalast, kes oma põrandakütet tahab!

Lõpetuseks pole lisada muud, kui ehk kõige olulisem mõttetera noile, kes Prantsusmaale kolimist kaaluvad. See on tõele au andes kõige olulisem asi, mida te teadma peate. Ausalt. Ja see rabab teid jalust. Olete valmis?

Prantsusmaa ei ole Eesti.

Milline šokk!

Ah õigus, müürseppa pole mul ka ikka veel.

Ägin…

8 comments

 1. Kristi

  Ma mõistan Sind! Pole küll remondimeestega pidanud kokku puutuma aga olles elanud nüüdseks natukene üle kahe aasta Prantsusmaal ei väsi nad mind üllatamast. Hetk tagasi oli just elukaaslasega (mitte prantslane) siin millestki juttu ja ta lõpetab teema lausega – loogiline juu!
  Ma vaid naersin, et ilmselgelt pole see loogiline prantsuse ametnikele kui see tundub loogiline meile

  • Rohelohe

   See, mis on loogiline ühele, pole kohe üldse loogiline teisele. Veel üks hea mõttetera. Hakka või mõtteterade kogumikke välja andma :D Sulle aga jõudu ja jaksu kohalikega tegelemisel! Seda läheb vaja…

 2. elutants

  Briti blogi oled lugenud? Tal oli ka päris paras kadalipp see ehitamine (renoveerimine).
  Õnneks ma leidsin Itaalias hea torumehe ja muid asjapulki vaja polnud.

 3. Mar

  Uskumatu, kui erinevad Prantsusmaa ja Hispaania ikka on, kuigi võiks ju mõelda, et ühed lõunamaa-loodrid kõik…
  Sulle tuleb 2022-ks vist head töömeesteõnne soovida :)

  • Rohelohe

   Huvitava asjana tuleb mainida, er me palkame ilmselt meist 2 tunni kaugusel Šveitsis (!!!) elava bulgaarlase firma osasid asju tegema. Ma toon Šveitsist Prantsusmaale tööjõudu. See on täiesti mõistusevastane 😆

   • Mar

    Jaa, ma vist ka su asemel oleks seda rada läinud, et tooks kusagilt sisse, kas või Eestist, kui mujalt ei leiaks :D

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s