Las ma räägin sulle footonitest

Käisime eile külas ja ma sain end täies mahus bulgaaria keele sisse kasta. Kodus saab ka, aga siinne vestlus on lihtsamal tasemel. Nentisin ühel hetkel, et kui ma aastakese Bulgaarias elaks, saaks ma umbes sama hästi keelest aru kui hetkel prantsuse keelest. Mul oli just täna üks neid idioodihetki, mida ikka ette tuleb. Ma nimelt otsin müürseppa (maçon), seega saatsin hommikul hulga päringuid ning tegin paar kõnet (äkki isegi üks tuleb neljapäeval vaatama), seega kui mulle keegi helistas ja kiiresti midagi vuristas, eeldasin ma mingil põhjusel, et ta on mõni neist müürseppadest, sest ta just nagu ütles selle sõna ja teadis, kes ma olen. Tegelikult oli ta Amazoni kuller, kes teatas, et ta on maja (maison) juures. Vaatas mind kui täielikku pooletoobist, kui paki üle andis.

Aga tagasi külaskäigu juurde. Lisaks võõrustajatele ja nende tütrele (poeg Lausanne’is ülikoolis) olid kohal ka me lapsehoidja, tema tütar ja tolle tütar (Sipsikust kuuke noorem), seega üldiselt räägiti bulgaaria keeles, sest lapsehoidja ei räägi inglise keelt ja N. ilmselt ei suudaks eriti prantsuse keeles eriti kaasa rääkida (ja mul oleks raske). Võõrustajate meespool korra naeris, et äkki räägiks saksa keeles, sest siis saaks ta harjutada – käib Zürichis tööl ja seega on saksa keelt ikka vaja – aga jätsime selle eksperimendi ära. Sipsik oli veidi hämmingus, sest ta pole eriti harjunud, et on suuremaid seltskondi, kus kõik bulgaaria keelt räägivad, seega oli tallegi kasulik keelekümblus.

Ühel hetkel palun N., et ma võtaks Itso-sani oma sülle, et ta lõpuni süüa saaks, aga bulgaarlaste meespool (füüsik) kostis, et ta võib ise ka võtta. No olgu. Itso-san vaatas teda alguses kahtlustavalt, aga siis lasi end armulikult mööda maja kanda, et erinevaid lampe ja muid vidinaid uudistada. Kui nad naasid, nentis füüsik, et poisile meeldivad footonid (tõlge: valgusosakesed ehk lambid). Ühel hetkel soovis lapsehoidja tütar poissi sülle võtta, mille peale Itso-san kisama kukkus, mispeale üritas võõrustajate naispool teda võtta, mis ta veel rohkem kisama pani, mispeale võttis ta sülle füüsik, sõnades: “Las ma räägin sulle footonitest.” Poiss leebus hetkega, pani põse vastu ta lõuga ja oli täielik kukununnu. Pakkusin füüsikule , et jätku sinna idufirma tööintervjuule, mis tal sel nädalal on, minemata ja tulgu meile lapsehoidjaks.

Torti sai muidugi ka, sest võõrustaja on see tordimeister. Ise ohkis, et oi, üldse ilus ei tulnud. No ma ei tea…

Olevat jäägikook. Nimelt tuleb torte tehes palju biskviidijääke ja tavaliselt saab neist pulgakooke teha (ilmselt hoitakse jääke sügavkülmas või kuivatatakse puruks, ma ei küsinud), aga nood polevat enam eriti moes, seega ta tegi pulgakoogisegu (biskviidijääk hapukoorega põhimõtteliselt), aga vormis neist kettad. Oli nätskelt tummine, aga üldse mitte paha. Meil on seda nüüd külmkapis päris mitu viilu, sest meile pakiti hulganisti sööki kaasa. Täna pole õhtusööki vaja teha, sest meil on täidetud hapukapsarulle.

Toidust rääkides. Täna kõndimas käies avastasin, et meie külas on nüüd kitsetalu, kust saab osta juustu, jogurtit ja isegi jäätist. Tõsi, nende kuulutuse peal numbrit ega midagi polnud ning talu juures üht suunavat viita ka polnud, aga ehk ma mõni teine kord uudistan lähemalt. Kitsepiimajäätis kõlab küll põnevalt.

Lisaks käisin piimaautomaadi juures, sest eelmisel nädalavahetusel kõndis me aeda inimene, kes otsis piimamasina juhiste järgi kohta, kus piima osta. Olevat siia suunatud. Kõlas kummaliselt, me naabril ju vaid hobused ja Šveitsi lihakari. Masina peal oli silt, et peagi läheb masin uuesti tööle ja piim hakkab tulema meie oma Pays de Gexist. Rõõm! Kodus tuuseldasin kõik riiulipealsed läbi, et leida üles oma kiip ning ilmselt tuleb osta paar pudelit mahla, sest pudelid panin vist kõik konteinerisse ära. Seejärel guugeldasin seda uut piimatootjat. Meie naabri aadressile registreeritud piimakarjade ühendus! See selgitab nii mõndagi. Peaks ta käest küsima, millal masin tööle hakkab ja kas ta oma talli juurde ei taha üht püsti panna. Oleks kohe eriti mugav :)

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s