Sitta kah!

Märkasin paari nädala eest naabertalunikku me aia lähedal kõrguva haluvirna kõrval toimetamas ning läksin tema juurde. Ütlesin tere ja sõnasin siis: “Ma pakuks, et teil on ilmselt palju sõnnikut.” Tüüp irvitas ja kinnitas, et nii see tõesti on. Kas me saaks ehk veidi? Ikka, millist? Lehma oma ja pigem vägagi komposteerunut. Nii kopatäie umbes. Ikka saab, ma katsun meeles pidada. Nädalake hiljem avastasin kompostikasti kõrvalt sõnnikuhunniku. Nüüd tuleb oodata, et ilm veidi paraneks, et ma saaks:

 1. istutada maha rabarberi
 2. luua ühe või kaks permakultuurset kuhipeenart

Kui sõnnikut sellest kõigest üle jääb, valmistan ehk ka ette vaarikate tulevase kodu ja paari puu istutuskohad. Ilmselt on sõnnikut siiski juurde vaja. Oleks ikka pidanud kohe koormatäie paluma.

Rabarberi tõin täna tuttava britist vanaproua juurest, kes siin piirkonnas juba 47 aastat elab. Ta on väga lahe tegelane ja lisaks kõigele aiandushull. Olen temalt juba saanud lademetes lilleseemneid, nüüd ka rabarberi ja vaarikad ootavad mind kevadel. Muigasin talle, kui ta sõnas, et rabarberi istutamiseks on siin piirkonnas parim aeg november kuni veebruar, et ühele eestlasele kõlab see täieliku umbluuna. Novembrist veebruarini ei tehta aias midagi! Äärmisel juhul pannakse tihastele pekki.

Kuhipeenarde idee tuli mul siis, kui N. me leedripuud pügas. Tekkis kuhi oksi ja selmet neid jäätmejaama viia, otsustasin nad aias ära kasutada. Osa lähevad me uue kompostikasti põhja (leedrioksad on kui paberist, mädanevad kiirelt) ning ülejäänud (või vähemalt osa neist) moodustavad koos paari puurondiga kuhipeenra põhja. Kuhipeenar tuleb maha lõigatud metsiku mureli kännu peale ning usutavasti on see hea koht kõrvitsate kasvatamiseks. Ma võtsin kolmest erinevast kõrvitsast seemneid, seega taimi võiks meil kevadel piisavalt olla. Kuhipeenrasse lähevad lisaks rontidele ja okstele ka kogu kompostikasti sisu (plastikkast tuleb tühjaks teha ja me uue kompostikasti kõrvale tõsta), osa sõnnikust ja kõige peale ehk hunnik lehti. Mu jaanuariplaanidesse kuulub muuhulgas kohalike saekaatrite külastus, et ühega neist kaubale saada. Ma tahaks kastpeenraid ehitada ja kui ma saaks selleks odavalt mingeid jääke osta, oleks see kõik kohe eriti tore (ja odavam). Kuidagi peaks välja mõtlema, mitu tonni kompostmulda mul vaja oleks. Kui ma kastpeenarde plaani paika panen, saaks kuupmeetrid välja arvutada, aga tonnaaži osas see mind vist nii palju ei aita, sest mulla kaal sõltub selle niiskusastmest. Samas, kui saab ka liiga palju tellitud, siis puistan seda lihtsalt murule ja täidan ebatasasusi. Kasutamata see muld ei jää.

7 comments

  • Rohelohe

   Tõesti? Hispaanias üldse ei müüda? Samas on ta vist jah pigem jahedama kandi taim, mis päris sellist kuuma ei talu, kui teil seal on. Kui mul rabarberiuputus tuleb (järgmisel aastal tuleb küll väga tagasihoidlik selle korjamisega olla, sest taim kohaneb), siis teen sulle rabarberi-kardemoni moosi :)

   • Mar

    Mkmm, mitte kuskil. Isegi vene v ukraina poodides pole näinud. Korra saatis mulle ema isegi pakiga :D
    See moos kõlab küll täiega hästi!
    Kardemoniga seoses hakkasin mõtlema, et huvitav kuidas maitseks rabarberi-kaneelirullid :P

   • Rohelohe

    Rabarberi-kardemonirullid ehk parem? (Lootusetu kardemonifänn). Kui püree teha ja osa pärmitaigna vedelikust sellega asendada võiks ju täitsa hea olla. Tuleb proovida! Kui on rabarberit ja on normaalne ahi.

   • Mar

    Jep, see mõte tuligi sellest, et seoses kardemoniga meenusid mulle ikea kaneelirullid ja mõtlesin, et kui seal veel rabarber kah sees oleks, no siis oleks küll perfecto :D

 1. elutants

  Itaalias nägin kusagil poes rabarberit, hingehinnaga…lidl? Aga talvel saab Eestimaa aias lund rookida, lumememme ehitada, onni ehitada jne…. tegemist jagub, eriti see lumerookimine – kui maja krundi taganurgas paikneb.

  • Rohelohe

   Mu meelest on siin ka rabarber pigem kallis ehkki igas poes siiski saadaval, aga õnneks ma olen senini naabrite käest kotiga saanud :) Ma pidasin rohkem selliseid aiandustegevusi silmas, aga onni- ja memmeehitus ja lume kühveldamine on muidugi väärt tegevused. Noid siin väga teha ei saa. Loodetavasti korraks ikka tuleb nii palju lund koduaeda maha, et ühe memme teha saab. Muidu tuleb seda ka kõrgemale mägedesse tegema sõita.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s