Keeleõppetaust

Mõtlesin vahelduseks olla eesrindlik mitmekeelsete laste ema ja panna toas mängima lastelaulud. Ikkagi passiivne keeleõpe ja muud põnevad väited. Pärast neljandat laulu sai mul kõrini ning panin hoopis Vennaskonna mängima. Sobib ka. No mõned laulud ehk sõnade poolest ei sobi (“Appi! Ma vajan armastust!!!” näiteks). Tegelikult peaks ma mõtestatult mingit helitausta looma, aga ma olen muusikast mõneti võõrdunud. Maarja kirjutas hiljuti kõrvaklappidest ja ma jäin seepeale mõtlema, et huvitav, kuidas ma kunagi kõndisin ka kogu aeg klappidega ringi ning läksin isegi tänavalt koju tagasi, kui MP3-mängija maha jäi, aga nüüd pole ma juba ma ei tea kui mitu aastat klappe pähe pannud. Kunagi mängis mul kodus alati muusika, aga nüüd valitseb pigem vaikus. Või no mitte vaikus. Mis vaikust te siin kahe lapsega eeldate…

Autos mängib raadio, aga vaikselt. Enamasti Šveitsi ringhäälingu klassikaraadio, sest sealt tuleb kõige vähem kõrva kriipivat kraami. Mingi prantsuse rokiraadio (nime järgi otsustades) mängib 99% ajast räppi. Vahel satub ette Šveitsi ringhäälingu saksakeelne kanal ja siis ma üritan neist inimestest aru saada, aga nad räägivad isegi Hochdeutschi nii naljakalt, et kohati on raske. No umbes nagu kuulaks soomlast inglise keelt rääkimas. Eriti tugeva aktsendiga.

Tähendab, keeleõppesõbralikku tausta on vaja. Tuleb Spotifys ringi luusida ja lemmikuid lisada. Mul on Spotify tasuta versioon, sest ma ei kasuta teda piisavalt, seega vahel tuleb prantsusekeelset reklaami sisse, mis on siis hea keeleõppetaust mulle. Ei, tegelikult ei ole. Mina olen üks neid, kelle puhul see “kuulake raadiot ja vaadake telekat” soovitus keeleõppe puhul ei toimi. Tõele au andes, kui nüüd mõtlema hakata, ei sobi mulle vist loenguformaat üldiselt. Ma tahan ise lugeda. Marju Lauristini puhul näiteks kaob mul pärast viite minutit suutlikkus ära. Väga tark naine, aga ma ei suuda teda mingil põhjusel kuulata. Ülikoolis ei suutnud, nüüd ka ei suuda.

Ma mõneti kadestan inimesi, kes suudavad kuulata taskuringhäälinguid ja audioraamatuid. Ma Ööülikooli mingil hetkel proovisin kuulata. Mingil hetkel avastasin, et mõtlen omi mõtteid ja pole üldse tähele pannud, millest jutt käib. YouTube’is mul ikka hulk kanaleid on, mida ma kuulan-vaatan, aga seal aitab pilt tähelepanu hoida. Nagu raamat. Ma peaks ehk taskuringhäälingute kõrvale tekstita arvutimängu mängima, aitaks keskenduda :)

Keeleõppetausta juurde tagasi tulles. Tegelikult võiks lõpuks ometi endale korraliku mobiililepingu teha ja autos telefoni helikeskusega ära ühendada, aga see “leia endale hea pakett” on mul seal tegemist vajavate asjade nimekirjas juba oma kolm kuud. “Pane günekoloogile aeg” istus seal ka umbes sama kaua, see sai eile lõpuks tehtud. Aja sain detsembrisse. Günekoloogid on kõikjal defitsiit, kui just rase pole. Mul on telefonipaketiga see mure, et mul on kõnekaart, aga ma tahaks kohutavalt seda numbrit endale, sest see on mulle juba meelde jäänud ja ma olen seda siin-seal jaganud. Ma kahtlustan, et ma ei saa seda numbrit endale…

Miks mul on tunne, et mu tegemist vajavate asjade nimekirjast on puudu asju, mis seal kindlasti olema peaks… Homme tuleb gaasifirmasse helistada. Ma üldse ei taha…

17 comments

 1. Mar

  Mu laste kaks lemmikut eestikeelset laulu: “tahan-ei taha, ma ise ei tea” ja “kiisud keerutavad tantsu, kiisul pehme samm”. Krt Vennaskonna idee on hea. Läheb loosi. Las kuulavad Pilleriini. (ei tglt mul endal oli kusagil kümnesena lemmiklaul üldse insener garini hüperboloid, sõnad peas ja puha).

  Ma kuulan pilte töödeldes podcaste. See selline ilgelt rutiinne töö, et ideaalne ajule sinna kõrvale miskit anda, et aeg kiiremini läheks. Aga kui kui ma ei peaks pilte töötlema, siis ega ei suudaks kah välja mõelda, millal ja kus neid kuulata, ei ole ühtegi muud sobivat hetke elus, kuhu nad õnnestuks klapitada. Osad kuulavad autoga sõites v punkrist A punkti B liikudes. Osad sportides.

  • Rohelohe

   Sipsikule meeldib “Porilaul”, ma kasutasin seda, et teda kummikute ägeduses veenda. Mingi hetk tuli seda väga palju YouTube’ist vaadata…Ma arvan, et Sipsik kuulaks neid laule ehk hea meelega, eriti, kui nendega kaasneb video, aga ma ise ei suuda. Mulle vist ei meeldi laulvad lapsed. Peaks otsima lasteetenduste muusikat, kus täiskasvanud laulavad.

   • kitty

    kunagi oli Estonias Puhhi muusikal, mille laulud on T6nu Raadikult, s6nad Villu Kangur. mul on selle plaat ja siiamaani aegajalt kuulan neid laule. tekstid on megavaimukad. laulavad t2iskasvanud – nt Helgi Sallo r2pib Notsuna, T6nu Kilgas on Tiiger jne..

    lavastust ennast n2eb siit: https://arhiiv.err.ee/vaata/170773

    kui sa neid laule tahaks ja kuskilt ei leia, siis anna teada, korraldame;)

   • Rohelohe

    Ma vaatasin seda veidi ja ausalt öeldes oli mul Jänesest ja Notsust kohati jube raske aru saada (mu kõrvad ilmselgelt ei talu väga kõrgelt laulvaid inimesi, mistõttu mulle ka laulvad lapsed ei meeldi) ning ma kardan, et mu mitmekeelne ei saaks sellest ka suurt aru, sest ta ei erista sealt piisavalt sõnu. Ta vaatas seda, aga pigem seepärast, et “oo, telkust tuleb midagi”, mitte “oo, kui põnev” põhjusel. Kohe, kui küsisin, kas vaataks midagi muud, oli ta kohe nõus. Ma vaatan ERRis veel ringi ning mulle meenus, et sain isalt kunagi ühe Lotte plaadi, mille N. MP3 tegema peaks (mu arvutil ega ühelgi autol pole CD-mängijat :D). Uued Buratino laulud peaks ka sobima. Leidsin Vimeost just eestikeelsed muumid, mida ma küll mängima ei saa mingil põhjusel. Lapsel on Muumid kinnisideeks, ma kardan…

   • kitty

    see lavastus ise n2eb v2lja ja kostab kyll kui tyypiline eesti telelavastus, olgu ta seitsme- v6i yheksakymnendatest :D imelikud kostyymid, segane diktsioon ja miskip2rast tundub ekraanil enamus aega p2ris pime olevat. ei imesta, et t2nap2eva last ei intrigeeri :)

    aga plaadil on laulud kyll mumst t2itsa selgelt kuuldavad. kasv6i oma l6buks kuula see 2ra: https://www.youtube.com/watch?v=iysJbB0j8pw

   • Rohelohe

    Plaadil olevad laulud ilmselt lindistati ikka stuudios, sest see kõlab tõesti hästi! Mm, kuidas ma need laulud sult kätte saaks? :P

   • kitty

    ja keele6ppimiseks/nautimiseks on minu arust t2iesti perfektne seal plaadil mitmes versioonis esineva Puhhi Meeymina tekst:

    mu koon ja rinnaesine
    v6iks olla veidi mesine
    mis sest et eile pesime
    kuid toidulaud on kesine
    ja sestap suu on vesine
    muid muresid ei esine!

    v2he on minu meelest eesti keeles teisi nii h2id laulutekste kirjutatud :)

 2. Triibu- liine

  Jajah, mina kuulan ja istun online koolitustes, kus kaamera pole kohustuslik, heegeldades. Midagi peab jah pilku või käsi ka kinni hoidma, muidu läheb mõte kohe uitama.

  • Rohelohe

   Heegeldamine on väga hea mõte! Tahtsingi lapsele lohe heegeldada, aga samas mul vist pole nii palju vaba aega, et ma rahus heegeldada ja kuulata saaks.

 3. Nell

  “Tahan, ei taha”,”Kiisud keerutavad tantsu” ja teised Airi Liiva lastelaulud olid meil ka lemmikuks kui Põnn pisem oli. Isegi plaat sai ostetud autos kuulamiseks.
  Kui mul tööd tehes taustamuusika soov on siis mul on Youtubes (kiviaegne noh) mõned igiammused playlistid ja neid kuulan. Autos mängib Rock FM. Aga pidevalt taustamuusikat ei harrasta enam ammu.

  • Rohelohe

   Ma läheks hulluks, kui autos laulvaid lapsi kuulama peaks lakkamatult…

   Ma olin ka YouTube’ist musa kuulaja ja teen seda nüüdki, aga mingil hetkel tegin Spotify konto ja tegelikult on see hea asi. Eriti vast, kui võtta reklaamivaba ehk tasuline versioon.

 4. punanemammu

  Lastelaulud autos ja õhtujutud plaatidelt, mul on siiani plaadid peas…kui juhuslikult kuulen kusagilt lastelaulu…tean, milline lugu on järgmine.Sama on ka Onu Remuse ja Bullerby lastega. Aju on lihas ja seega on see lihasmälus ;)
  Mul on autoga seoses soov, et seal peab olema CD-mängija! Uutes autodes neid enam ei ole, poetan pisara (mul on hulk lemmikplaate)…ja autos kuulan hispaania keele õppematerjali/tunde? Lapsed arvasid, et küllap saab neid miskis muus formaadis ka…palun tehtagu mulle, muidu ostan uue “vana” auto. Üheltpoolt tehnika areng mulle meeldib, kuid teisalt pean harjunud vidinate pärast ostma täiendavaid vidinaid nagu väline CD lugeja jms.
  Proovisin podcaste kuulata kui kõnnin, kahjuks tabasin end ikkagi omi mõtteid mõtlemast. Siiani ei saa aru inimestest, kes suudavad nt koosolekul kuulata ja samal ajal vastata kirjadele, mis on hoopis teisest ooperist – mul on tunne, et üks või teine sel juhul sisuliselt kannatab.
  Kasutan Su blogi ja küsin kogenud Spotify kasutajatelt, millised on head (hispaania) keeleõppe keskkonnad?

  • Rohelohe

   Mind see CD-plaatide kadumine isegi ei morjenda, sest MP3 formaadis võtab muusika vähem ruumi ja seda on lihtsam vahetada. Lisaks pole seda häda, et kui plaat kribitud saab, ei mängi ta enam.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s