Anarhistide föderatsioon

Turul käies pisteti mulle pihku valimisreklaam. Peagi toimuvad siin märtsist juba kaks korda edasi lükatud regionaalsed (ei, mitte kohalikud vaid regionaalsed) valimised. Reklaam oli roheliste heaks. Turul kõndides möödusin ka üles pandud plakatiseinast, kus muid kandidaate ka näha oli. Kõõksatasin, kui Lutte Ouvrière plakatit nägin. Teate, mis nende logoks on? Punane sirp ja vasar.

Minus tärkas raev ja otsustasin, et lähen ka valima ja vot valingi rohelisi! Ongi aeg kohalikku ellu sukelduda, sest meist saavad ometigi kinnisvara omanikud! (kes küll teab kuna…) Autoga kodu poole sõites taipasin muidugi kohe peamist probleemkohta. Ma saan residendina (vist) hääletada vaid kohalikel valimistel, aga regionaalsetel enam mitte. Selleks peab kodanik olema. Mitte et sel vahet oleks. Nood sirbi ja vasaraga trotskistid said viimati 0,64%, seega mis seal’s ikka.

Vaatasin Wikipediast Prantsusmaa parteide nimistut ja kõõksusin veel natuke. Olgu, prantslastel on selle kommunismiga veidi teine ajalugu kui meil, kuid no kui mitut sellist parteid teil vaja on? Lisaks veel uus antikapitalistlik partei, anarhistide föderatsioon, kaks kuningavõimu taastamise nimel võitlevat parteid… Nojah, mida suurem riik, seda rohkem veidrikke, kes oma rakukesi loovad.

6 comments

 1. Manjana

  Ma olen prantsuse kommunistidega mitmeid kordi kohtunud ja nende peamajas Pariisis käinud ja kohe pidin kommenteerima. Mind näiteks häirib see, et eestis on kõik parteid ühte nägu, kõik on sellised keskmised parempoolsed konservatiivid. Minu vaatepunktist. See ei tulene meie riigi väiksusest. Sama värk on paljude idaeurooplastega. Neile meeldib, kui kõik mõtlevad ühtemoodi. Ja, kusjuures, mõtlevadki ühtemoodi, sest keegi ei taha veidriku silti saada. Sama mis oli NSV Liidus – keegi ei julgenud kõva häälega teisiti mõelda, kui ülevalt poolt ette kirjutati. See, et ühes riigis on ametlikult palju erinevate maailmavaadetega parteisid, näitab, et see on tolerantne riik, kus kõik võivad avalikult omada sellist maailmavaadet, mis neile kõige südamelähedasem tundub. Demokraatia, valikuvabadus, mõtlemise vabadus.

  • Rohelohe

   Ma ei vaidle sulle otseselt vastu, aga kas natsisümboolikaga vehkiv partei oleks su meelest OK või? Eestis on parteid ühte nägu, ma olen sellega nõus, aga Lääne-Euroopas on palju marginaalseid pisiparteisid, mis mitte kuhugi ei jõua, aga peamised jõud on ka kõik suht ühte nägu mu meelest :D Või siis on kaks vastanduvat nagu USAs ja UKs. Vähesed vist aduvad, et USAs on tegelikult rohkem kui kaks parteid, aga need on nii marginaalsed, et neist ei räägitagi, sest neil pole eales mingit võimalust.

   • Manjana

    Jep, minu kui politoloogi arvates oleks väga normaalne kui meil oleks normaalne natsipartei ka, kes selle ausalt välja ütleks, mitte ei seletaks, et rahvuslus polegi inglise keeles natsism, vaid midagi toredat. Samas ei tohiks ükski partei tegeleda suunatud vägivallaga. Ma ei kujuta ette, kuidas natsid ilma ksenofoobia või rassismita hakkama saaksid. Samas EKRE teeb seda täiesti rahulikult ja paljudele meeldib, seega meil on natsipartei juba olemas. Samas pole meil ühtegi parteid, kes rõhuks varanduslikule võrdsusele ja vastanduks kapitalismile, ehk siis tüüpiline vasakäärmuslus (sirp ja vasar), mis pole suunatud inimeste kaasasündinud omaduste vaenamisele, vaid rahalise ebavõrdsuse kaotamisele.

    USA ja UK+-s on kahe partei süsteem, millega kaasnebki kaks suuremat ja palju väikseid parteisid. Teoreetiliselt seda nüüd vist koolis õpetatakse, aga eks sellega ole nagu ruutvõrrandiga, mõni saab aru, mõni mitte.

    Euroopas on, tavaliselt, need pisiparteid edukamad kohalikel valimistel. Näiteks Soomes ja Prantsusmaal on kommunistid mitmetes KOV-s.

   • Rohelohe

    Minu kui mittepolitoloogi arvamus on jätkuvalt, et selliste režiimide sümboolika kasutamine ei ole OK. Ja ma ei tea, kas ma nõustun just väitega, et EKRE on rahumeelne, sest vägivald pole vaid füüsiline,
    aga me võimegi siia vaidlema jääda.

    Ole aga kena ja ära ürita solvata teiste haridust oma ruutvõrrandi näitega. Üritasid olla ilmselt naljakas, aga siiski…

   • Manjana

    Ei üritanud naljakas olla. Sorry. Mul pole aimugi, kas sa oled ühiskonnaõpetust õppinud või ei, ma pidasin pigem praeguseid inimõpetuse õppekavu silmis, kus räägitakse erinevatest parteisüsteemidest. Nõuka ajal ei õpetatud meile midagi sel teemal ja enamus eesti ametlikke arvamusliidreid on nõuka ajal koolis käinud.

   • Rohelohe

    Ei, minu kooliajal välismaiseid parteisüsteeme ei õpitud. Mitte et ma mõistaks, miks see antud kontekstis tegelikult oluline on, sest ma ei väitnud ühelgi hetkel, et UKs ja USAs ei ole kaheparteisüsteemi. Ma ütlesin kõigest, et seal on palju pisiparteisid, mille olemasolust enamasti teadlik ei olda ja mis omadega kuhugi ei jõua, mõeldes sellega, et ka “Läänes” ei ole see pilt nii kirju, kui sa väita üritasid.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s