Lihvimata teemant

Asugem teda siis lihvima! Ehk et me ostamegi oma praeguse kodu ära :)

Meil pole samas aimugi, millal see kõik täpselt tehtud saab, sest käimas on teadagi mis, seega omanik ei tea, kuna ta siia tulla saab, ning lisaks on mul au istuda tinglikult korraga nii kinnisvara ostja kui ka müüja toolil, sest kuna omanik elab kaugel-kaugel, ajan ma tema nimel kõikvõimalikke asju.

Hetkeseis on selline, et sõbrad andsid mulle oma notari kontakti, kelle büroo on mulle lahkesti nõu andnud ja esitanud nimekirja dokumentidest, mis me enne eellepingu allkirjastamist esitama peame. Eelleping oleks Eestis vist see, kui sa mingi broneerimistasu või tagatise maksad, mis omanikule läheb, kui sa alt ära hüppama peaks. Prantsusmaal on see eelleping vist vaat et tähtsamgi kui päris ostuleping, sest selleks tuleb kuhjata pabereid (ei midagi ületamatut siiski) ning müüja peab laskma oma kinnisvara inspekteerida. Inspektsioon vaatab elektrijuhtmestikku, gaasiinstallatsiooni, asbesti olemasolu jmt tehnilisi asju, mis on hiiglama hea, sest tänu sellele sa tead väga täpselt, mida sa ostad ja loodetavasti on halbu üllatusi sellevõrra vähem. Inspektsiooni pean tellima muidugi mina, sest ma olen siin ja omanikku pole. Palusin tal vähemalt katsuda oma arhiivist igasuguseid maja kohta käivaid pabereid otsida, sest kui inspektor neid ei vaja, siis meile kuluks ikka ära. Tahaks näiteks teada, mis aias olevate kanalisatsiooniluukide all on ja kuidas see vihmavee ärajuhtimine täpsemalt lahendatud on.

Lisaks väitis omanik mulle, et tal pole aimugi, mis asi on see titre de propriété du vendeur, mida notar ka soovib, et kas ma uuriks, sest tal küll midagi sellist pole. Ohkasin ja ütlesin, et no muidugi ma uurin. Enne notarile (või pigem ta assistendile) kirjutamist, tegin kiire guugli. Internet andis dokumendile ka teise nime ja ütles, et selle dokumendi säilitamine on ülitähtis. Pole ka ime, sest tegu on paberiga, mis tõestab, et sa oled kinnisvara omanik. Loodetavasti ta ikka leiab selle kusagil oma kaustade vahelt üles, sest muidu tuleb vist kusagile notarite arhiivi kaevuda. Oi rõõmu…

Kui kõik dokumendid ja andmed on koos (isikuandmed, ilmselt abielutõend ka, ostusumma, garantiisumma ja nimekiri sisse jäävast mööblist), valmistatakse eelleping ette ja selle allkirjastamine saab õnneks toimuda poolvirtuaalselt ehk et tuleb üks pikk Zoom. Meie istume notaris kohapeal ja müüja San Franciscos. Notar loeb lepingut ette ja lõpuks toimub tore allkirjade ring, kus omanik allkirjastab Zoomis volituse, mille abil notaribüroo töötaja tema eest allkirja lepingule paneb.

Ja siis võtame meie selle eellepingu ja teadmata hulga erinevaid dokumente ning lähme oma panka laenu taotlema. Ma pole end igaks juhuks veel panga jaoks vajalike dokumentide nimekirjaga traumeerinud. Ilmselt tahetakse vanaema sünnitunnistust või midagi. Või vähemalt aadressikinnitust elektriarve näol ja no meil ei ole selliseid arveid…

Täna täristas talunik pikalt mootorsaega ja ma arvasin, et teeb teine küttepuid jälle ja tahtsin juba õue minna, et puid tellida, kui märkasin, et tegevus toimub hoopis veidi eemal. Talunik võttis maha kõik need kõrged paplid, mis ta talli ääres kasvavad. Kolm suurt kuuske ja mingi teadmata puu veel ja meil on täielik Alpi panoraam. Teemant hakkab juba vaikselt välja tulema, või mis?

Homme lähen ostan mingi peenrapiirde ja vaatan kuumaasikate taimi. Aeg on luua maasikapeenar! Olgu, istutamisega peab vist veidi veel ootama. Järgmise nädala lõpus on vist päeval jälle püsivalt üle 10 kraadi, seega taimedel vähe parem kohaneda. Ja enne peaks N. aiakäru ostma. Ei hakka mina kompostihunnikust väikse ämbriga mulda aia teise otsa tassima!

Ja ühel hetkel tuleb hakata kirja panema asju, mis tuleb välja uurida ja läbi mõelda:
Mul on vaja maamõõtjat ja aiaehitusfirmat, arboristi ja kaminaparandajat ka
Milline võiks olla me aed ning väravad?
Millist hekki me soovime (taim ja heki suurus)? Ilmselt on Leylandi küpress parim valik. Naabril on sama, oleksime ühtekad (ja see kasvab ülikiiresti).
Mis muid õitsvaid põõsaid/puid võiks tee äärde istutada? Forsüütia, sirel, leedripuu, et õisi pikalt jaguks? Leeder on juba olemas.
Kas puitparkett ja põrandaküte on mõistlik kombo?
Asendada esimese korruse vann dušinurga ja lisavetsuga?
Kuhu see neetud trepp panna?
Kuidas saada luba maja välisilme pisimuudatuseks (asendada üks terrassiuks aknaga)?

Nii palju küsimusi ja hetkel veel ei ühtegi head vastust. Aia ja remondi osas võite mulle nõu anda. Kuulan huviga!

24 comments

 1. Mar

  OOO MMMM GGG! Nii äge! Ma sama elevil, nagu ise hakkaks kodu ostma :) Nii rõõmus teie üle noh :)

 2. Sirle

  Leedreid on erinevaid sorte. Mulle endale meeldivad väga tumedalehelised roosade õitega sordid, näiteks “Black Lace”, “Purpurea”. Aga ka roheliste lehtedega on erinevaid.

   • Sirle

    Need tumedalehelised ongi musta leedri erinevad sordid (sambucus nigra). Ja samamoodi on erinevad roheliste ja kirjude lehtedega sorte olemas.
    Leedriõitest saab siirupit teha, kas te olete proovinud?

   • Rohelohe

    Ma pole proovinud teha, aga tean, et see on võimalik 😋 Senini oleme n-ö limonaadi teinud ja teeks kuivatanud, lisaks peaks need marjad kasulikud olema ehkki maitsevad mitte just eriti hõrgult.

 3. punanemammu

  Wau, lihvimata teemantid on kõikse suurem varandus, palju õnne. Nüüd alles läheb põnevaks.
  Aia osas – nõu anda ei oska – olen seni piirdunud vaid kasvuhoones kasvavate piparde ja tomatitega.
  Remondi osas, olles ise majaehituse protsessi läbinud ca20 aastat tagasi ja siis paar aastat tagasi juurdeehituse ning sisetööde uuendamise – on mõningane ettekujutus olemas. Meil on samuti puitparkett ja põrandaküte, nüüd juba 4 aasta läheb (enne oli laminaat – koerte pärast). On selline versioon, mis on kohe betoonkihi peale liimitav. On teatava lõikega puitparketid, mis põrandaküttega kokku sobivad, kõik ei lähe mitte – seega uuri hoolikalt.
  Veega ruumide osas – kui sageli 1 korruse vanni kasutad? Kas seda on vaja või pigem on vajalik dušš, millise otstarbega ruumid 1 korrusel on. Valikute küsimus.
  Oh, plaane, maja plaane tahaks näha ja siis jooni tõmmata, et kuhu mida. Elan kaasa ja kui Sul kaevetöödel abi on vaja – siis anna teada, ma võin vahelduseks kontoritööle ka füüsilist tööd teha ja kaevamine on just see, mis meeldib :)

  • Rohelohe

   Vanni osas on just nii, et kasutaks harva ilmselt, aga teine korrus jääb esialgu üürikorteriks, sest me ei vaja veel seda ruumi ja meil poleks vist nii palju finantsi hetkel.

   Majaplaani ma ühel hetkel ka näitan – pean selle ise vist joonistama… aga kaevata on kindlasti vaja! Puujuurikaid välja, auku vihmaveetünnile, auku gaasitsisternile 😁

   • punanemammu

    Kõlab nagu töölaager…suuremahuliste tööde jaoks on mõistlik väike traktor, teeb päevaga selle, mida inimene teeks nädala – ja kes see ikka töömeest tahab nii kaua pidada :)

 4. Nell

  Äge, nii maja kui kuumaasikad. Mulle maitsevad valged kuumaasikad rohkemgi kui punased, kuigi alati ei ole lihtne aru saada milline valge on veel toores ja milline valge valmis. :) Sel aastal katsun kollaste taimed ka hankida.

  • Rohelohe

   Valged kuumaasikad! Näed, ma ei teadnudki, et selliseid on. Tean kohe poes uurida ja ehk tuleb taimed hoopis tellida kusagilt.

   • Sirle

    Lisaks kuumaasikatele on olemas ka valgete marjadega aedmaasikasordid, nt. Pineberry. Ja veel on roosaõielisi aedmaasikaid, need on hästi dekoratiivsed, aga marjad on ka maitsvad.
    Ma ise paneks mõned päevalilled kasvama. Laste jaoks hästi põnev jälgida, kui kõrgeks need kasvavad ja enda pikkust lille omaga võrrelda.

   • Sirle

    Mul kuumaasikataimi pole, pole aedagi. Ma elan korteris ja unistan sellest, et ühel päeval oleks oma aed, kus saaks kasvatada kõike, mida hing ihkab. Seni kasvatan rõdul tomateid. Eelmisel aastal tegelesin gerilja-aiandusega ka, sest tahtmine kasvatada on suurem, kui mu pisike rõdu võimaldab.
    Tomatiseemneid on mul küll, üle 200 erineva sordi. Ja päevalilleseemneid ka mõne sordi jagu.
    Kui maasikataimi ei peaks õnnestuma hankida, siis ma ostaks seemned ja kasvataks ise taimed.
    Kas teil seal mõnda kohalikku seemne- ja taimevahetusgruppi pole? See oleks hää viis hankida erinevaid uusi sorte ja aiandusalast infot vahetada.
    Külla tuleks ühel ilusa päeval, kui maailm jälle normaalsem on, hää meelega.

   • Rohelohe

    Ma loodan, et sa saad ühel päeval oma aia! :)

    Sa võid minuga igasuguseid põnevusi jagada, mida sa kasvatanud oleks või tahaks kasvatada. Ma ise luusin rareseeds.com lehel palju ringi ja no kuulge: https://www.rareseeds.com/store/vegetables/new-items-2019/manpukuji-carrot N. juba naerab, et meile tuleb veider eksperimentaalaed. Ma eelistaks muidugi seemneid pigem Euroopast tellida, seega kui sul on häid lehti soovitada, siis anna aga teada.

    Käisin täna ühes aianduspoes ja seal oli ühte sorti kuumaasikaid (või siis nende kirjade järgi metsmaasikaid), aga nende juures olev tekst pani mind kulmu kergitama. Kandvat marju vaid hooaja alguses. Ma olen täiesti veendunud, et mu vanematel on me suvekodus kuumaasikad, mis suvi läbi marju toodavad.

    Igasuguste vahetusgruppide häda seisneb selles, et need on facebookis ja ma ei kasuta facebooki…

   • Sirle

    Porgandid on väga ägedad! Rääkides pikkadest köögiviljadest – guugelda spargeluba.
    Kuumaasikad peaks jah terve suve ikka saaki andma, aga ega ma kõigi sortidega kursis pole, ehk on erandeid?
    Aga sellest olen ma aru saanud, et seemnepoodide/-pakkide infot ei saa alati usaldada. Alati tasub ise juurde uurida.
    Põnevuste jagamine – see nimekiri tuleks väga pikk. 😄
    Paar ööd tagasi, kui mind unepuudus tabas, sattusin kartulisortide kohta lugema. Kui mul oleks oma aed, ma kasvataks (muude sortide hulgas) Antsu ja Laurat. Nime pärast – mu vanema tütre nimi on Laura ja isa nimi oli Ants. Talvel tellisin päevalille “Vanilla Ice” seemned, helekollaste-valkjate õitega sort. Enamvähem sama tooni õitega peaks olema ka sort “Icecream”. Kosmos on ilus kergesti kasvatatav lill, mis on peenral kaunis ja sobib hästi vaasi ka. Ja neid on ka palju erinevaid sorte.
    Ma ise kolan põhiliselt ringi tomatiseemnete maailmas praegu. Vahepeal käin lilleseemneid kah vaatamas ja suud vesistamas. Seemnemaailm.ee lehel võid ringi vaadata. Rootsi nad saadavad küll seemneid, a ma kahjuks pole kursis, kas ka mujale Euroopasse. Samas, kui te suvel Eestisse lähete, siis saad ju seal tellida. Impecta.se on üks Rootsi seemnemüügiga tegelev firma. Aga jällegi, mai tea, kas nad Prantsusmaale saadavad. Eestisse küll saab sealt tellida.
    Igatahes, seemneid ostes ma soovitan valida sordid, mis pole F1(hübriidid). Siis saab enamasti ise seemeid koguda. Kas siis enda tarbeks või sõprade-tuttavatega jagamiseks. Seemneid kogudes tasub alati kirjutada üles, mis taimega tegu on. Hiljem ei mäleta!

   • Rohelohe

    Sa võid pika nimekirja serverisirvija gmaili saata, kui viitsid 😎
    Ma ostsin toidupoest lahedaid Peruu kartuleid (st sort on sealt, kartul ise puhas prantslane). Kui järgmisel sügisel jälle müüki tulevad, panen paar kõrvale :)

   • Nell

    Mul peenras mitu aastat valged ja punased kuumaasikad, sel aastal lisanduvad kollased. Panen mõne taime posti? (kui lume alt välja kaevan, Pärnus sadas jälle lumi maha) :P

 5. reet

  Nii vahva! Ja te pääsete kolimisest. :)

  Ma ise otsin ka õitsvaid põõsaid, aga kliima on nagu natuke teine. Siinmaal õitsevad kõige kauem roosid, kui neil äraõitsenud õisi süstemaatiliselt ära murda. Hortensiast peaks ka kaua jätkuma.

  Väikelastega on vann minu meelest hädavajalik, suurematega üldse mitte. samas on lisakemps ka suurepärane asi. Te peate vist kõigepealt oma eelarvest rääkima ja kui nüüd Briti kogemusi töömeestega lugeda, siis… Ee.
  Välisilme muudatustega käib vist nii, et kui te vastutavat ametnikku või tema ema lehma lellepoega tunnete, siis uleb luba lupsti, muidu ei tule üldse, sest kahtlane asi. Vähemalt nii need prantslastega piike murdnud asjapulgad väidavad.

  Ootan ka majaplaani ja edaspidiseid toredaid lugusid.

  • Rohelohe

   Mul Sipsik ei armasta vanni. Sevillas käies panime ta suurde vanni esimest korda ja ta vist kartis, sellest ajast peale käib ta duši all. Tervelu kohta veel ei tea. Võib muidugi madala istevanni panna, sellest lapsele küll.

   Töömeeste osas… me kardetavasti lähme seda väga kulukat teed ja palkame ühe firma tegema. Ma laste kõrvalt ilmselt ei jõua hallata, aga eks näis. Enne tuleb maja ära osta 😁

 6. h

  Kuumaasikatest nii Rügen kui Yellow Wonder kannavad talve tulekuni välja, vähemalt Eesti peenras. Sain veel oktoobri lõpus peotäie.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s