Unistustemaja

Ma olen viimasel ajal vaadanud küllaltki palju pisimajade ja alternatiivmajade videoid. Ei, mul ei ole mingit soovi kunagi haagisele ehitatud pisimajja (ehk inglise keeles tiny house) kolida, sest ehkki sellisel elul on teatavaid lahedaid külgi, olen ma siiski suurema ruumivajadusega. Juba mu raamatud vajaksid omaette maja, kui ma pisimajja koliks ja ma ei ole selline inimene, kes suudaks oma raamatutest vabatahtlikult loobuda. Miks ma neid videosid siis vaatan? Sest need majakesed meeldivad mulle ja sealt saab lahedaid ideid. Mõneti on see ka maailmapilti avardav. Eriti kui pisimajade juurest n-ö alternatiivmajade juurde liikuda. Mulle meeldib mõte ehitada kunagi väga funktsionaalne, aga samas meielik (või no siis minulik ehk kiiksuga) maja ning et see maja saab ilmselt kunagi olema Mägiküla krundil, paneb see sellele teatavad piirangud. Mulle võib näiteks maalaeva (inglise keeles earthship) kontseptsioon suuresti meeldida (ehkki kaugeltki mitte kõik selles), aga nende majade puhul tuleb krunti väga hoolikalt valida, sest on vaja teatavat päikesenurka ja majatagune tuleb sisuliselt maa alla matta, mis teeks selle meile võimatuks. Lisaks on need majad enamasti ühekordsed ja vajavad seega rohkem pinda, kui meil ehk oleks. Või no pinda jaguks, aga siis oleks terve krunt maja täis.

Igatahes. Vaatasin just seda videot ja vaimustusin jälle (eriti video teine pool, kus ta oma AirBnB-d näitab…).

Kõigi nende majade puhul on üks element, mis mulle kohutavalt meeldib ja see on see klaasist koridor-kasvuhoone, mis läbi maja jookseb ja kraanikausi-duši vett kasutab (antud videod suunatakse see vesi pärast taimede kastmist edasi vetsupotti). Kui vahva oleks oma majja kunagi midagi sellist ehitada (suur klaasist elutoasein on mul nii kui nii mõtetes – talvel annaks valgust juurde ja suvel paneks kalde alla tõmmatud trossidele või võrgule mingi kiirelt kasvava taime vohama, et päikest varjata). Saaks näiteks aastaläbi värskeid ürte ning väikese õhku puhastava džungli. Vuliseva vee hääl on lisaks lõõgastav ka ning mulle meeldib vee taaskasutuse idee. Mõtisklen juba pikemalt aega ja ehk mõnevõrra morbiidselt, et kuidas me saaks Meteroloogi pärijatelt (ei, ta on veel elus, aga vist umbes 80 nüüd) üle tee asuvad krundid kätte. Ma näen oma vaimusilmas köögi- ja puuviljaaeda, kanu, paari rida viinamarju, marjapõõsaid ja ehk ka töötuba, kus N. asju nokitseda saaks (ta räägib mulle viimased 15 aastat, kuidas ta tegelikult kohutavalt tahaks puusepatööd teha/õppida, aga pole nagu aega ja kohta). Krunte on seal vist kolm (neljanda peal on Meteroloogi maja, seda ma ei taha) ja krundid ilmselt umbes 600-ruudused, seega kõik mahuks kenasti ära. Saaks näiteks meie maja vannitoavee ja katusele ladiseva vihmavee kuidagi toruga tee alt läbi suunata ja maa sisse maetud tünnidesse koguda. Põhjavett sealt ilmselt lootust leida pole, seega sellest oleks suvel kohutavalt abi, kui meil paartuhat liitrit vett varuks oleks. Ei peaks trassiveega kastma. Maa sisse kaevatud tünnid hoiavad ka talvel püsivat temperatuuri ja jäätumisohtu seega poleks.

Unistada on tore. Huvitav kas me kunagi selle maja ehitamiseni jõuame ka :)

3 comments

 1. Tikker

  Hmh, ma kommenteerisin mingi aeg varem su prügipostitust, aga see kommentaar läks kuskile kaduma. Katse kaks, teise postitusega :P

  Ma olen juba üle kümne aasta igasuguste alternatiivsete ja keskkonnasõbralike majade fänn ja hoolimata oma “suurepärasest” kogemusest viimatise renoveerimisega, mis päädis teatavasti majavahetusega :D pole ma siiamaani suutnud loobuda mõttest ehitada kunagi see oma ökomajake. Ma ei ole kindel, kui tark idee see on, aga nagu sa ütled, unistada on tore.

  Earthship vaimustas mind ka kunagi, aga ma täna veits googeldasin seda jälle ja leidsin ühe huvitava artikli, ma vist pigem ikka ei ehita seda…

  https://www.ecohome.net/guides/1161/do-earthships-work-in-cold-climates/

  Hästi palju oleneb, KUHU lõpuks ehitada. Teil on mõttes Bulgaaria, seal on pisut soojem kliima. Kui me jääks Eestisse, siis on ikkagi tõenäoliselt vaja mingit küttekollet. Võinoh, passiivmaju toodetakse ju küll Eestisse ka… Aga ma tahaks mitte kandilist karpi, vaid midagi looduslikku ja nunnut, Võimalikult off grid ja taaskasutus, aga siiski mitte kasutatud rehve :D Põhumaja tundub meie kliimas hetkel see parim nunnu variant, aga noh, aega otsustada on veel mõnedkümned aastad.

  • Rohelohe

   See koht, kuhu me Bulgaarias maja ehitaks, saab talvel rohkem lund kui sa Pärnus ja too videos olev maja asub Montanas, kus on Eestist külmemad talved ;) Ma täitsa küttekehata maja nii kui nii ei ehitaks (ja kindlasti peaks see küte olema nii kamin kui ka midagi “lihtsamat” et vanast peast ei peaks rassima). Passiivmajade elemente tahaks kindlasti ja seal videos nähtud klaaskoridor oli lihtsalt nii lahe. Maasikataimedega sein….

   Kusjuures ma ei mõista, miks inimesed kuubikuid ehitavad. Ma saan aru, et krundid ehk väikesed ja tahaks suurt aeda, aga kuubikukujulised ja lamekatusega majad on nii masendavad…

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s