Minge tagasi, kui ei meeldi!

Mul oli kõik valmis. Tühi taara oli autos, ostukotid ja pudelid piima jaoks ka, lisaks täidetud vajalik paber, telefonis arstilt saadud kinnitus ning rahakotis lisaks mu tavapärastele dokumentidele ka N.-i Šveitsi ID-kaart ja minu Prantsusmaa ID-kaart. No ja autos on kindlustuspaber, mis toimib vajadusel ka aadressikinnitusena.

Taara viisin ära (tünnid olid väga täis, tea kas ei tühjendata või on kõik jooma kukkunud?), piima ostsin kolm liitrit (homme hommikul paneme jogurti hakkama) ja siis piirile. Panin kõik paprid valmis, Prantsuse poolel kontrolli polnud, Šveitsi poolel oli minu ees üks auto, minu kord: “Tere, ma lähen arsti juurde.”

Piirivalvur: Mida!?
Mina: Arsti juurde lähen.
Piirivalvur: Rääkige kõvema häälega!
Mina, vaikselt endast väljumas, sest olukord ja see mees on ebameeldivad ning isegi kõige lihtsamad prantsusekeelsed laused tulevad ülivigaselt, hingan sügavalt sisse ja siis välja.
Piirivalvur: Ah et tüütu jah? Võite otsa ringi keerata ja tagasi sõita, kui tahate!
Mina, hästi ettevaatlikult ja aeglaselt: Vabandust, ma ei räägi prantsuse keelt eriti hästi. Mul on vaja arsti juurde minna.
Piirivalvur: Tõend!
Mina: Näitan autoaknast telefoniekraanil olevat arsti kirja.
Piirivalvur: Isikut tõendav dokument!
Mina: Näitan Eesti ID-kaarti.
Piirivalvur viipab ärritunult-tüdinult käega, et ma edasi sõidaks.

Ei no kena päeva teile ka…

Arsti juures küsib ta assistent, kas minuga kõik korras. Ma ei tea, kas ta arvab, et ma hakkan verevõtu pärast minestama või näen ma lihtsalt jätkuvalt ehmunud välja. Vererõhk oli tavapärasest kõrgem ka, aga see on mul tavapäraselt küllaltki madal, seega ei midagi hullu.

Ennetades küsimusi. Šveitsis peaks olema nii (või no Genfis on, siin igas kantonis omad reeglid), et üldiselt arstid töötavad, aga vähendatud koormusega ehk et tegeletakse kiireloomuliste juhtumite ja nendega, kelle puhul vastuvõtu edasi lükkamine pigem hea mõte ei oleks. Siia alla käib ka raseduste jälgimine, aga siin tuleb meeles pidada, et erinevalt Eestist on Šveitsis arstidel üldiselt erapraksised. Minu günekoloogil (ei, tolle kunagise õuduka juures enam ei käi, võtsin selle, kes Sipsiku sünni vastu võttis) on konkreetselt oma erakliinik, kus lisaks temale töötab üks ämmaemand ja assistent. Kõik. Sipsiku pediaater jagab oma ruume kahe teise pediaatriga ning Šveits muide palus tungivalt kõigil alla kaheaastate laste vanematel mitte korralisi visiite ära jätta, et laste areng jälgitud ja vaktsiinid antud saaks.

Arsti juurest sõitsin Coopi, et teha üks mitte just kõige hädavajalikum ost – munavärvid. Me värvime muidugi küll järgmisel nädalal, kui õigeusklikud pühasid peavad. Tea kas too vene/poola pood on lahti. Pashat tahaks teha.

Tagasi piirile. Jälle Šveitsi poolel kontroll, aga õnneks teine inimene, kes samas jällegi üldse aru saada ei suuda. Ei prantsuse ega inglise keeles (ma vist ehmatasin endal hääle kinni). Mingil põhjusel tahab ta jälle näha mu arsti kirja. Miks? Ma lahkun ju riigist? Ma parem ei hakka küsima. Prantsusmaa piirivalvurile (väga sõbralik ja mitte vaid seetõttu, et mul võrdluseks üks eriti pahur ja üks normaalse sõbralikkuseastmega šveitslane olid) näitasin oma lubatähte ja Prantsusmaa ID-kaarti ning mul paluti viisaka “Bonne journée!” saatel edasi sõita.

Sõitsin toidupoodi. Kast maasikaid, kast vaarikaid, köögivilju, juustu ja nii edasi. Muide, hommikul leidsin postkastist lipiku, kus kutsuti üles toetama kohalikke ettevõtjaid, täpsemalt veinikeldrit ja juustupoodi. Veinikeldril on veebileht, juustupoodi tuleb helistada ja küsida, et mida pakutakse. Koju tuuakse ka, aga tellimus peab olema veini puhul vähemalt 100 euri ja juustu puhul 50. 50 euro eest saab päris palju juustu…

Kodus teavitasin N.-i oma üleelamistest ja nentisin, et seepeale tahaks kohe midagi kangemat juua. N. muigas ja ulatas mulle kapist Leffe. Alkoholivaba. Mina võtsin selle vastu ja lisasin infoks, et arst kinnitas oma eelmise korra kahtlust ning me võime nüüd poisslaste nimede üle karmilt kaklema hakata. Õnneks on meil sügiseni aega.

8 comments

 1. kuidas kasvatada inimest

  Oooo, palju õnne! :)

  Tead, ma mõistan, et kriisisituatsioonis on inimestel närvid pingul ja ollakse lühikese süütenööriga, aga kohati ma küll mõtlen, et ühe inimese hirm/paha tuju ei ole põhjuseks teise inimese tuju rikkumiseks…

  • Rohelohe

   Tänan :) Ma ise mõtlesin sama ja otsustasin, et ma ei hakka ta peale kaebama. Veidi nagu tahaks, sest selline suhtumine ei ole vastuvõetav, aga noh, on keerulised ajad…

 2. reet

  Ooooooooo. Franz teil juba on, Ferdinand? Sobiks minu meelest Sipsiku pärisnimega üsna kenasti kokku.
  Palju õnne ka, see on imetore uudis!

  • Rohelohe

   Tänan :)
   Ma kipun arvama, et N. ei nõustuks selle nimega :D Ta on hetkel väga bulgaariapäraste nimede lainel ja ma pean ta sealt kuidagi eemale sikutama.

 3. Nell

  Ohohohoo, palju õnne! Küll need nimed ka tulevad. Minu kuti “tööpealkirjaks” oli Kustav Endel Valter Meleleiv. Lõpliku nime mõte tekkis kui ta ära oli sündinud ja lõpliku variandi lõime lukku nime panema sõites autos :)

  • Rohelohe

   Noh, ma pakkusin just N.-ile, et paneme Johann Sebastian tema suure lemmiku Bachi auks, mis oleks eriti naljakas veel seetõttu, et N.-i perekonnanimi algab samuti b-tähega ja koosneb neljast tähest :D N. polnud kahjuks nõus.

   Me peame siiski sünnitama minnes nime ilmselt teadma, sest nad tahavad selle kohe kuhugi kirja panna. Ilmselt saab ka öelda, et nime pole, aga noh, küllap selleks ajaks on.

   • Rohelohe

    Aa, nii palju ka, et mul sõpradel oli ka pool naljaga veel sündimata lapsele nimi olemas (sõpradega veedetud õhtu tulemus – inimesed pakkusid igasuguseid kombinatsioone), millest lõpuks saigi lapse nimi, sest kuude jooksul harjuti ära ja ei tundunudki enam kummaline.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s