Üldsuse heaolu nimel

Ma tean, et kõigil on kriisiartiklitest ilmselt juba kõrini, aga mulle on viimastel päevadel ette sattunud paar väga head kirjutist ja ma lihtsalt pean neid jagama:

  1. Levilas ilmunud ja Propastopi poolt soovitatud Eero Epneri “Eesti koroona vastu”;
  2. Financial Timesis ilmunud Yuval Noah Harari “The world after coronavirus”;
  3. Bloombergi õudne artikkel Hispaaniast “Spanish Doctors Are Forced to Choose Who to Let Die”. Nõrganärvilistele ei soovita, aga soovitan küll neile, kes jätkuvalt kaitsevahendite puuduse üle inisevad. Medõed teevad seal endale prügikottidest kaitserõivaid. Prügikottidest!

Epner nendib, et isegi kriisi ajal ei saa mõni minister jätta oma enda isiklikku agendat upitamast ning sama on muidugi ka riikidega. Hiina hoopleb abiga, mida ta Itaaliale annab ehkki Prantsusmaa ja Saksamaa on Itaaliat kordades rohkem aidanud. Venemaa korraldab suurejoonelise abisaadetise Bergamosse, mille sisu on sealsete arstide ja ametnike sõnul 80% ulatuses kasutu. USA president… Mis me sellest pooletoobisest ikka räägime…

Rääkisime N.-iga paar õhtut tagasi, et see kõik on nii sürreaalne ja hoomamatu. Kui see kõik kord lõppeb, sest lõppema ta ühel või teisel hetkel peab, võiks eeldada, et me ühiskond on tundmatuseni muutunud. On olnud arvamusi, et ilmselt ei muutu suurt midagi, kuid ma ei usu seda.

Presidendi intervjuust Esimeses Stuudios kõlas läbi mõte, et see ilmselt suunab inimesi veelgi rohkem digtaliseerumise poole (netipoed, e-kool). See suund oli nii kui nii seal, aga nüüd protsess ilmselt kiireneb. Rohkem kodukontoreid? Oleks tegelikult mõistlik, kui inimesed ei lendaks enam näiteks üle terve maailma koosolekuks kokku. Saab ka netis ja turvaliselt. Kui dokumentide vahetamiseks on olemas eraldi turvatud võrgud, ei tohiks turvatud videokonverents ületamatult keeruline olla.

Reisimine muutub mõneks ajaks ilmselt väga kalliks. Õigemini lendamine. Mitmed lennufirmad lähevad ilmselt pankrotti ja see lööb tugevalt neid majandusi, mis turismist sõltuvad. Teie puhake aga sel suvel (kui kodust välja lastakse), kodumaistes pisikestes turismitaludes ja -asutustes. Mida vähem kohalikke ettevõtjaid pankrotti läheb, seda parem kõigile, sest nii on paar töötut vähem. Poola kaupa võiks ka boikoteerida. Seakari, mitte Sejm. Aga noh, ungarlased käitusid täpselt samamoodi, jättes rumeenlased piirile lõksu. Euroopa ühtsustunne… Mitte “Ood rõõmule” vaid “Ood isekusele”.

Harari kirjutab palju usaldusest ja jälgimisest. Viimane saab olla nii totalitaarne kui ka inimesele endale võimu andev. Küsimus on, kuhu suunas me “üldsuse heaolu nimel” liigume? Kui palju võib riik inimesi kontrollida? Me vihastame, kui terroristil on lastud tegutseda ja teda pole piisavalt vara peatatud, aga me vihastame ka siis, kui riik üritab meid rohkem jälgida. Kus on tasakaal? Ma olen mitmeid kordi välismaalastele Eesti ID-kaardi ja X-tee süsteemi kirjeldanud (ei, mitte tööga seonduvalt) ning osad (eriti sakslased) väljendavad siis hirmu, et riigil on liialt kerge saada ligipääsu erinevale infole ja seda seostada. Ma tavaliselt naljatan seepeale, et me oleme väike riik ja kõik teavad nii kui nii kõike ja kõiki ning mugavus kaalub selle (hetkel) marginaalse riski üle. Ilmselt seetõttu kaalub, et ma usaldan riiki ja eeldan, et selle suund ei muutu nii kardinaalselt. Aga kõik ei ole nagu mina ja kõik ei ole seotud Eestiga. Elaks ma Hiinas, varjaks ma ilmselt tänaval käies oma nägu, sest seal on kõik kohad täis kaameraid ja näotuvastustehnoloogia on häirivalt heal tasemel. Väidetavalt saad sa trahviga SMSi hetk pärast seda, kui oled punase tulega teed ületanud ning samal meetodil püüti ka karantiinist mööda hiilijaid. Üldsuse heaolu?

Epneri kirjutises mainis keegi ka, et meediaõpetus peaks juba varasest kooliastmest kohustuslik olema, et inimeste suutlikkus valeinfot tuvastada oleks parem. Utoopia? Loodetavasti mitte.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s