Apelsinilahing

Meil oli Mont Blanci tunneli kaardil veel üks läbisõit peal, mis veebruari lõpus aeguks, ja selmet see maha müüa, pakkus N., et teeks kiire Itaalia retke. Ostaks head ja paremat ning vaataks kusagil ringi. Viimane oli see keeruline osa, sest mõistlikus sõidukauguses oleme me suuresti kõik juba ära näinud ning üks loomapark, kuhu ma minna tahtsin, avab uksed alles märtsi lõpus. Lisaks oli Aosta oru majutused suuresti välja müüdud – ikka see va suusahooaeg ja ilmselt ka too sõbra/armu/suvapäev. Vaatasin N.-i soovituse peale Ivreat, kus meil Torinos käies käimata jäi ning leidsin imeilusa hotelli. Kui keegi peaks Ivreas hotelli vajama, siis Spazio[Bianco] on imeline!

Chamonix poole sõites oli vaid veidi ummikut, sest inimesed läksid streigist ja kevadest lumeoludest hoolimata suusatama. Tunnelisse pääsemiseks õnneks saba eriti polnud ja tegime teisel pool kiire vetsupeatuse (väga rõve kogemus, ärge Itaalia poolel vetsu minge, kannatage esimese bensiinijaamani). Eriti ohtlike lumerästikute eest hoiatati.

ivrea01

Jõudsime Ivreasse just lõunasöögi ajaks ning kui olime end hotelli sisse seadnud, kõndisime lähedal asuvale platsile, kus asus üks soovitatud söögikoht. Radici Cucina Genuina oli väga maitsev söögikoht ning hooajale tüüpiliselt domineerisid lauakaunistustes apelsinid. Miks apelsinid? Sest Ivreas toimub igal aastal ja just veebruaris apelsinilahing. Väidetavalt olevat olnud kunagi üks kuri valitseja Guido III, keda linnarahvas jälestas ning too üritas kord möldri tütart ära vägistada. Neidis polnud ideest ilmselgelt vaimustuses ja lõikas julmuril pea maha, mis viis ülestõusuni ja seda ülestõusu apelsinilahinguga mälestataksegi. Varasemalt olevat kasutatud ka ube ja õunu, aga kuidas just apelsinid mängu tulid, pole keegi päris kindel. Mõned väidavad, et need sümboliseerivad kindlusest loobitud kive, teised, et julmuri maha lõigatud munandeid (möldri tütar oli noaga kahtlaselt osav), kolmandad, et tegu oli juhusega, sest neiud viskasid noormeestele, kelle tähelepanu nad soovisid, apelsine ja kuidagi läks asi käest.

ivrea02

Kogu linn on erinevate meeskondade plagudega ära kaunistatud ning kokku peaks neid hetkel vist üheksa olema. Huvitaval kombel ei käi lahing aga teps mitte meeskondade vaid meeskondade ja hobukaarikute vahel. Viimased sümboliseerivad kurja valitseja sõdureid ja meeskonnad omakorda linnarahvast. Hobuseid, muide, pole lubatud apelsinidega loopida. Loopimiseks tuuakse kohale 250 tonni apelsine ning siin-seal on võrkudega kaetud alad, kus pealtvaatajad ohutult möllu jälgida saavad. Näete, siis on LEGOdest sündmuse koopia ka. Kahjuks oli pood kinni, ma oleks muidu Sipsikule apelsiniviskaja ostnud. 

ivrea09

Pärast lõunasööki leppisime kokku, et N. katsub lapse magama saada ja ma longin veidi mööda linna ringi. Ivrea pole midagi põrutavat, mida kindlasti piirkonnas külastama peaks, aga teatav võlu tal mu meelest siiski on. Selline mõneti tüüpiline lagunenud Piemonte linnake.

ivrea07

Võtsin turismikaardi kätte ja luusisin vanalinnas ringi. Kõige omapärasemaks kogemuseks oli kindlasti linna katedraal ja seda ehk mitte niivõrd selle erakordsuse pärast vaid seetõttu, et ma olin selles hiiglaslikus hoones täiesti üksinda.

ivrea03

Parasjagu käis veel lõunasöögiaeg (itaallased on veidi hilisemad kui prantslased), seega kirik oli täiesti tühi ning nii ma seal altareid ja vanu freskosid uudistasin. Isegi krüpti läksin, mis oli naljakas, sest esmalt tuli dešifreerida itaaliakeelne juhis selle kohta, kust lambid põlema lähevad ja mitte unustada lampe pärast välja lülitada.

ivrea04

Omapärane kogemus. Ei, ma olen ennegi sattunud kirikutesse nii, et seal pole kedagi teist, aga päris nii suurde katedraali vist siiski mitte.

ivrea05

Kohe katedraali taga asub kindlus, mida tuleb kahjuks vaid väljast imetleda, sest vähemalt hetkel on seal käimas mingi renoveerimine-konserveerimine ning hoone ümbrus oli aiaga piiratud. Kahju, oleks ilmselt põnev olnud (mitte et ma teaks, kas see üldse kunagi külastajatele lahti olnud on).

ivrea06

Ivreast voolab läbi ka jõgi, mille ühele harule on huvitaval kombel rajatud (või loodusele veidi kaasa aidatud) äge kärestikuline ala kajakiga sõitmiseks. Nägi väga lahe välja. Mitte et ma oleks eales korralikust kärestikust alla sõitnud. Kanuuga vaikselt loksunud küll. Lisaks oli kärestikuni viiv jõgi erinevaid tähiseid täis, mis ilmselt samuti kajakisõitjatele mõeldud. Või nii ma vähemalt arvan.

ivrea10

Lõpetasin oma jalutuskäigu, naasin hotelli ja kuulsin N.-il, et Sipsik oli suurema osa ajast mitte maganud. Ei no tore. Pakkisime tite autosse ja sõitsime mööda väikemaid teid Bardi kindluse juurde, mida ma pühapäeva hommikul külastada tahtsin. Poolel teel jäi laps magama ja me otsustasime käänulist teed jätkata ning Aostasse poodi minna. Tegime sisseostud ära, otsisime Aosta vanalinnast üles Bialetti poe, et N. saaks endale kohvitarvikuid juurde osta (seda, mida ta tahtis muidugi enam ei toodeta) ning jälgisime mingit veidrat suusavõistlust, mis linna keskväljakul (ilmselt) plastmassraja peal aset leidis. No mis sa teed, kui lund pole…

Tagasi Ivreasse jõudes tahtsime sööma minna, aga et me retk oli võtnud veidi kauem aega, kui me lootsime, olid itaallased meist ette jõudnud ning meie proovitud restoranides polnud ühtegi vaba lauda. Ma läksin lapsega ära hotelli ja N. läks meile midagi söödavat hankima. Ta naasis imeliste kebabidega (laps sõi falafele), mis kiirelt me kõhtu kadusid ja ehkki oli absurdselt vara, läksime kõik ära magama. Absurdselt vara tähendas aga seda, et lähikonnas toimuv kontsert kostus kolehästi tuppa ära ning Sipsik rapsis nii palju, et olime sunnitud ta oma voodisse võtma (ausalt, kuidas need inimesed, kes lapsed kaisus magavad, end välja puhata suudavad?!). Ühel hetkel panin ma lihtsalt padja jalutsisse ja keerasin end ringi, sest pärast umbes kümnendat jalahoopi rindu sai mul sellest olukorrast villand.

Muusika vaikis keskööl, aga minu hädad alles hakksid. Esmalt kõht lahti ja kella viie paiku hommikul väljus mu õhtusöök sama teed pidi, mida ta sisenes. Olles söögist vabanenud ja hambad puhtaks pesnud, üritasin voodis mugavat asendit leida, kuid see rõve oksene tunne neelus ei lasknud mul uinuda. Hüüdsin hädise häälega N.-i, kes uuesti uinunud polnud ja palusin tal endale külmikust mahla tuua (ilmselt esimene kord minibaari asju tarbida). Külm porgandimahl oli imeline.

Hommikul sundisin end ära sööma väikese jogurti ning et mul oli värske õhu käes mõnevõrra parem olla, otsustasime karnevalirongkäiku jälgima jääda. Apelsinilahing hakkab nimelt alles sel pühapäeval, aga eelmisel pühapäeval tegid lahingus osalevad hobuvankrid uhke tiiru läbi linna.

ivrea11

Itaallased ja hispaanlased on hobuste kuljustega kaunistamises ilmselt maailma parimad. Paberkonfette lendas vankritelt kottide kaupa alla ning ma leidsin neid veel järgnevalgi päeval oma kingadest ja isegi voodist, sest kuidagi suutsid need tungida kõikjale.

ivrea12

Pakkisime end autosse ja sel ajal kui ma hinge vaakusin ning Sipsik magas, viis N. meid ära koju. Bardi kindlus jäi iseenesestmõistetavalt külastamata. Järelikult meil on veel kohti, kuhu minna. Kindlus ja loomapark. Ja Aosta kaabellift.

Iga päevaga on mul läinud veidi paremaks ja ma siiralt loodan, et homseks olen ma täie tervise juures tagasi. Ei, ma ei oksenda ega midagi. Lihtsalt seedeelundkond on hell, mis tähendas eile näiteks söömisele järgnevat kõhuvalu, mis “toredal” kombel just siis ära läks, kui kõht uuesti tühi oli, et ma saaks uuesti süüa ja siis uuesti kõhtu valutada. Täna on ennekõike iiveldanud. Minu kaastunne kõigile naistele, kellel raseduse ajal iiveldab. Ma nüüd tean, mis tunne see on ja oh teid vaesekesi küll…

Loodetavasti on homme juba parem. Neljapäevast läheb ilm eriti ilusaks (kuni 15 kraadi sooja), seega oleks tore midagi teha ja mitte kodus kügeleda.

2 comments

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s