43-24-17-2

Aasta viimasel päeval tuleb raamaturiiulile tõsise pilguga otsa vaadata. 43 raamatut sai läbi loetud ning seda on jällegi mõne võrra vähem kui eelmisel aastal. Huvitaval kombel lugesin ma eesti keeles tunduvalt rohkem, kui ma avasin, aga no sinna alla lähevad ka mõned lasteraamatud. Ma tahaks öelda, et uuel aastal plaanin kindlasti rohkem lugeda, aga ma arvan, et ma pigem rihin sinna, et see number neljakümnest allapoole ei kuku ehkki ilmselt saab uuel aastal lapsele hulganisti ette loetud, seega seda muret ehk pole. 24 eestikeelset, 17 inglisekeelset, kaks saksakeelset ja null prantsusekeelset. Niisama pooleli ma vist ühtegi ei jätnudki või noh, Paul Austeri “4 3 2 1” tuleb ilmselt tagasi esilehe peale keerata ja otsast hakata, sest ma lugesin seda veidi ja siis ta jäi kuidagi. Mitte et hea poleks olnud, lihtsalt juhtus nii.

Mis mulle meeldisid?

Andris Feldmanis “Viimased tuhat aastat”
Inimkonna vaikne hääbumine. Ei mingit kohutavalt katastroofi nagu sedalaadi ulmeraamatutes tavaliselt vaid lihtsalt inimkond kaotab eksisteerimiseks vajaliku sädeme, huvi ja ehk ka sihi.

Sirpa Kähkönen “Graniitmees”
Mõnes mõttes ehk tüüpiline lugu sellest, kuidas idealismi täis noored järk-järgult oma loodetud utoopias pettuvad ning kuidas revolutsioon oma lapsed ära sööb.

Toon Tellegen “Kõik on olemas”
See ei ole lasteraamat ehkki seda lasteraamatute osakonnas müüakse. See on mõnusaid filosoofilisi ja ehk ka kummalisi lugusid täis raamat, mis vähemalt mind muigama ja  mõtlema võtsid.

Triinu Meres “Lihtsad valikud”
Ma pean tunnistama, et kui ma seda lugema hakkasin, ei meeldinud see raamat mulle, kuid tasapisi mu arvamus muutus. Jällegi ulme ning kohutavalt tahaks samas maailmas ja samade tegelastega veel uuesti kohtuda.

Sheri S. Tepper “Värav Naiste Maale”
Nimekirja kolmas (ja mitte viimane) ulmeraamat, mille sisust ja miks see mulle meeldis ehk nii palju rääkida ei saagi, sest see rikuks veidi teiste lugemisrõõmu ära. Ühiskond, mis on meesjuhtide poolt põhjustatud sõdade tulemusena langenud madalamale arengutasemele ning et samasugust olukorda tulevikus vältida, elavad mehed ja naised eraldi maailmades, kohtudes kord aastas. 

Edmund de Waal “Merevaigusilmadega jänes”
Keraamik de Waal uurib oma perekonna ja perekonna valduses olevate jaapani netsukede pöördelist ajalugu. Paneb mõtlema, kuidas väikesed asjad mõnikord suuri muudatusi kaasa tuua võivad. Poleks rikka perekonna teenijanna oma eluga riskides netsukesid päästnud, ei oleks näiteks seda väga toredat raamatut.

Vladimir Zarev “Familienbrand”
Ühe bulgaaria pere ajalugu, mille esimene jagu 19. sajandi lõpust Teise maaimasõjani kestab. See raamat on korraga lõbus, kurb ja ehk k pead vangutama panev. Peresuhted pole lihtsad üheski riigis ning veri ei ole ilmtingimata paksem kui vesi. Eriti kui mängus on raha.

Isaac Asimov “The Naked Sun”
Leidsin selle raamatu täiesti juhuslikult ühelt avatud raamatukogu riiulilt. Politseinik, kes elab maailmas, kus inimesed kunagi majadest ei välju ja taevast ei näe, läheb uurima mõrva maailmas, kus näost-näkku kohtumine on vaat et suurim tabu, aga videokõned sisuliselt paljana on normaalsus.

Margaret Atwood “Oryx and Crake”
Hämmastav tegelikult, et ma seda raamatut varem lugenud ei olnud. Veider maailm, kus liigub ringi mees, kes pärit vanast maailmast. Ta valvab “noorte” üle ja meenutab aega, kui maailm oli veel teistsugune ning mõtiskleb oma rolli üle kõiges, mis maailma hukutas. Või siis päästis. Vaatenurga küsimus.

Ken Follett “The Pillars of the Earth”
Seda raamatut kiitsin ma mu meelest juba aasta alguses. Aastakümneid kestev katedraaliehitus, intriigid ja saladused, millelt loor kerkib alles kõige lõpus. Tuletab meelde, et ma ostsin kunagi Oxfamist ühe Folleti triloogia teise osa, seega ehk oleks aeg tolle triloogia esimene ja kolmas raamat ka muretseda ning need läbi lugeda, sest ta kirjastiil mulle meeldib.

Robin Hobb “Assassin’s Apprentice”, “Royal Assassin”, “Assassin’s Quest”
 Printsi sohipojast saab kuninglik salamõrvar, kes oma kogenematuse ja seisuse tõttu kõiksugustesse intriigidesse nii lootusetult sisse mässitakse, et kohati tekib juba küsimus, kas autor vihkab oma peategelast. Ilmselt meeldis mulle sellest triloogiast esimene raamat kõige enam, kuid tervikuna oli see täiesti lummav ning nagu ma siin juba muudegi autorite kohta öelnud olen, tahaks ma temalt veel mindagi lugeda. Õnneks pole ta just kitsi kirjaandega, seega raamatuid, mida temalt lugeda, jagub.

Cixin Liu “The Three-Body Problem”
Hiina kaasaegne ulmekirjandus. Ma panin selle raamatu siia veidike pika hambaga, sest selle esimene pool meeldis mulle, aga lõpp vajus mu meelest veidi ära. Ilmselt kirjutas autor oma peas juba triloogiat (see on tõepoolest triloogia esimene raamat). Siiski soovitamist väärt, kas või juba seetõttu, et kirjanik, kes pole üles kasvanud läänemaailma kirjanduse mõju all mõtleb ja kirjutab veidi teisiti.

Philip Reeve “Mortal Engines”
Noortele kirjutatud ulmeraamat ajast, kus linnad ringi liiguvad ja üksteist jahivad, sest kõik muud ressursid on maailmast kadunud ning ainus viis elus püsida, on teisi jahtida. Lisaks veel liikuvlinnade vastased maad, pöörased lendlinnad ja jube saladus. Ma arvan, et ma tellin endale järjed ka

Huvitaval kombel lugesin küllaltki palju ulmekirjandust ning paras ports on seda veel ootamas, sest tellisin endale aasta lõpus mõned raamatud (mitte et see virn juba niigi laeni poleks…).Lugesin ka lasteraamatuid ja muidugi on Ilmar Trulli luuletused imelised, Pettson ja Findus armsad ning Piret Rauast tõotab saada üks mu uusi lemmikuid (loodame, et Sipsikule ka), aga ma ei hakanud neid siia nimistusse hetkel lisama. Toon Tellegen ei ole mu meelest otseselt lasteraamat, seega see jäi.

Uuel aastal, nagu öeldud, tahaks lugemust hoida, aga no vaatab, mis välja tuleb. Mul on riiulil nii palju põnevaid raamatuid ja mõned mitte-ilukirjanduslikud hiigeltellised ootavad ka juba aastaid oma järge… Lisaks võiks Potteri esimese osa uuesti läbi lugeda. Ostsin selle illustreeritud versiooni, kui see eesti keeles ilmus, ning sellest ajast, kui ma Potterit lugesin, on kohutavalt palju aastaid mööda läinud. Peaks need viimased filmid ära vaatama. Huvitav kas N. tahaks minuga koos neid vaadata… Hee, no muidugi ei tahaks. Keda me siis lollitame :)

4 comments

  1. dresdenhousewife

    Hehee! Mu lemmikpostitus!
    Kusjuures, mul seis umbes sama: sain kirja 42 raamatut ja järgmisel aastal sihin umbes sama numbrit. Mul on nimelt “lugemist ootavate” raamatute riiulil praegu 42 raamatut. Tahaks need 2020 kõik läbi lugeda. See eeldab aga, et ma ei hangi vahepeal midagi juurde (mida kohe lugema hakkan), aga sinu nimekirjas on paar, mille vastu huvi tekkis. Nii et tänan selle postituse eest ja mõtlen, et äkki 2021 ei olegi enam nii kaugel :D.

    • Rohelohe

      Ma ei julge enam kokku lugeda, palju mul seal lugemist ootavate raamatute virnas raamatuid on. Kas anonüümsete bukohoolikute tugigruppi on kusagil?

      Aga tore, et inspiratsiooni said! Ma salvestasin kunagi mingi hulga sinu antud soovitusi ära, aga noh… mul on veebilehitsejas üks kaust raamatutega, mida ma osta kaalun ja no… ma parem ei ava seda…

  2. Kyllike Heide

    Kui tohib soovitada, siis loe Hobbi triloogia järg ka ära, kus peategelaseks Fool, mulle meeldis see triloogiast rohkem :). (Seda sa ilmselt juba tead, et Hobb naine on – minu jaoks oli see millalgi suur avastus :D). Ise leidsin nüüd tänu su postitusele kohe mitu raamatut, mis lugemisnimekirja saavad.

    Hääd lõppu ja veel paremat uut teie perele!

    • Rohelohe

      Oi, aitäh soovitamast! Ma vaatasin seda triloogiat ja mõtlesin, et kas seal võiks tõesti see põnev tegelane kesksel kohal olla. Seda, et Hobb naine on, tean ma jah – inglise keel on ses osas ju reetlik, et kui raamatus olevat biograafiat lugeda, tuleb sugu kohe välja :D

      Hääd lõppu ja head uut sullegi!

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s