Vox populi, vox dei

Prantsusmaa streigib. Jälle. Meie kauges provintsis selle mõju õnneks märgata pole või siis ma ei pane seda tähele, sest minu jaoks vajalikud teenused toimivad. Seda, kas Pays de Gexi ainus bussiliin sõidab, ma ei tea, aga need, mis on kahasse Genfiga, sõidavad küll. Küll on hea, et me Pariisis ei ela…

Ostsin poest igaks juhuks kaks suurt pudelit piima, et juhuks, kui streigid jätkuvad ja see poodide varustusliine segama hakkab, ei peaks Genfi piima ostma minema. Nädalaks ajaks ilmselt mureta.

Ma ei ole väga süvenenud ja korralikult süvenemiseks tuleks lugeda kohalikke lehti ning end pensionireformiga kurssi viia, aga mulle hakkab tunduma, et prantslastele on geneetiliselt sisse kodeeritud mingisugune soov reageerida kõiksugustele muudatustele. Isegi kui need muudatused ehk pikemas perspektiivis mõistlikud ja vajalikud on. Kas 42 erinevat pensionisüsteemi ühes riigis on ikka mõistlik? Kas selline hulk eripensioneid on vajalik või tarbetu kulu? Kas 62-aastaselt pensionile minek on vananevas Euroopas jätkusuutlik (ja veel 10 aasta eest oli pensioniiga 60 peal)? Olgu, siin on piisavalt noori immigrante, aga meessoost immigrante ilmselt rohkem, seega see rahva taastootmine ei toimiks ka lõpuks väga hästi ning toob omajagu probleeme kaasa, sest noored mehed, kel naisi pole muutuvad mõneti… närviliseks.

Ma olen ühest küljest prantslaste aktiivsusest vaimustuses, aga samas on mul tunne, et streigid ja protestimine on siin nii tavapärane, et see takistab tõsiselt riigi arengut, sest ühtegi ebamugavamat, aga ehk vajalikku otsust ei ole võimalik vastu võtta. Samas, demokraatia tähendabki ju rahva võimu, seega ehk on Prantsusmaa meist demokraatia arengu osas lihtsalt ees. :)

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s