Veganvein

Käisin eile oma lemmikpoes ning nägin riiulil vegan proseccot. Irvitasin ja ostsin ära, sest ikka tore näiteks jõuluõhtul mekutada. Siis aga hakkas mind painama, et kui jätta kõrvale lihtlabane turundusnipp (Kaalujälgijate vesi jmt), siis kas on võimalik, et vein ei olegi vegantoit. Internet teab kõike ja kas sa näed, vein polegi enamasti vegan, sest selle selitusprotsessis kasutatakse sageli kas piimast, munavalgetest, loomaluudest või kaladest saadud ainet. Samas, kui juustu süüa ei saa (isegi suurem osa veganeid nendivad, et veganjuust pole ikka päris see), siis polegi ju veini vaja :D

Täna tõin poest sojajogurtit. Mõtlesin, et võiks lõpuks ära proovida, sest taimset “piima” olen ma tarbinud küll ja olenevalt piima tüübist see mulle isegi meeldib. Tõsi, sojapiim üldiselt mitte, aga jogurt on mandlimaitseline, seega ma loodan parimat. Homme söön seda hommikusöögiks ja vaatan, kuidas maitseb. Äkki leian veel uue lemmiku. Hmm, N. on nüüd paar päeva ära, seega ma võiks tofut osta. N.-ile tofu ei maitse, aga ma olen paar korda väljas söömas käies isegi sellist mõnusat varianti saanud, seega võiks ju kodus katsetada. Ja tegelikult ehk maitseks see ka N.-ile, lihtsalt ma korra proovisin midagi tofuga teha ja see konkreetne söök ei tulnud just eriti hea välja. Ehk oli asi retseptis :)

Kapp on mul hetkel täis veganpasteeti (ehk lisandiga hummust), sest retsept ütles “võta purk kikerherneid” ja need purgid, mida ma ostan on kaks korda suuremad kui need tavalised, seega mul tuli enam kui kilo “pasteeti”. Tuleb vist osast “pasteedist” kotlette teha, et hapuks ei läheks. Lisaks on kapis erakordselt suures koguses kõrvitsat, sest me lõikasime tolle Bulgaariast saadu lahti ning too polnudki seest nii tühi, kui ma arvasin. Guugeldasin kõrvitsakoogiretsepti (ikka vegan, eks, sest paastume) ning üks muidu paljulubav retsept sisaldas endas kikerhernekonservi vedelikku. Ma nagu ei tea… Tundub kuidagi väga vale.

Olgu öeldud, et minu paast kestab 24. detsembrini ja N.-i oma 25. detsembrini, sest tema järgib traditsiooni, aga mina tahan jõululaupäeval piparkooki ja ehk ka mingit muud maiust süüa. Paastu ajal oleme veganid ja ei tarbi alkoholi, ainsaks erandiks on 6. detsember ehk Püha Nikolai päev, kui tuleks kala süüa (ja veini võib ka juua). No ja mul on terve hulk ebaküdooniat mee sisse purki pandud, seega ma tarbin natuke mett ka. Laps ei paastu, sest lastele pole paast ette nähtud (nagu ka rasedatele ja väga haigetele).