Kolm väikest orhideed

Mul on kodus kolm väikest orhideed, mis on kõik pärit me realiseerimiskeskusest. Esimese ostsin enam kui aasta eest ning too on korra juba uue õieoksa kasvatanud, teised kaks tulid minuga kaasa sel suvel. Huvitaval kombel üks neist õitseb ikka veel, sest ta otsustas oma õitsvale oksale äkitselt lisaharu kasvatada.

Tulin Eestist tagasi ning otsustasin lõpuks ometi oma orhideesid väetada. Tänu Tšehhist saadud sukulentidele on mul nüüd ka orhideeväetis, sest sukulentidele on soovitatav väetist anda ja kui ma juba üht väetist ostma läksin, ostsin teise ka. Hiljem lugesin pudeli pealt, et tegelikult sobib sama väetis mõlemale. Miks nad siis erinevas pudelis olid? Ilmselt et minusugustele rohkem müüa, aga küll need mõlema pudelid ära kuluvad.

Väetamise käigus vaatasin taimed ka niisama üle ning nentisin, et mu esimene orhidee näeb veidi närb välja. Siis vaatasin aga lähemalt ja nägin, et ta kasvatab uut õieoksa. Milline rõõm! Nädal hiljem avastasin punga ka teiselt orhideelt ning täna taimi kastes (või noh, orhideede puhul on tegu pigem leotamisega) märkasin, et kolmandal orhideel, millel veel kolm närtsimata õieoksa püsti, on oksi toestava pulga taga samuti midagi pungitamas. Ma veel ei saa aru, kas tegu on juure või oksaga, aga pigem vist on õis. Kolmekordne rõõm! Saab ehk jõuluks õieilu :)

Tea kas taimedega kehtib sama loogika nagu loomadega, et kui sa nad halvast olukorrast (varjupaik või realiseerimiskeskus, kus neist ehk suurt ei hoolita) ära tood, on nad kohe kuidagi eriti tänulikud? Või siis olen ma emalt tema rohelised näpud pärinud, mis on tegelikult küllaltki tõenäoline. Üldiselt näin ma taimedele meeldivat. 

Üks asi, mis mu emal õnnestunud pole, on orhideede ümberistutamine. Mu närvum orhidee vajaks tegelikult istutamist, sest ta on väga upakil, aga ma ei julge seda teha, sest kõik ema katsetused on orhideedele saatuslikuks saanud. On kellelgi orhideede istutamine õnnestunud? On teil mõnd salanippi jagada? Ma ei tahakski teda suuremasse potti istutada, lihtsalt välja tõsta ja siis paremas asendis tagasi panna. Ma eeldan, et kui ma ta juuri lõikuma ei hakka, peaks see ju ometigi õnnestuma? Või tuleks lill rahule jätta?

6 comments

 1. reet

  Lillebrori orhidee number üks tunneb ennast oma uues ja suuremas potis juba vist pool aastat väga hästi. Orhidee number kaks koliti alles sel nädalal ümber, tema kohta ei oska veel öelda – aga hullemaks kindlasti minna ei saanud, nii et me oleme lootusrikkad.

 2. Hedi

  Mina olen kasvatajatelt kuulnud ja juhendeid lugenud, et orhideed ei tohi ümber istutada, kui ta õitseb/on õitsema hakkamas. Igasugune juurte torkimine/väänamine on ka tema jaoks häiring ja ta viskab õienupud maha. Minul on mõnikord ümberistutamine õnnestunud ja mõnikord on taim siiski ära surnud – nt siis kui uus pott liiga suur sai – siis sai seda koorepuru liiga palju ja kuna see hoiab kaua niiskust, siis nö läksid juured mädanema ja taim suri ära. Ehk siis ainult 1-2 cm võrra võib pott suurem olla. Samuti müüakse poes ebakvaliteetset mulda – mitte kasutada sellist, kus on niiskusgraanulid sees ja mis on liiga turbane – peab olema ikkagi ainult puukoorepuru, muidu sama lugu, et läheb mädanema. Orhidee kohta veel, et niisama ei tohi juuri kärpida – ainult haiged juured lõigatakse ära ja juureotsad tuleb vist kaneeliga üle tupsutada. …aaaga tegelikult on internet soovitusi täis, kuidas ja mida teha..

  • Rohelohe

   Aitäh heade nõuannete eest! Ma jätan taimekese siis esialgu rahule, sest ega talv iseenesest ka parim istutusaeg ole.

   Nett on kahtlemata nõuandeid täis, aga ikka on hea nõu küsida ja seda saada inimestelt, kellel isiklik kogemus olemas. Võin omalt poolt lisada, et kui ma haigeid juuri ära lõiganud olen, pole ma neid kaneeliga tupsutanud ja see ei näi taimedele kuidagi mõju avaldanud olevat :)

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s