Eriti vabad kanad

Naljatasin paari päeva eest N.-iga, et me peaks ta ema endaga kaasa pakkima ning Prantsusmaale viima – Sipsik on temast vaimustuses ja süüa teeb ta hästi. Ma olen viimase kolme nädala jooksul teinud iga hommik lapsele putru, paar korda salatit ja täna omletti eriti vabade kanade munadest*. Kõik muu toit on tulnud ämmalt, sest iga kord, kui me linnas või nemad siin käivad (ja üht või teist juhtub tavaliselt pea iga päev), saame me purkidesse-karpidesse pakendatud sööki või siis kokkab ämm kohapeal midagi valmis. Lihtsad bulgaaria söögid, mille teevad maitsvaks hea kohalik tooraine.

Mõne söögiga või pigem toiduainega nii hästi jällegi ei lähe. Pasta on üks neist. Olen siin ennegi maininud, et bulgaarlased söövad makarone (hästi lägaks keedetult) hommikusöögiks. Kes ketšupi, kes fetaga. Minu jaoks kummaline, aga nende jaoks normaalne. Sellest tulenevalt on siin riigis arusaam, et pasta tuleb keeta hästi-hästi pehmeks (lödiks) ning mingist al dentest võid sa vaid unistada.

Me olime just Sofia lennujaamast mägikülla jõudnud, kui ämm tõi lauale midagi, mida ta pasta bologneseks kutsus. Hakklihakaste ja spagette meenutavad sarvemakaronid. Hea ettekujutlusvõime korral ehk bolognese jah, aga tegelikult ikka üldse mitte (hakkliha oli ka sea oma, sest veist siin nii väga ei sööda). Makaronid olid meie arusaamade kohaselt täiesti lödid, aga N.-i õepoeg kurtis, et vanaema pole neid piisavalt keetnud. N. ohkas hiljem, et ta ei saa mitte aru, miks ta ema vahel mingeid veidraid sööke teha üritab. Bulgaaria köök tuleb tal suurepäraselt välja, aga need muud katsetused on enamasti täielik katastroof.

Mõne päeva eest olime linnas ja märkasin köögis jahtumas midagi, mis meenutas makaronivormi. Kergitasin kulmu, aga no mis seal ikka. Järgmisel päeval tuldi sellega meie juurde. Kujutage ette mu üllatust, kui selgus, et see on magustoiduks mõeldud. Makaronid, muna ja piim, suhkur, vanilje ja kaneel. Ma veidi sõin ja ehk oleks see soojalt veel kuidagi söödav, aga külmalt…

Tegelikult peaks ämmalt kokatunde võtma, sest need kohalikud toidud on väga head. Tuleks kodus seda bulgaaria kokaraamatut veidi tudeerida, sest osa asju on ilmselt seal ka kirjas, aga osade asjade puhul jääb asi puhtalt tooraine taha kinni. Kui bulgaaria paprikaid (või vähemalt neid meenutavaid) pole, ei saa ka fetaga täidetud, munas paneeritud ja praetud paprikat ju teha.

* Eriti vabade kanade munad tulid N.-i vanemate teisest majakesest. Nad käisid ükspäev seal ja avastasid, et kellegi kanad on nende aia üle võtnud ja hoogsalt munenud. Korjasid munad kokku ja tõid meile. Mis nii viga kanu pidada :)

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s