Usk inimkonda

Need hetked, kui usk inimkonda kaduma hakkab. Ja siis me imestame, et Trump valimised võidab, Brexit toimub, Le Pen peaaegu presidendiks sai, et AfD toetajaskond kasvab, et Orbàn Ungarit jumal teab kuhu veab, et…

Muide, New York Times avaldas hea video infosõjast. Soovitan soojalt. Mitte et see otseselt eelmise lõiguga haakuks, aga noh…

3 comments

 1. kuidas kasvatada inimest

  Ma vaatasin eile seda Pealtnägijat, pärast Helme vestlust “Esimeses stuudios”. Mul hakkas paha. Esiteks seetõttu, et inimesed – päris inimesed, hingavad ja elusad inimesed – kirjutavadki teistele nii. Juba arusaam, et selline teguviis on vastuvõetav; et see on kuidagi põhjendatav…. mul on seda raske seedida. Teiseks kogu demagoogitsemine – “aga tema tegi ju ka!” lasteaiajutt. Ausalt, mind ei huvita enam, kes tegi, mind huvitab see, et üldse tehti.

  Ja siis vaatasin ma seda Pealtnägijat. Mul hakkas sellest naisest nii kahju. Esiteks seetõttu, et alles oli meedias uudis, et väärkoheldud lapsi on Eestis tegelikult palju rohkem kui märgitud, sest kirja läheb vaid murdosa juhtumitest. Teiseks seetõttu, et see temaatika on täiesti normaalne, mida normaalses arenenud riigis õpetatakse juba väga väikestele lastele – just nii, et nemad ka aru saaksid, mida see tähendab. Olles mõnda aega lugenud foorumit, kus räägitakse sassiläinud peresuhetest, olen hakanud ka ise märkama kui palju näiteks Eestis lastele teatud käitumismustreid peale sunnitakse (st mitte-seksuaalseid). Näiteks see “mine anna vanaemale kalli” või vastupidi – “vanaisa tahab sulle kalli teha ja sina ei taha”. Tegelikkuses on ju nii, et kui laps ei taha, siis ei tohiks teda sundida (mõistlikkuse piires, ikkagi eksole – hambapesu ka ehk ei taha, aga see on vajalik), aga ma mäletan oma lapsepõlvest, et pigem ei küsinud keegi, et kas mina tahan, et mõni perekonnasõber mind kallistab ja puudutab või ei. Tõsi, mul puuduvad ka sellest ajast mingid traumad ja kõik need perekonnasõbrad on head inimesed, aga eks asi ole põhimõttes – et lapsele õpetatakse, et tal on hääl ja et ta võib protesteerida kui ta ei soovi füüsilist kontakti ning et ta oskaks ennast väljendada kui midagi seksuaalset peaks temaga juhtuma.

  Ja siis seda naist lihtsalt sõimati, julmalt. Paha oli olla pärast.

  • Rohelohe

   Mind hämmastab lisaks kõigele see, et erinevalt mingist Perekoolist, oli tegu mitteanonüümse kohaga. Tavaliselt pritsitakse sellist teksti ikka anonüümsena või täiesti kinnises grupis, aga antud juhul oli grupp pool-avalik. Mitte et anonüümne plärtsumine parem oleks, aga noh, anonüümsus annab inimesele ju tunde, et ta võib kõike teha. Oma nime ja näo all tõmmatakse tavaliselt veidi tagasi.

   Ja siis hämmastab mind see, et inimesed ilmselgelt ei süvenenud (noh, see iseenesest ei peaks üllatama), sest kuidas saaks muidu selliseid asju väita. Et kui inimene õpetab sisuliselt lastele, kuidas end ohuolukorras kaitsta, siis ta on ise pedofiil? See on umbes sama, et enesekaitsekursusi annavad vägistajad ja neil kursustel ei tohi käia, sest siis on ohvriks langemine tõenäolisem.

   Eestlased on muidugi (koos teiste endiste sovjettidega) väga puritaanlikud. Uih ja aih! Ja nii jäetaksegi tõsised probleemid lahendamata, sest “sellest” me küll rääkida ei tohi. Ja veel lastega! Mis on siis õige vanus inimkehast rääkimisest alustamiseks? Suurem osa lapsevanemaid ei suuda, oska ega taha selliseid teemasid oma lastega arutada. Kust lapsed tulevad? Kurg tõi. Me ei alusta matemaatika õpetamist trigonomeetriast, aga mingil põhjusel arvatakse, et seksuaalkasvatus väikelastele sisaldab endast eneserahuldamise ABC-d ja kondoomide kurgi otsa tõmbamist. Ui, kurjaks teeb.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s