Maksud ja surm

Prantsusmaal on üks maks, millel nimeks taxe d’habitation ehk eluasememaks. Sellest saadud raha läheb, kui ma õigesti aru sain, kohalikule omavalitsusele ja moodustab küllaltki suure osa omavalitsuste eelarvest. Mida nad selle raha eest teevad, ma ei tea, aga ilmselt rahastavad oma tegevust ja ehk ehitavad teid või midagi. Maksuteatise saab iga leibkond ning see saadetakse välja sügisel, kui tuludeklaratsioonid on ametnike poolt läbihekseldatud. Kuidas seda arvutatakse ma ei tea, aga meie maks 2017. aasta eest oli 530 eurot.

Maksu tasumiseks on neli võimalust. Esmalt võib kasutada teatisega kaasa tulnud pangalipikut, teiseks võib saata tšeki (jah, siin riigis on inimestel tšekiraamatud), kolmandaks võib minna kohalikku maksubüroosse ja summa seal tasuda ning neljandaks eksisteerib mingi portaal, kus seda ka vist teha saab. Portaal on Prantsusmaa maksunduse samm 21. sajandisse ning suured plakatid maksubüroo seintel teatavad, et uuest aastast peavad kõik oma deklaratsiooni portaalis esitama. Portaali sissepääsu saamiseks pead sa (vist) olema esitanud vähemalt ühe tuludeklaratsiooni, saama sellega seoses isikliku tunnusnumbri ja siis selle numbri (või oma nime) abil helistama kuhugi ja sisse logimiseks koodi paluma.

Ühel kenal esmaspäeval sõitsin ma Bellegarde’i, kus asub meile lähim büroo, et sealt seda numbrit küsida. Meie vankumatu loogika ütles, et nii oleks lihtsam, kui üritada telefoni teel asja selgitada. Vurasin kohale, parkisin auto Carrefouri juurde, lonkisin büroosse, sõitsin liftiga üles ja vaatasin seejärel teenindussaalis olevat järjekorda. Vaatasin järjekorda, siis vaatasin Sipsikut, vaatasin uuesti järjekorda ja keerasin otsa ringi. Käisin poes ja andsin N.-ile teada, et ma parem üritan helistada. Mingil põhjusel number ei vastanud. Jõudsin juba kahtlustada, et ehk on asi selles, et tegu peaks olema tasulise numbriga ja ehk toimib see vaid prantsuse numbritega, aga põhjus oli hoopis lihtlabasem – ma poleks pidanud numbri ees olevat nulli telefoni sisestama.

Nullita numbriga proovisin järgmisel päeval. Kuulasin lindistatud naishääle pikka juttu selle kohta, millal nad ikka avatud on ja kui vägev portaal neil on ja kas ma nüüd ehk valiks, mis teema mind huvitab. Tegin oma valikud ning telefon hakkas kutsuma. Hingasin sügavalt sisse ja valmistusin oma palvet esitama, aga telefon vaid kutsus ja kutsus. Proovisin päeva jooksul veel ning jõudsin juba kahtlustama hakata, et kui teisipäeviti neil vastuvõttu pole, siis ehk ei võta nad telefoni ka. Proovisin kolmapäeva hommikul uuesti ja telefon vaid kutsus ja kutsus ja kutsus…

Pakkisin Sipsiku jälle autosse, vurasin Bellegarde’i, parkisin auto Carrefouri juurde, lonkisin büroosse, sõitsin liftiga üles ja vaatasin seejärel teenindussaalis olevat järjekorda. Veidi väiksem kui eelmisel korral vist. Ja järjekorranumbreid andev masin töötas. Võtsin numbri ja kui ma masinast eemale astusin, kõnetas mind üks mees. Madame, seal nurga taga on toolidega ooteala ja seal oleks teil ehk lapsega mugavam. Madame läks ümber nurga ja tahtis ropendama kukkuda. Nojah, kusagil pidid ju need 30 inimest istuma, kelle järjekorranumber minu omast eespool oli. Õnneks oli päris mitu neist juba alla andnud ja lahkunud, seega järjekord oli sellevõrra lühem.

Ootasin kokku tund aega ning sain siis lõpuks teenindaja juurde. Esitasin oma soovi ning ta küsis mu dokumenti. Esitasin selle ja siis ka oma prantsuse dokumendi, kus on kirjas, et ma N.-iga abielus olen ning selgitasin, et meile koju saadetud maksuteatisel on viga, sest ma ei ole teps mitte nime vahetanud. Ta muutis mu nime nende süsteemis ära ja ma kordasin oma soovi. Tahaks ligipääsu, et maksu maksta. Ei saa. Aga kuidas me maksu maksta siis saame? Tšekiga. Mul pole tšekiraamatut. Siis lipikuga. Mul oli selleks hetkeks juhe nii koos, et ma ei suutnud talle enam selgitada, et meil pole kohalikku panka ja seega me ei saa lipikuga maksta. Liiatigi, kus me siis järgmise aasta deklaratsiooni esitame, kui seda peab tegema portaalis, mille ligipääsu ma ei saa? Kõndisin sealt büroost välja ja tegin N.-ile ühe emotsionaalse kõne.

Kodus üritasin maksuteatiselt tuvastada kontonumbrit. Pole. On viitenumber (vist), aga kontot pole. Vandusin veidi ja lubasin N.-ile, et ajan asja järgmise (ehk selle) nädala jooksul korda (maksetähtaeg on 15.11). Eile pakkisin Sipsiku autosse, sõitsin Gexi, kus asub ka üks büroo ja ma lootsin, et seal on ehk vähem inimesi. Mu lootus oli õigustatud ning väga kaua ootama ei pidanud.

Tere, sooviks maksu maksta. Ikka saab. Kas sularahas saab maksta? Ei, ainult alla 300 euro jäävaid summasid. Sel hetkel saatsin vaikse palve pangandusjumala poole, et mu kaardi päevalimiit ei oleks 500 eurot. Sisestasin kaardi maksterminali, sisestasin PIN koodi, masin mõtles kaua ja mina kordasin samal ajal peas mantrana “tuhat euri, tuhat euri”. Makse läks läbi ja ma hingasin kergendunult.

Sooviks seda portaali ligipääsu ka. Ikka saab. Ametnik klõbistas veidi, sisestades mu andmeid ja teatas siis, et ikkagi ei saa. Ma ei küsinud enam ka, et miks, aga küsisin, et kuidas me siis toda deklaratsiooni tegema peaks. Paberil ja postiga, kostis ametnik, kelle kõrval seinal rippus poster, mis teatas, et 2019. aastast alates deklaratsioone paberil enam esitada ei saa. Ohkasin ja ütlesin, et viimase asjana sooviks ma oma aadressi andmebaasis ära muuta. See sai tehtud, kõndisin Sipsikuga tagasi auto juurde ja mõtlesin, et miks on vaja asju nii keeruliseks ajada.

Keelehuumorit ka. Veebileht on prantsuse keeles site web ja see hääldub enam-vähem kui “sitt veeb”.

Advertisements

2 comments

  1. kristallkuul

    Vau, sa oled tubli, et suutsid kogu selle jama ilma kedagi läbi sõimamata läbi teha. Ma vist oleks murdunud ja konkreetselt pröökama pistnud. Jumal auta!

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s