Lelud ja kannid

Nonde detsembripühadeni on veel aega, aga ma lihtsalt tahaks soovitada, et kui keegi otsib kingitust, siis selline Itaalia firma nagu Milaniwood teeb lahedaid mänguasju. Lihtsalt tellida tasuks mitte nende lehelt, sest see konto loomine on seal nii võimatuks tehtud, et enne tuleb jõul kätte, kui sisse logida suudate. Ma tellisin just Põnnile säherduse asja.

Ma nägin nende seda ehituskomplekti Lugano kunstigalerii poes ja nii ma nad avastasingi. Tahaks juba Sipsikule selliseid asju pihku pista, aga ilmselgelt on selleks liiga vara.

Muide, lihtsalt vahemärkusena, et eesti keel on ikka kummaline ja keeruline iga nurga pealt. Jäin kord sõnade hääldamise peale mõtlema ja testisin jälle N.-i peal, et kas ta kuuleb erinevust. Kann ja kann. Üks kui kastekann ja teine kui mängukann. N. arvas, et mingit vahet pole. Meil on ikka üks võimatu keel. Saaks ma maailmavalitsejaks, sunniks ma kõiki prantslasi seda õppima, et oma keeleõppe hingetraumat leevendada. Teate kuidas prantsuse keeles “on vaid üks võimalus” öeldakse? Il n’y a qu’un seul moyen. Miks on vaja seda mõtet läbi eituse väljendada, on üks neid asju, mida ilmselt isegi prantslased selgitada ei oska. See keel ajab mu hulluks! Ja ilmselt ei tule mu ideest Duolingoga aasta lõpuks ühele poole saada midagi välja, aga no talve lõpuks ehk ikka. Õpin sealt uusi asju ja samal ajal unustan juba õpitut. Kahju oleks küll, kui meie Prantsusmaa peatüki lõppedes mul vähemalt B2 tasemel keel suus poleks, aga õnneks ei tea ma veel, kaua me nimetet peatükk kestab. Mõnda aega ilmselt veel. Veel on aega. Ja lootust.

Advertisements

6 comments

 1. elutants

  Duolingo ajab mu hulluks, nädala eest alustasin (enne pelgasin inglise k baasil õpet) ja ta korrutab mingeid tüütuid väljendeid miljon kordi ja samas õpetab mingeid jaburdusi – näiteks: vesi on suhkru sees. Mul oleks sees jms õppimistel abi kui asjad oleks loogilised. Aga noh, mingid dropsid jms, mida katsetadin on veel hullemad.

  • Rohelohe

   Duolingo puhul oleneb kohutavalt palju sellest, millist keelt õppida, sest kursused on väga erinevad. See korrutamine ajas/ajab mind ka veidi närvi, aga samas ma pean nentima, et see siiski aitab grammatikat ja lauseehitust küllaltki hästi õppida. Vaid sõnade õppimiseks mõeldud tunnid teen ma tavaliselt testiga ära, sest ma ei viitsi 50 korda järjest kirjutada “Kana ja eesel elavad koos”.

   Samas pole ma muidugi ühtegi keelt seal nullist õppima hakanud, seega ma ei tea, mis mulje siis jääks… Vaid Duoga keelt selgeks kohe kindlasti ei saa.

 2. dresdenhousewife

  Kas ta sul vene keelt ei räägi? Venelased kasutavad ka palatalisatsiooni ju. Kuigi ma ei tunne vene keelt piisavalt hästi, et teada, kas ka neil kõigest selle abil tähendusvahe õnnestub tekitada. Samas, soome keel tekitab seda vist veelgi rohkem.
  Meil sai poja nimi poolenisti selle pärast valitud, et selle hüüdnimi on palataliseeritud ja Härrale nii meeldib, kuidas see kõlab, kuigi ta seda ise sellise hääldamisega hakkama ei saa.

  • Rohelohe

   Ei, vene keelt ta ei räägi ja bulgaaria keeles sellisel kujul palatalisatsiooni ei ole (puudub pehmendusmärk), seega see on tema jaoks midagi väga veidrat. Ehkki ma kahtlustan, et a võib-olla üritab mind vahel ninapidi tõmmata, kui väidab, et vahet ei tee.

   Poja nimelugu on muidugi lahe :) Ehk jõuab kunagi nii kaugele, et saab hüüdnimega hääldamisega hakkama ka ehkki palatalisatsiooni on vist raske õppida, kui seda su keeles ei ole?

 3. kristallkuul

  Minu šotlasest sõber ei saanud ka aru, mis vahe on sõnal tall (lambatall) ja tall (hobusetall). Üritasin õpetada, kuidas õigesti hääldada Tallinn.

  • Rohelohe

   Sellega seoses meenub mulle, et pagana bulgaarlased kirjutavad Tallinna hoopiski kui Talin, mis mind alati veidi närvi ajab. Nende jaoks on topelttähed veidrad (ehkki neid siiski ka kasutatakse) ja nii Tallinnast Talin saigi. Samas kasutavad paljud inglisekeelsed maad kirjapilti Tallin, mis on ilmsesti nõukaaegne jäänuk, sest vene keeles kaob see n mingil põhjusel sealt ära.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s