Sutsakad

Eile oli Sipsiku kolmanda kuu arstikontroll ja sellega seoses mõtlesin kirja panna erinevused Šveitsi ja Eesti vaktsineerimiskavades, sest igasugused riikide erinevused üldiselt huvitavad inimesi.

Peamine erinevus kahe riigi vahel on vaktsiinide tegemise aeg ehk et kui Eestis tehakse esimene suts juba sünnitusmajas, siis siin teisel elukuul (aga sutse tehakse siis juba kaks korraga). Meie järgime modifitseeritud Šveitsi kava ehk et mõned ajad on kohandatud Prantsusmaaga, sest arsti sõnutsi võiks muidu meil Sipsiku sõime panemisega raskusi tekkida (Britt oskab ehk kommenteerida, kas vaktsineerimata lapsi Prantsusmaal riigisõime ei lubata). Meil küll pole plaanis teda esialgu kuhugi panna ja kui vajadus tekib, paneksime ta CERNi ehk Šveitsi omasse, aga no las siis olla igaks juhuks. Sõim on muideks 3. eluaastani, seejärel algab “kool”, aga tegelikult ikka lasteaed. Kui nüüd mõtlema hakata, siis Prantsusmaa isegi ei tea, et Sipsik eksisteerib, sest sündis ta ju Šveitsis ja mingit põhjust talle seda diplomaatilist ID-kaarti taotleda me ka ei näinud, seega pole ta kusagil ära märgitud. Aga see selleks.

Teine erinevus kahe riigi vahel vaktsiinide valik. Šveitsis ei tehta tuberkuloosivaktsiini ja ka rotavaktsiini, küll aga tehakse pneumokoki oma, mida Eestis vist soovi korral juurde osta saab. See muide üllatas kohalikku arsti, et Eestis pneumokoki vastu ei vaktsineerita. Rotavaktsiini ostsime Sipsikule juurde, sest igasugused pasanteeriad on väikelastele kurnavad ja ohtlikud, kuid tuberkuloosivaktsiini jätsin pärast mõningast mõtlemist, lugemist ja arstiga arutamist tegemata. Peamiseks argumendiks selle otsuse puhul on see, et ka Eesti plaanib võtta kasutusele Soome lähenemise ehk ilmselt lõpetada tuberkuloosivastase lausvaktsineerimise ning vaktsineerida vaid riskigrupis olevaid imikuid. Plaan põhineb muutunud oludel ehk et tuberkuloosilevik on Eestis vähenenud ja kõikide laste vaktsineerimine ei annaks lisaväärtust. Tõsi, lõplikku otsust ses osas veel pole, aga usutavasti aasta-kahe pärast see tuleb.

Minagi olen kahel visiidil sutsakaid saanud. Esimese kuu visiidil uuendati mu läkaköha-difteeria-teetanuse vaktsiini, mida Šveitis lapsevanematel kindlasti teha soovitatakse ning sageli juba rasedatelegi ära tehakse. Nüüd sai tehtud ka gripivaktsiin, sest jällegi on Šveitsis soovitus, et kui gripihooajal on kodus alla kuuekuune laps, võiksid ülejäänud pereliikmed ennast gripi vastu vaktsineerida. Ma pole küll eales grippi põdenud ega end varem ka selle vastu vaktsineerinud, aga Sipsiku heaolu nimel pole mul selle vastu midagi.

Muide, kui väidetavalt peaks rasedatel olema nõrgem immuunsus, siis mul on vist vastupidi. Rasedana polnud ma kordagi haige, aga nüüd on selle sügise jooksul juba kaks korda kerge tatitõbi ähvardanud. Olen täitsa äraspidine.

14 comments

 1. ann

  Tugev tervis siis, ma end küll vaktsineerida ei julge, saan kohe mingid haigused-viirused, sest see vaktsiin nõrgendab siiski ju immuunsüsteemi (võõrad bakterid ja igasugu lisaained… mingid tibude embrüod ja ma ei tea mis veel otse kehasse). Olen söönud Zn ja C-vitamiini jne ning suhteliselt terve püsinud (vahel tekib tunne, et nohu hakkab tulema, siis võtangi C-vitamiini mitu lusikatäit ja mõned küüslauguleivad jms ning läinud ta ongi).
  Aga eks iga organism on erinev, rasedus ja sünnitus on paras šokk.

  Miks mu imik peaks penumokoki ja rota saama? Ta saab ju rinnapiima, kellegiga ei suhtle jne…

  • Rohelohe

   Üldiselt on see iga inimese enda valik ja otsus, mida ta enda tervisega teeb, aga kolm kommentaari siia siiski:
   1) vaktsiin ei nõrgenda immuunsüsteemi vaid õpetab ta välja viirusega võitlema.
   2) C-vitamiini manustamine ei aita külmetusega võidelda, tegu on müüdiga. Vähene C-vitamiini puudus, tõsi küll, immuunsüsteemi nõrgendab.
   3) Kui sa istud lapsega kuni ta täiskasvanuks saamiseni steriilses mullis ja aina imetad, siis ei puutu laps tõesti millegagi kokku. Ma ei näe ühtegi põhjust oodata, kui ta keha saab juba võitlusvõimekuse välja arendada juhuks kui ta peaks kusagilt pisiku külge korjama.

   • ann

    1) pikemas perspektiivis jah, sest tekivad antikehas, samas on ta siiski organismile kurnav (vt ka seda, miks ei tehta haigetele või enneagsetele vaktsiine). Sõbranna põdes borrelioosi ja siis tegi aasta hiljem vaktsiini… ta oli ikka 2 kuud praktiliselt rivist väljas. Nõrgenenud organism ei reageeri vaktsiinile nii nagu see roosa reklaamimull räägib ja on ka hullemaid juhuseid… see lihtsalt mu enda vahetust lähikonnast.
    2) Zn tarbimisel piisas mul, kes ma muidu mitu korda talve jooksul põdesin, C-vitamiinist jms kergest kraamist, võib-olla tõesti oli nendel hetkedel C-vit tase madal.
    3) Esimene laps ju, päris pikalt saad kontrollida kellega ta kokku puutub.

   • Rohelohe

    3) Aga äkki ma tahan elu ka elada, mitte vaid kodus mullis istuda? Lisaks käib mul mees juhtumisi tööl ja puutub päris paljude inimestega kokku. Ja pärast tööd kipub ta, saadanas, ju koju tulema. Mull kohe rikutud.

   • Tiina

    Borrelioosi vastu siiani vaktsiini ei ole. Saab vaktsineerida ainul puukentsefaliidi vastu, aga borrelioos ja puukentsefaliit on eri haigused.

   • ann

    Ma tean … kuna borre vaktsiini pole, siis ta tegi entsefaliidi oma, sest suur hirm puukide vastu. Point on see, et kui organismil mingigi jama, siis vaktsiin võib olla fataalne. Tal õnneks nii hullult ei läinud kuigi noore inimese kohta on ta ikka suht hädine pärast seda vaktsiini.

 2. Nell

  Mina lasin oma lapsele rota vaktsiini teha veel siis kui see riiklus kavas polnud, rahast oli kahju aga kuna alternatiiviks oli kurnava kõhuviiruse võimalus siis sai tehtud. Pneumoki lasime ka tasuliselt teha kuna meie laps kippus igasugu köhasid ja hingamisteede nakkusi külge võta siis tüsistuste hirmus lasime sutsata.

 3. reet

  Ma muidu imikute vaktsineerimisest ei vaimustu, aga üks mu sõbranna, kes jagab oma elu lausa kahe mandri vahel, ütles, et tema poleks oma lapsi ka nii vara vaktsineerinud, aga… ta satub mõned korrad aastas lastega rahvusvahelistesse lennujaamadesse ja seetõttu ei saa absoluutselt kontrollida, mis viiruste või bakteritega laps võib kokku puutuda. Kuna esimeste vaktsiinide puhul tüsistusi polnud ja vanematel allergiad ka pole (noh, et geneetika tõttu võiks vaktsiinide koostisosad potentsiaalselt ohtlikud olla või nii), siis ta otsustas tagada lastele inimõiguse suhelda mõlema komplekti vanavanematega.
  Ilmselt juhtub üsna palju reisimist ka Sipsikuga ja kuigi marsruut Šveits-Eesti-Bulgaaria on ka autoga sõidetav, on see lendamisega võrreldes ilmselt paras vaev… no ja Kesk-Euroopas, kus asustustihedus suurem, kohtab ka poodi piima järele minnes igasugust rahvast, kes aevastab, kes köhib… Mitte nagu siinkandis, kus inimesi praktiliselt ei ole (ma ei räägi Tallinnast!).
  Nii et mina saan blogiautori otsustest aru küll. Gripivaktsiinist tegelikult ei saa, aga päris gripi saamise tõenäosus on minu kogemust mööda ka kahe haridusasutuses töötava, kehva immuunsüsteemiga peres üpris väike, aga ma ei tea, äkki me abikaasaga oleme iga-aastaselt terve talve kergemate viiruste (nohu-köha-kurguvalu, need me seltsilised kolmekesi) tõttu nii kurguni ravimeid täis, et gripp ei pääse lihtsalt löögile?

  • Rohelohe

   Šveitsist Bulgaariasse on meil plaan järgmisel aastal autoga minna küll, aga vat Eestisse ma pigem lendaks. Bulgaariasse sõidab kahe päevaga, Eestisse ilmselt kolmega (või kahe ülipika päevaga), mis teeb edasi-tagasi sõiduks kuus päeva ning kui arvestada, et me tuleme nüüd jõuluks, siis päevad on lühikesed ja Sipsik viiekuune. Pole just kõige parem kombinatsioon, eriti kui väidetakse, et turvatoolis ei tohiks titte järjest kaua hoida.

   Prantsusmaal võiks ka kindlasti inimesi vältida, aga ma ei näe väga põhjust ning lisaks kiputakse siin võõraid lasi nunnutama (mis mulle alati ei meeldi). Eile läksin kahte jakki keemilisse viima ja sealne tädike hüppas kohe leti tagant välja ning asus last näppima. No mida ma teen selles olukorras? Käratan talle, et hoidku eemale? Ei tee ju nii :)

   Gripivaktsiin… Nojah, ilmselt võinuks ta ka tegemata jätta, aga ega ta mulle liiga tee ja süüa küsi, seega las siis olla.

   • ann

    Mul vend vaktsineerimata (praegu üle 30a) ning reisinud suhtkoht väiksena Musta mere ääres jne. Samal eeskujul ei julenud ma oma tittesid vaktsineerida, nii et nüüdseks on nad nii lennanud kui autoreisinud (kusjuurest, Šveitsist sõidab autoga 2 päevaga Eestisse vabalt ära. Oluline on reisi mitte alustada pühapäeva õhtusel tipptunnil ;)) OK, Aasias pole lastega käinud, küll aga Euroopas Montenegroni, Itaaliani, Hispaaniani, lisaks Türgid ja Egiptused. Vanem laps lõpetab põhikooli, nii et juba ammu ei hoia mullis.

   • Rohelohe

    Šveitsist sõidab kahe päevaga ära küll, kui suht peatumata uhada. 5-kuust last ei tohiks aga 12 tundi ja enam turvatoolis hoida. Või nii väidetakse.

    Nagu öeldud, teeb igaüks oma otsused ise ja see, et kellelgi läheb ühtemoodi, ei tähenda, et teisel läheb samamoodi. Meie otsus on end ja oma last vaktsineerida, sinu otsus on vastupidine ning me mõlemad tegeleme võimalike tagajärgedega ise.

 4. Britt

  Sõimel on endal õigus otsustada, kas ja kui karmilt vaktsineerimisse suhtutakse. Samamoodi ka koolil. Aga see õigus eksisteerib. Ja seetõttu on ka selliseid “sahker-mahker” arste, kes teatud rahasumma eest panevad terviseraamatusse mõned read vaktsineerimistabelisse kirja, et laps saaks sõime/kooli.

  Mu arst oli samamoodi pneumokoki osas üllatunud ja ei saanud aru, miks ma rotat küll lisaks tahan. Tean küll, et iga tüve eest ei kaitse, aga 95% mu tuttavatest, kes on lastega haiglas olnud, on seda olnud just rota pärast. Nii et olen lasknud teha.

  Vaktsineerimisteema on päris tuline ja võtan mütsi maha, et seda üldse käsitled. :)

  • Rohelohe

   Ma ausalt öeldes mõtlesin pikalt, kas ma kirjutan sellel teemal üldse või mitte, aga mu lõplik otsus on ilmselgelt blogis näha :) Mina pooldan teaduspõhist lähenemist, seega see ei tohiks tulla üllatusena, et ma ka vaktsineerimist pooldan. Nagu ma N.-ile mainisin, kuluks meile vist üks katk või muu epideemia ära, et inimesed uuesti meditsiini väärtustama hakkaks.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s