Miks me kõik hullud pole?

Loen praegu enne magama minekut Aldous Huxley loengutel põhinevat raamatut “The Human Situation” ning leidsin sealt muigama paneva mõtte:

The most obvious case in point, which as far as I know is never discussed in the psychiatric literature, is the question, If all our psychological troubles are due to traumatic experiences in childhood, why aren’t we all crazy? We have all had very grave traumatic experiences, and yet  only some of us are crazy and quite a number remain relatively sane.

Tõlge: “Kõige ilmselgem näide, mida minu teadmiste kohaselt psühhiaatria kirjanduses käsitletud pole, on küsimus, et kui kõik me psühholoogilised hädad tulenevad lapsepõlve traumaatilistest kogemustest, siis miks me kõik hullud pole? Meil kõigil on olnud väga tõsiseid traumaatilisi kogemusi, aga vaid mõned meist on hullud samas kui suurem osa on küllaltki terve mõistuse juures.”

Ma teadsin veel alles hiljuti Huxley’lt vaid “Head uut ilma”, aga tegelikult oli tegu väga viljaka kirjaniku ja mõttemehega, kelle esseekogumikest nii mõndagi ma lugeda tahaks. Ilukirjandust ehk ka. Hiljuti loetud “Those Barren Leaves” mulle näiteks esialgu eriti ei istunud, aga ühel hetkel käis krõks ja iga lehega meeldis mulle raamat järjest enam. Samas jutukogumik “Brief Candles” erilist muljet jällegi ei avaldanud.

Advertisements

2 comments

  1. ann

    näidatagu mulle ühtegi terve mõistusega isendit? mida rohkem aeg edasi, seda enam julgen selliste olemasolus kahelda.

    mu isa on alati öelnud “ei ole midagi hullemat üdini normaalsest inimesest” ja ma olen temaga nõus, selles maailmas poleks midagi kummalisemat :)

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s