Soolatud laps

Lõpetasin bulgaaria kommetest ja uskumustest rääkiva raamatu lugemise ning jagaksin hea meelega teigagi mõnda mõttetera:

Leib, sool ja vein on inimeksistentsi kõige olulisemad elemendid. Ja mina, va loll, mõtlesin, et õhku ja vett oleks ennekõike vaja…

Veel umbes saja aasta eest oli levinud kombeks vastsündinute soolamine. Soolamise eesmärk oli vältida mähkmelöövet, higistamist, halba haisu ja haigusi ning seda tehti lapse kolmandal elupäeval. Esmalt last vannitati ning seejärel asetati ta märjalt kahele suurele mähkimislinale. Lapsele puistati peale soola ning eriti hoolikalt jälgiti, et soolaga saaksid kokku kõikvõimalikud kehavoldid – kõrvatagused, genitaalid, kaenlaalused. Laps mässiti seejärel linadesse ja jäeti hommikuni oma hälli. Hommikul laps pesti ja rituaali loeti lõppenuks. Et tegu on tervisele ohtliku tegevusega, tuli sedagi ette, et hommikuks laps enam elus ei olnud. N.-i lapsepõlves oli nende pere naabriks vanaldane naine, kes rääkis, kuidas ta ühe oma lapse selle kombe tõttu kaotas.

Basiilik, Bulgaarias mõnes piirkonnas vaat et umbrohuna kasvav taim, oli kasutusel neidude ehte, loitsude murdja ning surnute kaunistusena. Ilmselt see selgitab, miks bulgaarlased seda toidu valmistamisel üldse ei kasuta. Palderjan pidavat jällegi abikaasad tülli ajama, seega tarvitage seda mõõdukalt. Pärast tuleb veel tühjast tüli.

Vampiire peetakse rohkem Rumeenia teemaks, aga Bulgaarialgi on oma vampiirid. Tõsi, Draculast on asi ikka väga kaugel. Vampiiriks ehk plutnikuks saavad inimesed, kes on liialt hilja maha maetud (õigeusklikud matavad oma surnud hiljemalt kolm päeva pärast surma)  või kelle surnukehast on kass üle hüpanud. Vampiir näeb välja kui too surnud isik, kuid esimesed 40 päeva on ta pelgalt vari või kummitus, seejärel saab ta endale naha ja vere, kuid mitte luid ja lihaseid. Kuidas selline olend täpsemalt ringi liigub, jääb minu jaoks veidi mõistetamatuks. Vampiir läheb oma koju tagasi ning teeb seal pättusi või hirmutab inimesi. Toitub ta tavaliselt loomade verest, kuid ei ütle ei ka inimverele ehkki jällegi ei mõista ma, kuidas lihaste ja luudeta tomp kedagi rünnata saaks. Lisaks on ta nähtamatu kõigile, peale inimeste ja koerte, kes laupäeval sündinud ning kui temast lahti saada tahetakse, tuleb üks selline inimene kohale kutsuda.

Didein on elukas, mis mökitab nagu kits ja kes selle häält kuuleb, jääb haigeks või sureb. Didein pidavat tekkima aknalauale jäetud lehmapeast. 40 päeva jooksul hakkab see silmi liigutama ja seejärel saab sellest järk-järgult didein. Miks peaks keegi 40 päeva üht lehmapead oma aknalaual hoidma, on üks neid küsimusi, millele isegi N. vastata ei oska.

 

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s