Kuningakook

Täna on 6. jaanuar ehk kolme kuninga päev ning prantslastel algab tänasega aeg, mille vältel süüakse hulganisti kooki nimega galette des rois (kuningate kook). Tegu on ümmarguse koogiga, mis koosneb krõbedatest lehttaigna kihtidest ja täidisest, millest traditsioonilisim on mandlikreem. Koogi sisse peidetakse ka väike kujuke (varasemalt uba), mille leidja tolleks päevaks kuningaks või kuningannaks kroonitakse.

Vanasti lõigati kook täpselt nii mitmeks tükiks, kui sööjaid oli ning lisaks veel üks tükk, mida “vaese mehe osaks” kutsuti. See tükk anti esimesele kerjusele, kes maja ukse taha ilmus. Tänapäeval jagatakse kooki sööjate vahel nii, et seltskonna noorim istub laua alla ning ütleb iga lõigu juures, kellele see tükk läheb.

Prantsuse presidendile tehakse vastuvõtuks üks hiiglaslik kook, mis peaks toitma 150 inimest, aga selles koogis kujukest ei ole, sest “poleks sobiv vabariigis ja presidendipalees kuningat või kuningannat kroonida.”

Meie ostsime oma koogi eile poest (tuleb koos paberist krooniga) ning ignorantidena lõime noa juba eile sisse. N. sai kujukese, aga see on ka hea, sest bulgaaria jõululeivast leidsin mündi mina. Võrdõiglus! Peaks neid teisi maitseid ka proovima…

Advertisements

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s