Paatmajad ja raamatupoodide kassid

Meie Pariisi pühapäevasel hommikul tuli meil tõusta kella peale, sest ma olin ostnud piletid Pariisi katakombide külastamiseks. Mingi firma müüs pileteid, mille abi sai järjekorrast ette hüpata ehk vältida katakombide piletisabas seismist. Tundus nagu mõistlik mõte, eriti kui võtta arvesse, et hinnavahe oli vaid üks euro.

PA01

Sõime mingis kohvikus hommikust (ei, mitte Les Grands Ducsis, mulle lihtsalt meeldis nende silt) ja lonkisime katakombide sissepääsu poole. Meie juurest oli sinna küllaltki pikk tee, aga pühapäevane Pariis oli täiesti inimtühi ja vaikne ning päikene paistis, seega miks mitte kõndida. Meie piletite huvitav tingimus oli, et me pidime oma ostetud vautšeriga minema sisseppääsu lähedal asuvasse tubakapoodi ja need seal päris piletite vastu välja vahetama. Õnneks ei midagi ülikeerulist ja olgu Google Maps ning tasuta internetirändlus tänatud.

PA02

Sappa seisime veidi enne 11, kui katakombid avati ning meie “hüppa järjekorrast mööda” järjekorras oli meie eest umbes 20 inimest. See saba, kus olid kõik need, kellel piletid ei olnud, lookles põhimõtteliselt ümber terve pargi. Meie saime sisse 11:25 ning selleks hetkeks ei olnud sealt üldisest sabast veel mitte ühtegi inimest sisse lastud.

PA03

Süüa-juua ei tohi, selfikepp olgu olemata, seljakotti kannad käes ja kolpadele pai ei tee!

PA04

Pariisi katakombid on umbes 20 meetri sügavusel ja klaustrofoobikutele ma seda ilmsesti ei soovitaks. Või eriti nõrganärvilistele. Väga pikkadel inimestel oleks ilmsesti ka raskusi, sest käigud on umbes 180 cm kõrged. Katakombid olid algselt kivimurdudeks ning mingi osa sellest toimis mingil hetkel ka akveduktina. Need käigud jooksevad risti-rästi Pariisi alt läbi ning turistid saavad vaid väga väikest osa näha. Samas, paljukest need käigud teineteisest ikka erinevad.

PA05

Mina soovitaks neil, kes paika külastada soovivad, kindlasti audiogiid osta (tolle järjekorrast ette hüppamise piletiga on see hinna sees), sest põnevat infot jagatakse. Näiteks olid inimesed katakombide olemasolu suuresti unustanud, kuniks ühel hetkel mõnes kohas tänavad sisse vajuma hakkasid. Tekkis teatav paanika, et Pariis vajub maa sisse, aga siis pandi insenerid ja inspektorid asja uurima ning vajalikke kohti tugevdama. Umbes sel ajal tuli ka keegi geniaalsele mõttele täita mõned käigud luudega, sest surnuaiad olid triiki täis ja ruumi oli juurde vaja. Ja kui ma ütlen mõned, siis ma pean silmas 6 miljonit. Päris aukartust äratav arv.

PA06

Ärge näppige midagi ja ärge suitsetage! Vaid Prantsusmaal tuleb inimestele öelda, et luukambris suitsetamine oleks ehk a) kadunukeste suhtes ebaviisakas ja b) lämmatav. Ventilatsioon seal ilmsesti väga tugev ei ole, sest vähemalt meie kõndisime pidevalt kellegi väga vänges higihaisus. Pärines see eelmisest päevast või mõnelt meie ees kõndivalt isikult, ma ei tea.

PA07

No ja siis ongi luudevirnad ja kolbakunst. Pilte ma ei teinud, sest see lihtsalt ei tundunud mulle õige, aga kel huvi on, võib Pariisi katakombe guugeldada. Vasteid peaks piisavalt tulema.

Tohiks seal üldse lasta pilti teha? Noh, ilmselt tehtaks ka siis, kui keelataks. See “kui pilti ei teinud, siis järelikult ei käinud/näinud/toimunud” mentaliteet on üle kõige. Nägin seda Pariisis paaril korral, kus keelatud kohtades mõnuga klõpsiti. Mind võttis muigama üks naine, kes oli seal (vist) oma prantslasest kuti ja tolle vanematega. Ta ohkis muudkui: “Issake, see on niiiiii õudne, see on kõige jubedam koht, mida me külastanud oleme!” Judistas õlgu ja tegi iga paari sammu tagant mõnest kolbast telefoniga pilti. Ma ei tea, kui mul tõeliselt hirm oleks, siis ma lihtsalt kõnniks kiiremini ja kobiks välja sealt, mitte ei teeks pilte, mida vaadates mul jälle niiiiiii jube on.

Mul jube ei olnud, aga ma ei karda ka otseselt surma ega ka surnuid. Elu osa, mida seal ikka paanitseda. On see fatalism või stoitsism? Pole aimugi. Selline ma lihtsalt olen.

On see õige, inimsäilmeid selliselt eksponeerida? Ma ei tea. Surnutel on ilmsesti täiesti ükskõik ehkki ma ei saanud mitte teisiti, kui pidin mõtlema meie kaasaegse maailma peale, kus inimesed adrenaliini ja hirmu otsivad. Erinevad ekstreemspordid, lõbustuspargid, õudusfilmid ja muu taoline. Elu on ilmselgelt ilus ja lilleline, kui sellist stimulatsiooni vaja on. Minu jaoks olid ausaltöeldes katakombid tervikuna ja nende kohta räägitud ajalugu hoopis paeluvam, kui need säilmevirnad, aga 90% inimestest läheb sinna üldiselt luid vaatama. Kummaline ta ju veidike on, aga noh, igale ühele oma.

Muide, katakombidest väljudes pidi N. oma seljakoti uuesti ette näitama, mis tekitas tõsise arutelu teemal, kas seda tuleb sageli ette, et keegi üritab sääreluu või kolbaga vehkat teha.

PA08.jpg

Lonkisime veidi, sõime veidi ja läksime siis metroosse, et sõita selle metallkolaka juurde, mida Pariisis kindlasti vaatama peab.

PA09

Torni otsa me minna ei kavatsenud. Mina olen seal kunagi ammu käinud ka ja N.-i väga ei huvitanud. Eriti kuna see oleks tähendanud hiigelsabasid ja muud taolist. Muidugi saab ka siia “hüppa järtsust ette” pileti osta. Pea kõikidele vaatamisväärsustele saab. Või peaks seda pigem lihtsalt eelmüügipiletiks nimetama, sest tegelikult hüppad sa ette vaid piletijärjekorrast. Turvakontrollis või niisama järjekorras ei tee sulle siin keegi erandit.

Eiffeli ümber olid käimas ehitustööd ning muidugi sibasid seal aktiivselt ringi nännimüüjad ja petturid. Ühe käest sain ma sõimata. Mind pole vist keegi näost-näkku nii räigete sõnadega kostitanud. Ta nimelt suundus me poole sooviga viia läbi üks neid “seon te randme ümber paela ja sel ajal kui te üritate minema pääseda, et mulle mitte raha maksta, teen ma teil loodetavasti taskud tühjaks” pettusi. Mina kostitasin teda sõnadega: “No, bugger off!” Kõige ebaviisakam eestikeelne vaste võiks ehk olla “ei, kasi minema”. Viisakas see pole, aga ma olin sellest mäsust veidi väsinud ning olin just väljunud suitsetavast inimmassist ja seega nähvasin, selmet lihtsalt ei öelda ja edasi kõndida. Ma parem ei pane kirja, mis sealt vastu tuli. Ausalt öeldes oli see päris jube, kui suur must mees sulle rämeropult järele karjub. Tunduvalt jubedam, kui kunstiliselt asetatud 6 miljoni inimese säilmed.

PA10

Kõndisime Seine’i äärde ja lonkisime tagasi kesklinna suunas. Mulle kohutavalt meeldivad need kalda äärde pargitud paatmajad ning ma tahaks kunagi ühes neis peatuda. Kindlasti pakub keegi AirBnBs mõnda välja.

PA11.jpg

Uhket kullakarralist arhitektuuri Pariisis leidub ja madalale laskunud päikese valgus paneb need imeliselt sätendama. Vastaskaldalt peaks paistma Orsay muuseum, kuhu ma minna tahaks, aga milleks meil sel korral lihtsalt aega polnud.

PA12

Meie roidunud kehad soovisid veidi puhkust, seega me suundusime selle obeliski suunas, mille Napoléon Egiptusest pihta pani. Muide, panite tähele, et prantsuse keele õppimisest on siiski kasu? Kirjutasin Napoléon automaatselt nii nagu prantslased seda kirjutavad.

PA13

Obeliskist mul head fotot pole, seega vaadake hoopis proua Strasbourgi, kel kajakas peas ja tuvi jalge ees.

PA14

Vurasime metrooga oma linnaossa ning läksime lõpuks sinna toredasse raamatupoodi. Oi kui vahva see oli! Mõnus vana maja, mis seest veidi kõverdi ja raamatuid täis. Esimesel korrusel olid müügis uued raamatud ning teisel korrusel olid seinad kaetud vanade raamatutega, mida lihtsalt lehitseda võis. Lisaks toimus seal ühes ruumis mingi luulekogu esitlus, ühes nurgakeses sai vanal kirjutusmasinal tippida, teises toas oli klaver, mida parasjagu kasutas üks väga oskuslik turist ning trepi lähedal oli mõnus pehme istumisala, kus magas kass. Raamatupoe päris enda kass! See on maailma kõige ägedam raamatupood!

PA15

Raamatupoes pilti teha ei tohtinud, seega mul kassist pilti pole, aga ma pakun teile lohutuseks fotot värvilistest beseedest, mis ühe koogiäri akent kaunistasid.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s