Lõngakeraga valimistele

Täna toimusid Bulgaarias parlamendivalimised ning me käisime selle puhul Bulgaaria diplomaatilises esinduses hääletamas. Või noh, N. hääletas, ma jõlkusin niisama kaasas. Polegi ammu nii palju bulgaarlasi ühes kohas näinud.

N. hääletas partei poolt, mis ilmselt parlamenti saamiseks vajalikku 4% kätte ei saa ning parlamendikohad lähevad ilmselt n-ö läänemeelsete, venemeelsete (elik kommunistid), türgimeelsete, rahvuslaste ja veel kellegi vahel jagamiseks. Peaministriks saab ilmselt jällegi Boiko Borisov, keda me kodus hellitavalt Härra Päikesekiireks kutsume. Miks? Selle selgitamiseks pean ma eraldi postituse kirjutama.

Bulgaaria valimised on üks omapärane ettevõtmine. Esiteks pole neil eelvalimisi ning lõplikud tulemused selguvad alles paar päeva pärast valimisi kui kõik võõrriikides asuvad valimisjaoskonnad on sulgenud ja oma andmed edastanud. Teiseks hääletab valimistel suur hulk inimesi, kes seal pigem hääletada ei tohiks. Näiteks Bulgaaria kodakondsusega türklased, kellest osa pole eales Bulgaarias elanud ning kes ei jaga sealsest poliitikast maad ega ilma, aga kes “koordinaatori” poolt kokku kogutakse ja türgimeelse partei (nüüd on neid kaks) heaks hääletama viiakse. Neid inimesi on kümneid tuhandeid. Kolmandaks toimub suuremal hulgal häälte ostmist, petmist või inimlollust. Olgu viimase selgitamiseks mõned näited toodud.

1. Bulgaaria valimislipik on hiiglaslik. Halvematel aegadel kuni kahe meetri pikkune, sest sinna pannakse kirja terve nimekiri, kelle poolt hääletada saab. Tänastel valimistel oli vist 29 kastikest, millest viimane (esimest korda Bulgaaria ajaloos) oli valiku “Ma ei soovi kellegi poolt hääletada” jaoks. Kirjaoskamatute inimeste häälte ostmiseks oli ja on kasutusel variant, kus inimesele antakse hääletamisele minnes kaasa sobiva pikkusega lõngajupp, et ta sellega välja mõõta saaks, millisesse kasti ristike teha tuleb.

2. Viimastel valimistel (Euroopa Liidu parlament) katsetati n-ö eelistushääle varianti ehk inimene hääletas partei poolt ja võis siis lisaks parteinimekirjas oma lemmikkandidaadile hääle anda, et teda nimekirjas kõrgemale sikutada. Kommunistid (pardon, sotsialistid) said valimisteks numbri 15 ning nende parteist sai hiiglasliku häälekogusega (enam kui partei esinumber) ELi parlamenti suhteliselt tundmatu kandidaat number 15, kes selle peale uhkelt demokraatiast ja rahva valikust, mitte oma valijate mõningasest mõttevõimetusest rääkis.

3. Varna linnapea valimistel oli käimas teine voor ehk valik kahe kandidaadi vahel. Hiljem linnapeaks valitu tuli kabiinist välja ja palus endale uut lipikut, sest ta oli kogemata vale kandidaadi juurde risti teinud. Kui hajameelne või loll sa olema pead kui sa kahe nime vahel valides, millest üks on su enda oma, vale nime juurde risti teed?

Tänastel valimistel oli seega 29 (või 28) valikut. N. rääkis mulle, kuidas valmisjaoskonna töötaja ulatas hääletajale lipiku ja too kurtis, et miks see küll nii pikk on. Töötaja oli selle peale kostnud: “Sest sellel on enam kui kakskümmend sitahunnikut, mille vahel valida.”

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s