Tükike Braunschweigi

Kõndisin ühel päeval vaikselt mööda järveäärt rongijaama suunas ning minu teele jäi üks monument ja väike park. Tolles pargis on üks väga muhe vana majakene, kus asub vahva restoran, aga see pole antud hetkel nii väga oluline.

brunswick

Hmm, Brunswicki ehk Braunschweigi monument. Oot-oot, midagi olen ma selle kohta kuulnud küll. Midagi, mida mu saksa keele õpetaja mulle rääkis.

brunswick2

Elas kord Karl II, kes oli Braunscweigi vürst ja kui nüüd täiesti aus olla, siis väike vinguv sitapea. Ta päris vürstitiitli alaealisena ning kaheksa aastat valitses tema nimel Georg IV, kes samal ajal muuhulgas ka Inglismaa troonil istus. Karlikene võttis lõpuks Braunschweigi vürstitrooni üle ning soovis esimese asjana tühistada kõik Georgi tehtud otsused. Kõrgemad jõud sekkusid ja see jäi tegemata. Karl valitses kuni 1830. aastani kui toimus Prantsusmaa juulirevolutsioon, mille peale arvas ta heaks kuulutada, et surub enda vürstiriigis kõik revolutsiooniilmingud veriselt maha. Rahvas arvas selle peale, et nüüd on aeg vürstikene kukutada ning põletasid ta lossi maha. Karl punus minema ning tema vend Wilhelm asus rahva ovatsioonide saatel valitsema. Karl elas kord siin ja kord seal ning lõpuks jõudis ta omadega Genfi ning otsustas vahetult enne surma kogu oma maise vara Genfi linnale anda kui nood talle vastutasuks monumendi püstitavad.

brunswick3

Monument ehitati 1879. aastal ehk kuus aastat pärast tema surma ning meenutab Veronale tüüpilisi Scaligeri hauamonumente. Ka see oli muideks tema soov, sest see, kes maksab, tellib ka muusika arhitektuuri.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s