Hea päev ortodontiaks

Alati kui sa arvad, et su elu ei saa enam veidramaks minna, hämmastab ta sind millegi uuega. Laupäeval kogunes Slaavi Kõrvitsa juurde järjekordne kirju seltskond, mille tegi veelgi kirjumaks asjaolu, et üks neist juhtus olema Igor Mang oma koeraga. Väga sürr. Vaatad köögiaknast välja ja seal seisab Gandalf koeraga.

Tuleb nentida, et Mangiga on nagu Juri Lotmaniga. Mõlemad on (või siis Lotmani puhul oli) oma teemas nii sees, et nad ei oska sealt kuidagi välja tulla. Kogu seltskonnast tundis astroloogia vastu huvi ehk vaid üks inimene ja temagi pigem “hoidkem meeled avatud” aspektist, aga ikka keeras vanahärra jutt pidevalt tähemärkidele ja muule taolisele. Aasta 1983 olevat tugeva amburi mõjutusega, sain ma teada. Ma ei tea, mida see tähendab ja ega mind suurt huvita ka. Mulle diagnoosi ei pandud horoskoopi ei koostatud ehkki fakt, et ma elan koos uskliku bulgaarlasega (ei, mina talle seda ei rääkinud), tekitas temas veidi huvi, seega ta uuris, kas ma olen N.-iga koos Vanga juures käinud. Teatasin leebelt-sõbralikult, et Vanga on juba üpris kaua aega surnud ja pealegi ei pea N. Vangast suurt lugu. Ja see viimane oli veel viisakalt öeldud… Vanga n-ö kodupaigas olen ma käinud küll, see on geoloogiliselt põnev koht.

Ma jäin aga mõtlema, et miks inimesed selliseid asju usuvad. Või noh, kui laiemalt võtta, siis miks inimesed üldse usuvad. Kummitusi, UFOsid, jumalaid, hadjaid või kes teab veel mida. Oma osa on siin kindlasti psühholoogilises kindlustundes. On keegi, kes kõike suunab, seega see tekitab omamoodi turvatunnet ja kaitstust, et kuniks ma reegleid järgin, vaatab keegi minu järele. Hirm üksinduse ja hüljatuse ees? Vajadus uskuda, et maailmas on midagi suuremat kui maailm ise. On süsteem ja kord ja inimaju jaoks hoomamatu loogika.

Või et mul on keegi, kelle poole pöörduda ja kellele peale loota ning vajadusel ka ehk süüdistada? Tähed on nii määranud, seega nii läheb. Saatus on pandud kirja sünnihetkel ja sa ei saa seda muuta. Jumalal on plaan. Reptiilkuningad on otsustanud.

Küllaltki masendav lähtepunkt mu arvates. Mis mõttes on kõik ette määratud ja ma olen kõigest mingi ajutu marionett või rotike labürindis, kes juustu taga ajab? Või olgu siis see ettemääratus, aga miks ma peaks tahtma seda ette teada? Miks minnakse ennustajate ja astroloogide juurde, et saada teada, mida tulevik toob? See oleks kui olukord, kus sa oled just toonud lauale head snäkid, pannud mängima uue filmi ja siis tuleb keegi, kes lõpu ära räägib. Olgu, ma ehk suren noorelt või kogen varastes neljakümnendates eluraskusi või olen tegelikult valinud vale elukaaslase, aga miks ma peaks tahtma seda ette teada kui selle ette teadmine ühtlasi tähendab, et ma ei saa sinna mitte midagi parata? Minu saatus. Tähed on rääkinud. Inshallah.

Muidugi on igasuguste nõiaellade juures käimisel sageli ka see ise otsustamise hirmu mekk man. Hea ju kui keegi teine ütleb, kuidas sa elama pead. Milline kaaslane valida, kas võtta vastu töökoht, mida homme süüa teha. Mind hämmastab selliste inimeste valmidus panna oma elu kellegi teise kätesse, see uskumatu usaldus kellegi vastu, kes väidab, et ta teab, kuidas sa oma elu elama pead ja mis sulle õige on. No ja mis siis kui sa teed vale valiku? Oma vigadest ju ometigi õpitaksegi ning järgmisel korral oled valikut tehes juba targem ning sa ei vajagi toda ennustajat, kes sulle nõu annaks.

Siin tegelikult ongi paradoks. Elu on ette määratud, aga siis ütleb keegi, millise valiku sa tegema peaks. Kui elu on ette määratud, siis peaks mu elu kõigest hoolimata õigesse rööpasse minema. Isegi siis kui ma teen kõik, et seda saatust vältida.

Ma kohe tahaks oma tänast horoskoopi lugeda. Kui need tõesti tõde kuulutavad, peaks see olema järgmine: Kaljukits vaevleb täna koomiliste eksistentsiaalsete küsimuste ja rämeda külmetuse kütkes. Õhtul võib ees oodata majanduslikke arutelusid. Hea päev ortodontiaks.

Viimane muide selgitaks, miks mul oma ortodondile nii raske aega saada oli. Kõik kaljukitsed tahavad ju hambaid sirgendada. Ja just täna kui on hea päev ortodontiaks.

2 comments

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s