Vegankass

Franz on kohati ikka väga hästi minu dressuurile allunud, sest täna koju tulles avastasin, et lõuna paiku korraks kodus käinud N. oli köögikapiukse lahti jätnud ning Franz ei olnudki oma söögikopsikut riiulilt alla tõmmanud ja tühjaks söönud. Mõned kuud tagasi, kui ma köögis asjatades ukse liiga pikaks ajaks lahti jätsin, suutis ta sellega hakkama saada, aga siis ta sai sugeda ka.

Õhtul kirjutasin parasjagu arvutis kirja kui köögist hakkas kostma veidrat häält. Köögiuksele jõudes käis mütsakas ja Franz maandus põrandal. Minu kahtluste kohaselt käis ta meie õhtusöögiülejääki nosimas. Nojah, aasiapärane köögiviljaroog riisiga. Täitsa vegan. Veider loom.

Keelejuttu ka. Esiteks avastasin ma oma õuduseks, et ma suutsin mõned päevad tagasi täiesti süüdimatult ja korduvalt kirjutada aktsent ilma t-täheta. Emakeelehäving alga! Pean õigekeelsussõnaraamatu (kas pole mitte ilus sõna?) endale padja alla pistma ja lootma, et tarkus pähe tagasi tuleb. Järgmine faas on see kui ma lõpetan täpitähtede kasutamise. Tollest pole ma muide kunagi aru saanud, miks mõned välismaal pikemalt resideeruvad inimesed enam täpitähti ei kasuta. Kui tegu pole just internetikohviku või tööarvutiga, kus arvutiseadeid muuta ei saa, on igale klaviatuurile võimalik täpitähti n-ö peale panna (ja ärgem unustagem ka õ-tähte, millel tegelikult ju täppe pole!). Mul on näiteks nii eesti, saksa, inglise kui ka vene klaviatuur. Viimane on rohkem niisama, sest mul pole kleepekaid ja mul pole seega aimugi, kus miski täht asub. Kui mul on Duolingos vaja vene keeles kirjutada, võtan ma Chrome’i udupeene lisarakenduse lahti ja kasutan toda.

Muide, on ülimalt häiriv, et saksakeelsel klaviatuuril on z ja y oma kohad ära vahetanud. Kui kedagi paneb imestama, et neil üldse oma klaviatuur on ja milleks, siis siin on teile põhjus: ß. Eestikeelne klaviatuur teeb plussmärgi, saksakeelne teeb vigurtüki. Toda vigurtükki on üllatavalt sageli tarvis.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s