Kord Dresdenis. Esimene osa

Et kõik ausalt ära rääkida, tuleb ausalt üles tunnistada, et esmakordselt sain ma Dresdeni koduperenaisest teadlikuks eelmise aasta novembri teises pooles. Kirjutasin talle mõned kommentaarid blogisse, siis kirjutasime paar e-kirja ning et ta lubas mulle kooki teha kui me kunagi kohtuma juhtume, siis läkski nii, et ma sõitsin talle eelmisel nädalal Dresdenisse külla. Lisaks oli see suurepärane võimalus kasutada ära oma kohe-kohe kehtivuse kaotav Deutsche Bahni boonusvautšer, millega end esimesse klassi ümber tõsta sai.

Ärkasin teisipäeval ebainimlikult vara ning N. sõidutas mu rongijaama. Rong väljus 7:11 ning ma istutasin end esimese klassi kupeesse uhkelt maha. Nägi teine küllaltki väsinud ja kulunud välja, jooke-sööke ei pakutud ja ma nüüd ei saagi aru, miks peaks keegi vabatahtlikult esimeses klassis reisima. Kohale jõuavad need vagunid ju ikka samal ajal…

Piletikontroll võttis rõõmsalt mu paberid ja küsis: “Rootsi või Norra?” Muigasin ja kostsin: “Eesti!”

dresden-hbf

Minu esimene mulje Dresdenist oli sombune. Raudteejaama ümber kõrgusid moodsad majakesed, mille taga kõrgusid üldse mitte moodsad ja tüüpilist nõukaaja magalat meenutavad hoonekogumikud.

dresden-futu

Ilmselt ei oleks see pidanud mind üllatama, sest Dresdenist ei olnud sõja lõppedes suurt midagi järel. Kesklinn pommitati täiesti maatasa ning sellele järgnenud aeg soosis rohkem magalaid kui ilusaid maju.

dresden-kreuzkirche

Tõsi, vanalinna siiski taastati või tuleks siin pigem sõnu “ehitati uuesti” kasutada? Uhkeid ja samas keskkonda nii sobimatuid barokkhooneid vaadates võib väga selgelt näha, kus on n-ö algupärane kivi ja kus uus. Frauenkirche on selle kõige paremaks näiteks. Nood tumedad kivid on algupärased ja kõik muu on aastast 2004.

dresden-frauenkirche

Kui Frauenkirche ehitati üles aastal 2004, siis osa vanalinnast löödi püsti vahetult peale sõda ning seal pisikeses vanalinnas kõndides võib isegi ära unustada, et mõneti on tegu täieliku butafooriaga.

dresden-vanalinn

Tasub aga vaid kaks sammukest eemale astuda kui avaneb näiteks selline pilt:

dresden-lasna

Või kõnnid näiteks teisel pool Elbet ja vaatad kuldse ratsuri juurest avanevat vaadet, mis on imeline.

dresden-ratsanik1

Siis aga keerad end ringi, vaatad tuldud teele tagasi ning pilgutad paar korda hämmeldusest silmi.

dresden-ratsanik2

Feminism on aga Dresdenis heal järjel, sest mõned Ampelmannid on asendunud Ampelfraudega. Kas see just ilmtingimata vajalik on, jäägu Feministeeriumi osustada.

dresden-ampelfrau

Dresdeni kummalisus või ebatavalisus ei piirdu ainult tolle baroki-magala konfliktiga vaid ka muus arhitektuuris. Näiteks leiab sealt Yenidze, mis ei ole teps mitte uhke mošee vaid hoopiski kunagine sigaretivabrik, mis muuhulgas tootis sigarette “Orient” ning seega arvas heaks oma tootmishoone idamaiseks kujundada. Maja ise on nüüd erinevate kontorite kasutuses ning kupli all tegutseb restoran. Toit polnud, ma pean tunnistama, suurem asi, aga vaade oli päris vahva.

dresden-yenidze

Minu esimene Dresdeni päev mööduski suuresti lihtsalt jalutades. Kõndisin rongijaamast kesklinna, tiirutasin kord ühe ja kord teise vana-uue maja ümber, lonkisin Yenidze juurde, kõndisin üle Elbe silla, tiirutasin Neustadtis ehk vanalinna uuemas osas ning üritasin välja mõelda, kas Dresden meeldib mulle või ei.

dresden-zen

Lõpuks vedasin oma roidunud keha trammi peale ning maabusin oma võõrustajate juures. Internetituttavatega on alati veidi kummaline kohtuda, sest iial ei tea, kas inimene on just selline, nagu sulle tekstide põhjal tundunud on. Sedapuhku läks täppi, mille tunnistuseks on ka hilisööni kestnud lobisemine. Raamatutest! :)

Järgnevatest päevadest juba homme, sest kõht koriseb ja Franz vaatab mind ka kohutavalt süüdistava näoga, nagu ma poleks talle juba tervelt 15 minutit süüa andnud.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s