Hetked

Ilmselt tuleb selliseid hetki ette kõigil, kes mõnd võõrkeelt õpivad. Neid hetki, kus tundub, et lihtsalt ei tule välja, et sõnad ei jää meelde, et kõik on lootusetult hukas. Täna on minul see päev. Kordan mõningaid sõnu, mida kahe nädala eest õpitud sai ja avanev pilt on masendav. Mulle lihtsalt ei jää saksa keele tegusõnad meelde, sest nad on kohati täiesti ebaloogilised!

Võtame näiteks tegusõna hören, mis sellisel kujul tähendab “kuulama”, kuid millel on veel 28 (!) vormi, millest osadel pole kuulamisega mitte mingit seost. Aufhören, mida ma esimese hooga pealtkuulamiseks pidasin, tähendab hoopiski mingi tegevuse katkestamist. Pealt kuulama on abhören, juhuks kui kedagi huvitama peaks. Kui te homme mu käest küsite, kuidas on saksa keeles “mingit tegevust katkestama” või “pealt kuulama”, siis ma ilmselt jälle ei mäleta.  Ich möchte mein Deutsch Studie aufhören, aber ich muss nicht aufgeben! 

Aufgeben tähendab “alla andma” “loobuma”, eesti keele põhjal tahaks seda küll peale panemiseks tõlkida, aga too on vist auflegen.

Ei, ei ole, hoopiski telefoni kõnet lõpetama ehk toru ära panema. Äääääää! Paha ebaloogiline keel!

28 pole mingi tipp muidugi, sest sõnaga machen ehk “tegema” saab moodustada 98 tegusõna. Ma tean, eesti keeles on ka nii. Ära tegema, järgi tegema, lahti tegema, katki tegema, maha tegema, üles tegema, halba tegema, kurja tegema, head tegema ja nii edasi ja edasi. Aga… aga… laske mul viriseda, eks? Vahel võib.

Lisaks edutule sõnade õppimisele ei suuda ma jätkuvalt rääkida. Selgitasin täna juuksuris poolenisti käte abil, mida hea juuksuritädi N.-i juustega pihta peaks hakkama ja hoidsin seejärel pöidlad pihus, et me ei peaks hiljem juukselõikusmasinat ostma minema ja N.-i nulliga kiilaks ajama. Läks õnneks. N. on korralikult geschoren.

Oeh.

Ma olen täiesti teadlik, et arvestades mu väga nappi õppeaega (kuu pärast saab aasta täis) ning õppeaja sees tehtud suuri pause (pikalt Eestis ja Bulgaarias oldud), on mu tase täitsa okei, aga see ei vaigista minus kriiskavat elukat, kes tahaks normaalselt inimestega suhelda. Kes tahaks aru saada kui tema poole saksa keeles pöördutakse. Kes tahaks telekast filme vaadata ja sõnaraamatu abita ajalehti ning lasteraamatuid lugeda.

Kirjutasin eile kohaliku ülikooli keeleõppekeskusesse, et uurida, kas nad mind intensiivkursusele võtaks. 7 nädalat, 700 eurot ning kui kodulehte uskuda, oleks B 2.1 tasemele esimesed vabad kohad veebruaris. Viie kuuga suudan ma ju ometigi B1 taseme sõnavara omale pähe toppida? Grammatika on olemas, seda kinnitas Austrias saadud kursuse tagasiside, aga sõnavara, mis mulle pähe mahtuda ei taha, napib.

Oeh.

Ma peaks veel sõnu kordama, aga ma vist lähen ja torgin parem Franzu. Ta on soe, pehme ja (enamasti) sõbralik, mitte nagu minu kipakas saksa keel.

franz-p2ikeselaigus

2 comments

 1. reet

  Lugesin ja muhelesin. Mina olen saksa keele sees ja keele sisse kasvanud, ei saa arugi, et keel oleks ebaloogiline … aga ilmselgelt ta on ebaloogiline, kõik need miljon ja veel kolm eesliidet, mis sõna tähendust tõepoolest nii hirmsasti muudavad … Vaata telekat, kui aega on. Ajal Enne Lapsi olid minu lemmiksaated RTLi “Punkt 12” ja kõiksugused kauni Saksamaa dokumentaalid. Nende suur pluss on, et inimesed räägivad selge ja ilusa hääldusega, hea on kuulata. Filmides on tihtipeale eriefektid lärmakad, aga inimeste jutt tuleb arusaamatu pominana.
  Igatahes jõudu! Kassil on juba saksakeelne nimi ja puha …

  • rohelohe

   Heh, no eks ta olegi nii, et kui keelt juba hästi oskad, ei tundu võimalikud veidrused enam üldse nii veidrad ning ebaloogilisi elemente on tegelikult kõigis keeltes. Üldjoontes on saksa keel siiski (kui ma nüüd neutraalselt ja emotsioonitult teda vaatan) üpriski loogiline. Ma lihtsalt pole täiskasvanuna ja sellises tempos ühtegi keelt (nullist) õppinud ning see ilmselt segab veidi. Liiga palju ülemõtlemist reeglite osas ning puudub vajalik kogemuspagas, et mõista, kas mu areng on hea või mitte.

   Telekat ma ikka proovin vaadata ka ehkki vähe. Arte dokumentaalid on minu lemmikud, Sat 3 näitab ka nädalavahetusel häid asju ning ZDFinfo vahel üllatab (enamasti on sõjadokud).

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s