Puitu tätoveerides

Ma olen mõõdukalt entusiastlik kokkaja, mis tähendab, et mul on veidi rohkem maitseaineid kui vaid sool ja pipar. Tallinna kodus oli mul suur maitseaineriiul (kapis, päikesevalguses maitseaineid ei hoita), Klagenfurti köögis leidus mõnus maitseainesahtel, Braunschweigis ma aga esimese hooga oma kotikestele sobivat kohta ei leidnud. Pähe tuli erinevaid mõtteid, kuid enamasti lõppesid nad kõik “ostaks mõne ägeda karbikese”-ga. Oleksin peaaegu Porta! poest ühe kastikese ära ostnud, aga ega hing saanud enne rahule jääda kui IKEAgi läbi käidud on. Hoppara, leidsin hoopis sahtlikestega kapikese.

maitseainekapp

Praegu mõtlen muidugi, et oleks võinud tolle suurema versiooni osta ehkki too näeks köögis ilmselt veidi napakas väljas.

Ilmselt mais sai ostetud ning kohe hakkasin ma plaani pidama selles osas, kuidas kastike ilusamaks tuunida. Puidupõletusmasin mul on, vaja ainult muster välja mõelda. Või siis kusagilt kopeerida. Minu algne idee oli midagi islami disainist või mõni põnev neerumuster, aga et tegemist on pigem keerukate mustritega, siis kahtlustasin ma koheselt, et ma ei suudaks neid ilusalt puidule ümber kanda. Esiteks tuleks muster puidule joonistada ning sümmeetriline joonistamine/kopeerimine pole minu kõige tugevam külg ning teiseks nõuab keerukate mustrite põletamine mõnevõrra enam vilumust kui mul oma masinaga on. Istusin selle probleemi otsas mõnda aega ning siis komistasin Jaapani tikandite otsa.

Sashiko stiilis tikandit tehakse vaid indigosinisele kangale ning enamasti valge niidiga (helesinine on ka lubatud). On olemas väga keerukaid mustreid, kuid on ka selliseid, mida ma tundsin, et ma suudaks kastikesele põletada.

Esimene külg läks kui nüüd just mitte ludinal, siis vähemalt ilma suuremate apsakateta. Tihe ruudistik pliiatsiga ette ning täpitama! Just täpitama, sest mu meelest meenutasid täpid Sashiko tikandi kriipsukesi. Lisaks oleneb see vägagi põletatavast pinnast, kas joon tuleb ühtlane või mitte. Täpid on kõige kindlam valik.

maitseainekapp-ristid

Kapipealsele valisin ühe oma lemmiku ja astusin kolinal ämbrisse. Ilus küll, aga isegi oma pisikese šablooniga suutsin ma mõned kujundid täiesti loperguseks joonistada ning väsinud silmad ei märganud seda enne kui olin oma vea puidu sisse põletanud. Olgu, oma osa oli siin mängida ka täiesti krampi läinud käel. Põletusmasinat ei ole väga mugav käes hoida või õigemini võtab mugava asendi leidmine ja sisse treenimine hästi kaua aega.

maitseainekapp-ristid-lopergune

Viimasele suurele küljele valisin jällegi väga lihtsa mustri, mille sai joonlaua abil kastile kanda. Kui see tehtud sai, lõid mu kael ja õlad tuld, silmad olid väga väsinud ning käsi ääretult pinges. Oli sobiv hetk teha pikem puhkepaus ning järgmisel päeval jätkata.

maitseainekapp-nooled

Põletusmasina kasutamisel on väga huvitav see, et ilma ette tehtud pliiatsijoonteta ei suuda mina näiteks sirget joont või ilusat kaart teha. Nagu kiuste läheb kõik täiesti kõveralt! Õnneks tuleb õrnalt tehtud pliiatsijoon vineeri pealt kustukaga maha, seega proovisin nii palju kui võimalik siiski midagi ette joonistada. Alati küll ei viitsinud ja see on kohe näha ka.

Sahtlite kaunistamise lõpetasin täna ning kui algne plaan oli teha nad kõik väga tiheda mustriga, siis lõpuks pidin alla vanduma ja oma ideid lihtsustama, sest järgnevate mustrite ümberjoonistamine osutus liiga keeruliseks.

sashiko
Pildid hiivatud siit.

Vasakpoolne tundub näiteks imelihtne sirklitöö olevat, aga no kurat ja põrgu! Tuleb mõneks teiseks korraks jätta. Nende kahe asendusmustrid on alumistel sahtlitel ja ma ei ole parempoolsega eriti rahul, sest ehkki see on ilus, ei sobitu ta nii hästi teiste sahtlitega (vasakpoolne on ka veidi liiga “tühi”). Nood kaks keerukat mustrit oleks paremad olnud, aga ega esimese korraga peagi kõik kohe välja tulema.

maitseainekapp-sahtlid

Muide, teadmiseks huvilistele, et kui te kaunistate õlitatud pinda, siis põletab masin topeltjõuga. Mul oli karbikesele õli peale läinud (vaata vasakpoolset alumist sahtlit) ning ühte kohta kärssas muster kohe eriti kõvasti sisse. Parempoolse ülemise sahtli juures on näha ka see kaarte probleem, ma nimelt ei joonistanud neid sisekaari pliiatsiga ette ja mõned on kohe eriti kõverad :) Pole hullu, endale tegin, seega pole vaja häbeneda.

maitseainekapp-k88gis

Nüüd on muidugi hammas verel ja ma tahaks veel midagi sellist teha. Tuleb vist IKEAsse vineerist tehtud vidinaid otsima minna, aga oluline küsimus seisneb muidugi selles, et mida ma kõigi nende asjadega lõpuks pihta hakkan kui ma nad ära kaunistanud olen? Iga inimese elus on kusagil piir, kui mitut karbikest tal vaja võiks minna ja mina olen ilmselt juba oma piiri peal.

Oo, mulle just meenus, et N.-il on paar dokumendihoidjat, mis vineerist tehtud. Heheheee… Tea kas peaks ta käest esmalt luba ka küsima?

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s