Parim aeg meie elus

“Keskkooliaeg oli meie elu kõige parem aeg,” ütles mulle mõned aastad peale lõpetamist üks mu klassikaaslane. Ei saa öelda, et ma temaga nõustunud oleks, sest esiteks oli mul toona ülikoolis hoopis toredam kui keskkoolis ja teiseks on selline suhtumine natuke vildakas. Kui parim aeg elust juba möödas, siis mille nimel sa, vaene mees, siis elad? Midagi taolist ma talle ka ütlesin, aga ma vist ei suutnud teda veenda.

Bulgaarias usuvad inimesed väga tugevalt, et keskkooli lõpetamine on inimese elus väga-väga oluline, vaat et kõige olulisem sündmus. See kuulub sinna suurde kolmikusse koos sõjaväkke mineku ja abiellumisega. Kohustuslikku sõjaväekohustust Bulgaarias enam pole, aga kui see veel eksisteeris, oli peredel kombeks selle puhul suur pidu/ärasaatmine korraldada. Ei olnud üldse mitte haruldane juhus, kus pere, mille sissetulek oli absoluutne miinimum ja veidi alla selle, panid ühe peo alla mitme aasta sissetulekuga võrdne summa. Võeti laenu, koguti, müüdi asju maha, et saaks suure peo teha ja poja kroonusse saata. Ogar.

Pulmadest ma rääkima ei hakka, aga keskkoolilõpp, sellest võib rääkida küll. Eestis said abituriendid täna tunnistusi, Bulgaarias juhtus see mõned nädalad tagasi ning see, mis selle puhul toimub, on ogar, veider ja ilumeelele veidi häiriv.

Meie arusaamade järgi polegi Bulgaarias lõpuaktust vaid abituriendid saavad oma tunnistused koolist kätte suvalisel ajal. Umbes samal ajal toimub aga abiturientide ball, mis pakub tsirkust kogu raha eest. Iga aastaga lähevad need üritused järjest ekstravagantsemaks ning ühe balli juurde kuulub kindlasti kohati väga üle võlli riietus (neidudel), uhked autod (laenatud-renditud), bling ja suhteliselt palju alkoholi. Kõige olulisem päev nende elus ikkagi, väidavad mõned, seega vanemad luhvtitavad oma rahakotti uhkelt (isegi kui seal väga midagi luhvtitada pole).

Nagu ülemisest videost näha (väidetavalt selle aasta hullemad näited), tuleb osa kleite ilmsesti sekspoest. Ikka tore on oma emaga keskkoolilõpupildil poseerida, endal sekspesu (ja rohkem mitte midagi) seljas. Kui rohkemat soovite, siis Google ja “Bulgarian high school prom”.

Mida see ball endast siis ikkagi kujutab? Mul on natuke keeruline seda kirjeldada, sest esiteks pole ma ise ühelgi osalenud ning et N. seda kontseptsiooni jälestab, ei osalenud ta enda klassi lõpuüritusel ja ei saa seega muljeid jagada. Klassikalise balliga pole seal kohe kindlasti midagi pistmist. Lühidalt kuulutatakse välja peopaik (enamasti enam kui üks klass koos), kuhu abituriendid uhkete autodega saabuma hakkavad. Fotograafid, filmimehed, juubeldav publik. Kõlab nagu Oscarite gaala, aga ei.

Pidu! Väidetavalt on see mõningatele noortele ainus võimalus oma elu jooksul end uhkelt riidesse panna ja end staarina tunda. Peamine küsimus ilmselt on, mis sorti staarina.

4 comments

 1. Kati

  See vist on natukene slaavi komme, sest venelastel-ukrainlastel on minu teada sama komme, eriti tüdrukutel kleidid ja uhked autod.
  Kaukaasias näiteks pole ka komme minu teada sellist nö. lõpuaktust pidada, lihtsalt mingi suvaline päev saad oma tunnistuse ja sellega on kool ühel pool. Minu jaoks oli selle teadasaamine imelik, kuna oleme ju harjunud, et ikkagi pidulik sündmus ja lõpuaktus, lilled, laulud ja kallistused. Seal tundub see kooli lõpetamine nii tühisena.
  Aga samas – see näitab ka nende ühiskondade suhtumist haridusse. Keskharidus on tihti justkui põhiharidus – ma ei tea, mis statistika täpsemalt räägib, aga Armeenias-Gruusias on väga tavaline, lausa oodatud, et noored lähevad edasi ülikooli, kolledžisse, ükskõik mis diplomikooli, kuna ainult keskharidus võrdub ühiskonnas meie 9. klassilise kooliga (just suhtumise poolest). Kutseharidus pole sealkandis kas väga arendatud või ei eksisteeri üldse, seega ongi noortel valida kas ülikooli või elukooli vahel. Ja ülikooli lõpetamine on olulisem, kuigi ka seal pole alati lõputseremooniaid.

  • rohelohe

   N.-i sõnutsi on keskkoolilõpupidu Bulgaarias kordi vägevam kui ülikooli oma. Ta ise pakub, et see võib olla seotud sellega, et mõnda aega tagasi oli n-ö põhihariduse saamine suur asi (nagu ka aastateks sõjaväkke minek), seega pralletati rõõmuga. Ülikoolide lõpuaktused on meie mõistes üldse ogaral ajal, enamasti umbes kuus kuud peale lõpetamist. Väidetavalt (paranooiline teooria) pidavat ülikoolid sellega noori oma magistriõppes hoidma – dokumente pole, kuhugi sisse astuda ei saa. N. pidi põhimõtteliselt altkäemaksu maksma, et ta oma diplomi normaalsel ajal kätte ja sellega Soome ülikooli sisse astuda saaks.

   • Kati

    Jaa, Gruusias on osadel ülikoolidel sama komme. Kaukaasias ringi reisides rääkisin kohalike noortega ja nemad ütlesid ka, et näiteks ülikooli lõpetad sa reaalselt kevadel aga lõpuaktus või diplomi kättesaamine võib toimuda sügisel :S Mina ei suutnud aru saada, et kuidas sa siis teise ülikooli lähed? Kui üldse ülikooli muidugi vahetad… Aga näiteks Eesti ülikoolid nõuavad magistriõppesse sisseastumisel dokumente juba umbes 1. mai paiku (kui oled väljaspool EU-d), ja kusagil juuliks-augustiks, kui oled EU-s. Ehk siis proovi kuidagi välismaale minna kui kool su dokumente pantvangis hoiab.
    Muidugi, nüüd saaks hea tuttava kaudu ikka ülikoolist asjad kätte kui vaja, aga samas tundub see nii naeurväärne (ja on ka tegelikult), et selleks, et midagigi liiguks (või liiguks meile arvestatava kiirusega) pead sa omama tuttavat, kes süsteemisiseselt sind aitaks.

   • rohelohe

    Arvestades, et ilmselt on ka Gruusia piisavalt korrumpeerunud, saab tuttava asemel ilmselt ka väikese (või suure) ümbrikuga hakkama, aga naeruväärne on see olukord tõepoolest.

    Huvitav, et Eesti EL-ist väljaspoolt tulevatelt juba 1. mail dokumente tahab, see tegelikult välistab ju võimaluse kohe peale bakalaureust magistris jätkata. Ükski ülikool pole nii kärme, Eestiski on aktused jaanipäevaeel ning 1. maiks pole bakatööd kohe kindlasti kaitstud. Tea kas sellega üritatakse mitte-ELi ülikoolidest eemal hoida?

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s