X, 6, mi

Mäletate etendust “Armastus kolme apelsini vastu”? Seal oli üks stseen, mida ma YouTube’ist leida ei suuda, kus Trufaldino väljamaises keeles rääkida üritas: “X, 6, jo-le-mi. Ikskuusmi, mai inglish is veri bääd!” Mäletate?

Vaatasin Delfis laiutavat Premia uue jäätise reklaami ning luksatasin veidi kui tootenime märkasin. Ekselence? Mida!? Kas see on miski ogar üritus segada kokku eesti ja inglise keelt? Et oleks veidi oma, aga samas nagu natuke peenem? Mis pagana kadakasakslus see on? Kirjuta siis kohe excellence kui nii väga on udupeent väljamaist nime vaja, sest äkki lätlased ja leedukad, kuhu seda jäätist ilmselt eksporditakse, muidu ei osta.

Sellised asjad ärritavad mind veidi (vahel palju). Rääkimata lugematutest lounge, bar, pub ja café nime kandvatest kohtadest (ennekõike) Tallinnas. Eestikeelsed nimed on viimastele olemas ja kas palun keegi selgitaks mulle, rumalale, ära, mida täpselt kujutab endast lounge kui seda kasutatakse söögi-joogikoha nimes? Mida ta majas oleva toana tähendab, ma enam-vähem mõikan, aga söögikohana?

Premia juurde tagasi tulles. Tootevalikus on jäätis, mille maitseks on Riia must balsam ja brownie ehk šokolaadine plaadikook. Tundub samasugune veidrus nagu soomlaste salmiakki jäätis, mida keegi peale soomlaste ja väga valitud väljamaalaste süüa ei suuda. N.-ile ja Suurele Metalifännile näiteks salmiakki väga maitseb. Mina… Minust hoidke see jõletu asi palun eemale.

Lisatud hiljem:
Minu tähelepanu juhiti faktile, et ehkki jäätist toodab Premia, on tegu tuntud Läti kaubamärgiga ning näib, et “ekselence” on, nii uskumatu kui see mulle ka ei tundu, lätikeelne sõna. Keeruline on see globaliseeruv maailm, mitte ei tea enam mis kellele kuulub. Ma muidugi oleks pidanud selle peale ise tulema kui ma Riia palsami jäätisest kirjutasin. Loogiline seos Lätiga! Alati mõistus ei tööta.

4 comments

  1. Nell

    Võtsin kapist jäätise, toodetud Riias :) Aga jäätis ise on minu meelest ülim. Vaniljejäätisel on ümber 2 kihti šokolaadi ja nende šokolaadikihtide vahel on keedis. Kirsikeedisega on ülim, granaatõuna oma on ka hea. Lätlased oskavad.

    • rohelohe

      No kurjam :) Oma kurja postituse lunastamiseks pean ma ilmselgelt kõiki neid jäätisi proovima kui ma Eestisse tulen.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s