Lei-lei!

Laupäeval toimus Villachis karneval või õigemini karnevalihooaja lõpuüritus, mis tuntud ka nime all Faschingssamstag ehk karnevalilaupäev. Mina olen oma peas karnevale alati Rioga seostanud, aga nagu selgunud on, peetakse karnevale suuremas osas katoliiklikes riikides. Nimetus karneval tuleb ilmselt ladina keelest (carne vale ehk hüvasti liha) ning tähistab paastuaja algust, sest kolmapäevast algab katoliiklastel paast. Tõsi, ma pole päris kindel, mida see nende jaoks kujutab, vähemalt N. väidab, et nad ei ole paastumises nii ranged kui õigeusklikud.

karneval1

Karnevalihooaeg ise algab 11. novembril ja tavaliselt kell 11:11. Hooaja vältel toimub erinevaid üritusi, kuid et sinna sisse jääb ka jõul ja uusaasta, võtab karnevalihooaeg tuurid üles pigem jaanuari lõpus ja veebruaris. Vähemalt poodide kaubavaliku järgi võiks sellise järelduse teha (muide, lihavõttemaiustused tulid juba paar nädalat tagasi müüki). Üheks asjaks, mis müügile tuleb, on Krapfen ehk meie mõistes moosipall. See on karnevalihooaja tunnusküpsetis, mida muul ajal ei müüda. Kõige levinum täidis näib olevat aprikoosimoos ning maitsevad nad väga head. Kaasaja märgina on müügil ka “tervislikumad” Krapfenid, mida ei tehta nisujahust, aga nad näevad kuidagi eriti õnnetud välja. Tsiteerides Lustlikku Daami: “Ma tahan korralikku õhulist ja maitsvat Krapfenit, mitte mingit vormitut plönni!”

karneval3

Laupäevane üritus oli põhimõtteliselt suur rahvapidu karnevalirongkäiguga. Paljud pealtvaatajad olid kostümeeritud ning lapsed olid eriti elevil. Põhjusega muidugi ka, karneval on lõbus ja lisaks loobivad rongkäigulised rahva sekka komme, vahel ka muid kingitusi. Mul õnnestus lisaks mõnele kommile skoorida ka tubane keeglikomplekt, mille keeglikuuli on Franz omastanud kui oma uue mänguasja.

karneval2

Politseinikke oli üritusel lademetes, kuid see näib olevat Austria komme, mitte millegi kartus (uudistest sai loetud, et Saksamaal jäi ühes linnas karneval terrorirünnaku kahtluste tõttu ära). Ilmselt osake mingist sotsiaalsest plaanist, mis näitab politseinikke kogukonna loogilise ja heatahtliku osana. Nood konkreetsed olid väga sõbralikud tegelased, üks neist käis vahel tänavalt komme kokku korjamas ja lastele andmas.

karneval4

Kostüüme oli erinevaid.

karneval5

Väga erinevaid :) Selle kolmiku puhul ei saanud ma mitte teisiti kui N.-ile irvitades öelda, et see ilmselt kujutab poliitkorrektsust – üks kõhn, üks kopsakam ja üks, kelle kohta ma täpselt aru ei saa, kas ta on poiss või tüdruk.

karneval6

Huvitav on muidugi see, et kostümeerimine tähendab häirivalt paljude naisolevuste jaoks võimalust kanda “seksikaid kostüüme”. Mõned, mida ma mööda kõndimas nägin, vaarusid väga tugevalt sinna ebasiivsasse otsa. Ilmselgelt hakkan vanaks jääma ja minus avaldub vanaemalik “noored on hukas!” mõtteviis :)

karneval7

Mõned kostüümid olid väga massiivsed ja ma võin vaid aimata, kui palju tööd nende ülalpool olevate kunstitööde valmistamine võttis (samas, võib-olla kasutavad nad igal aastal sama kostüümi).

karneval8

Minu absoluutseks lemmikuks olid aga need täiesti geniaalsed inimesed:

transformer3

transformer2

transformer1

“Lei-lei!” pole aga teps mitte raha kaotanud rumeenlase kurb hüüatus vaid karnevaliaja tervitus.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s