Sool ja Mozart

Tegin pisikese reisikese ning külastasin Salzburgi, mis on oma nime saanud soola, kuid tuntud ennekõike Mozarti poolest. Ma ei saa kohe mitte teisiti kui pean meenutama suurepärase filmi “Siberi habemeajaja” Mozarti-stseene:

Tuleb tunnistada, et mina isiklikult nii suur Mozarti fänn ei ole :) Toda filmi aga soovitan küll, viimati oli ta isegi YouTube’ist vaadatav. Imeilus ja imehea.

Salzburg mulle meeldis, ma nimetan teda nüüdsest rõõmuga oma kõige lemmikumaks Austria linnaks ning läheksin isegi nii kaugele, et paneks ta oma lemmiklinnade nimistusse. Oma olemuselt meenutab Salzburg mulle ausalt öeldes Budapesti ehkki on tillem ning samuti vähem boheemlaslik, kuid see tunne, mis seal kõndides tekib, on nagu Budapestis. Võimalik, et selle tunde loob linna poolitav jõgi ning linnas asuvad rohetavad künkad. Kui ma mõtlema hakkan, siis minu lemmiklinnadel on enamasti vähemalt kaks järgnevatest omadustest: huvitav vanalinn, jõgi linna südames, künkad. Tallinn on ainus erand. Lasnamäge ja muid “mägesid” ma rohetavateks küngasteks ei loe :) Esiteks peavad need moodustised siiski linna südames olema ja teiseks ei roheta need “mäed” piisavalt.

Minu reis ei langenud vast kõige paremale ajale, sest ilm oli sombune ja hall, esimesel päeval oli suisa udu ning teisel päeval rippusid rasked pilved mägede kohal. Vaateid ja ilusaid pilte kahjuks väga ei saanud, aga see oligi selline eelluure, sest ma tahan kindlasti Salzburgi tagasi minna, aga siis juba soojal ajal kui purskkaevud on lahti pakendatud, pargid on lilli täis, mäed on pilvevabad ja küngastel saab mõnusalt ringi kõndida ning ümbrust avastada. No ja veidi mägedes käia ka. Või “Heliseva muusika” laule ümisedes aasadel ringi joosta. See film on nimelt Salzburgis filmitud.

Esimesel päeval uudistasin veidi vanalinna ning käisin nii DomQuartieris kui ka mänguasjamuuseumis. Esimene sisaldab endas mitut muuseumit, mis kõik asuvad prints-peapiiskopi residents-valitsushoones. Hinna sees oli audiogiid ning minu jaoks oli tegemist väga huvitava kohaga – ilusat arhitektuuri, ajalugu, kunsti. Mänguasjamuuseum, mis asub vanas vaestehaiglas, oli ka vahva, kuid sobiks pigem ikkagi lastele. Seda muuseumi osa oli seal tegelikult päris vähe, aga kui keegi peaks lastega Salzburgi minema, siis see võiks hea koht olla, kuhu nendega minna. Saab asju näppida ja mängida sel ajal kui vanemad näiteks nukumajade mööblit või detailseid mänguronge vaatavad. Mul kunagi päris nukumaja ei olnud, vaid veidi mööblit, aga vot selle ahju vastu oleks ma ilmselt toona olnud valmis kogu mööbli ja enamuse nukke ära andma.

miniatuurahi

Ausalt öeldes tekkis mul soov endale nukumaja ehitada ja sinna ilusaid miniatuure otsida. Jeerum-jeerum kui ilus.

Lonkisin veidi peamisest keskusest eemale ja jalutasin ühel paljudest küngastest, kust avanesid ilusad Salzburgi vaated. Tõsi, see va udu ja saabuv hämarus muidugi ei aidanud pildistamiskatsetele eriti kaasa.

sb-linnavaade

Pimeduse saabudes liikusin vasakule jõekaldale, kus asub n-ö kaasaegne kesklinn koos rongijaama ja minu hosteliga. Tuiasin veidi ringi ning avastasin, et tegelikult on ka seal täiesti märkimisväärne vanalinnaosa, mida oleks väga huvitav avastada. Kõmpisin oma hostelisse ning avastasin, et jagan tuba viie aasialasega (vähemalt üks oli lõuna-korealane, teiste kohta ei oska öelda), kellest mõne teguviisid mind veidi muigama panid. Muide, on kohutavalt naljakas kui erinevad on hostelite lähenemised mugavuste pakkumisel. Mõnedes on voodid tehtud ja saunalinad hinna sees, teises kohas pead ise voodi ära tegema ja kolmandas kohas ei saa isegi voodilinu. Too hostel oli seal vahepeal. Voodilina anti mulle 5-eurose deposiidi vastu sisseregistreerudes, aga tekikott ja padjapüür olid juba voodis ning tekil-padjal ümber. Saunalina polnud aga üldse. Seda märkasin ma muidugi alles siis kui olin end magama minekuks valmis sättinud, seega hommikune dušš jäigi vahele.

Tuba oli kohutavalt palav ja niiske, sest mõned neiud pesid oma riideid ja panid need seejärel täiel võimsusel huugava radika peale kuivama. Mina tegin enne magama minemist akna lahti, et veidikenegi õhku tuleks, aga kui ma ühel hetkel akna poole vaatasin, oli keegi selle juba kinni jõudnud panna. Muigama panid mind aga kahe neiu iluprotseduurid. Esmalt võtsid need nii hommikul kui õhtul üüratult kaua aega. Õhtul näiteks solistati toas asuva kraanikausi ääres pikalt-pikalt, tehti maske ja jumal teab mida, sellele järgnes pikk kreemitamisprotsess koos näo patsutamisega. Ei, ma ei jõllitanud neid, ma lihtsalt juhtumisi üritasin meeleheitlikult magama jääda, aga mu voodi oli nende operatsioonibaasi ehk kraanikausi vastas. Hommikul kordus umbes sama, kuid sellele lisandus kohvrites olevate kottidega krõbistamine (hostelite kirjutamata reegel – kui sa ärkad teistest varem, pane asjad õhtul valmis ja katsu olla vaikselt!) ja juuste lokkimine lokitangidega. Ma saan aru, et ma olen küllaltki vähese kosmeetikakasutusega inimene ja seega ei taipa sellest universumist midagi, aga tarida teise maailma otsa kaasa pool kohvrit kreemikesi ja lokitange tundub mulle mõnetise ogarusena. Ei tahaks kosmeetikahullude õnnemullikest lõhkuda, aga naha vananemine ja väljanägemine sõltub siiski ennekõike geenipagasist ja eluviisidest, mitte kreemitopsikust. Ma pole eales ühtegi kortsu- ega silmaümbruskreemi kasutanud, aga sellest hoolimata kiputakse mu vanust kõvasti väiksemaks arvama kui ta tegelikult on. Kogu perekond on mul selline, seega puhas geenimaagia mitte imekreem.

kullast-kuul

Hommikul leekisin hostelist varakult minema, haarasin pagariärist ühe jumaliku kohupiimastruudlilõigu ja šokolaadisarvesaia ning jätkasin avastusretke. Sõitsin funikulööriga kindlusesse ning vaatasin ära kõik, mida vaadata andis. Igaks juhuks mainin, et ehkki esimene sõit üles läheb kell 9:00, avatakse muuseumid seal alles kell 9:30. Seniks tuleb kindlusehoovis ringi kõndida ja platvormidelt vaadet nautida (kui ilm kannatab).

naeris-vapp

Ühes muuseumiruumis märkasin sellist vapikujutist ja irvitasin vaikselt omaette, et huvitav kas keegi on Blackadderi Baldricku aadlikuks ülendanud.

Järgmises ruumis selgus, et ei ole Baldrick, on hoopis Leonhard von Keutschach ja naeris on tema vapil ilmselt seetõttu, et ta suguvõsa omas viljakaid põllumaid, kus muuhulgas ka neid juurvilju kasvatati.

Otsustasin kindlusest alla linna laskuda jalgsi ning lonkisin mööda künkanõlva minevat tänavat allapoole, märgates ühel hetkel üht põnevat kaljuseinale kinnituvad tornikest. Olin neid vanalinnas kõndides ka märganud, aga ei osanud aimata, milleks need vajalikud on. Tornist möödudes nägin, et tegemist on keerdtrepiga ja see on umbes neli korda pikem kui siit pildilt paistab. Sissepääs oli paraku kinni – eratee.

keerdtrepp

Linna tagasi jõudes keeras ilm end järjest jõledamaks ning et mu Salzburg Card veel kehtis, lippasin linnamuuseumisse, kus üleval näitus esimesest maailmasõjast.

soovitused-ajalehest

Sellised nõuanded siis külma ja nälga kannatavatele peredele. Teagi kas nutta või naerda…

Õppisin muuseumis ka uue ja põneva saksakeelse sõna hamsterfahrten, mille eestikeelne vaste võiks olla näiteks korilusega tegelemine. Muide, märkasin reisil ka seda, et hoolimata mu laiskusest sõnu õppida, mu keel siiski areneb. Suurema osa vajalikest vestlustest sain peetud saksa keeles ning siin-seal tekste lugedes tabasin end mõistmas rohkem kui ma oleks arvanud. Näiteks lugesin rongis kohalikku ajalehte, täpsemalt pealkirju ja artiklit ISISe heaks võitlema läinud austerlastest (mida nendega teha jne). Oma hämmastuseks sain ma artiklist suuremalt jaolt täiesti aru.

Oma viimased Salzburgi tunnid veetsin rongijaamas asuvas restoranis Johann (väga hea söök, väga hubane olemine), sest ilm läks järjest koledamaks ja mu selg valutas nii mis hirmus. Olin muidugi suurest rumalusest ostnud ka liiga hilise rongipileti (20:12) ning olukorda ei parandanud ka see, et tehnilistel põhjustel (ma arvan, et ilmselt lumi) hilines rongi saabumine ligi pool tundi. Koju ma aga sain, seega lõpp hea kõik hea.

mozart-part

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s