Talv on tulekul

Keerasin täna koju jõudes elutoas radika tööle, sest ilmselt on külm tulnud, et jääda. Või no mis külm ta on, täna kuni 11 kraadi, väidab ilmateade (märkides küll, et hetkel on 4 kraadi). Aga ei ole enam seda hilissügist soojust ning järjest sagedamini mattub Klagenfurt udusse. Orus ja järve ääres elamise võlu. Kindad sai juba ammu välja otsitud, nüüd tuleb ka müts ning kevad-sügismantel välja võtta, sest õhukese vihmamantliga on jahedavõitu. Hakkab kätte jõudma see aeg, kus tahaks teetassi ja raamatuga diivanil kügeleda (teki sisse mässituna, kass süles nurrumas) ning õhtusöögiks hautisi teha.

Viimasega on muidugi keeruline värk, sest mõni mees siin on õigeusklik ning 40 päeva enne esimest jõulupüha algab paast. Paastu pidamine on iga inimese enda südameasi, kuid jõulupaastu puhul tähendab see üldiselt liha- ja piimatoodete vältimist ehkki kala võib enamasti süüa (mõned päevad on siin erandlikud). Igasuguseid krevette ning muid mereelukaid kalaks ega lihaks ei peeta, nii et neid võib mugida iga päev. Naljakas veidi, aga no mis sa teed kui kunagi ammu on keegi asju just nii tõlgendanud. Kui ma oma religioonikursuselt õigesti mäletan, siis juudid (ja ilmselt ka moslemid) ei söö vaala ega angerjat, sest kala on see, millel on soomused. Jah, vaal on tegelikult küll imetaja, aga seda mõned tuhanded aastad tagasi ei teatud ning nii on reegel püsima jäänud. Koššer või halal vaala oleks nii ehk naa veidi keeruline, et mitte öelda võimatu, saada.

Paastuga meenub mulle mõne aasta tagune lustakas lugu. Olime Undionu sünnipäeval ning et tegu oli novembriga, oli N.-il paast. Õllesnäkid ja salatid kippusid kõik sisaldama piimatooteid või liha ja nii ta leplikult porgandit ja muid juurikaid õlle kõrvale järas (ei tulnud mul ju pähe sõpra hoiatada, et ma erivajadustega inimesega saabun). Ühel hetkel avastas N., et laual on ka küüslauguleibu ning rõõmsal ilmel asus ta neid hävitama. Juhtusin miskil hetkel Undionuga juttu ajama, kes küsis, et miks N. muud ei söö. Räägin paastureeglid ära ning mainisin, et pole hullu, N. on vähese söömaga ning küüslauguleivad koos juurikatega on täitsa piisav. Selgus, et küüslauguleibu on tehtud hapukoore ja majoneesi seguga… Vaatasime rõõmsal näol küüslauguleibu söövat N.-i ja otsustasime seda fakti tema eest varjata. Mida inimene ei tea, ei saa talle ka halba teha.

Ahjaa, Bulgaaria õigeusklikke paast kestab 25. detsembrini (neil on jõulud meiega samal ajal) ning 24. detsembril sööb õigeusklik vaid vegan toitu (ei mingit kala!) ning peaks pigem ka õli vältima. Oli see vist kahe või kolme aasta eest kui N. juhtus jõuludeks põhjamaale jääma ning liitus minu perekonna jõuluõhtuga. Eestlased söövad oma siga-kapsast ju 24. detsembril :) Nii kokkasime koos alternatiivseid variante, et vaeseke vaid kartulit ja hapukapsast sööma ei peaks. Kui ma õigesti mäletan, valmistasime kaks salatit ning lihavabu viinamarjarulle (olgu nende nimi siis dolma või sõrmi).

Peatselt algava paastuaja tähistamiseks plaanin täna teha sag alood ehk spinati-kartuli karrit. Sõin seda suvel Kalamajas asuvas Lendavas Taldrikus ja jättis väga ereda mulje. Vaatab, kas ma suudan ise midagi samaväärset valmis nikerdada.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s