Lugeja vääramatud õigused

Kust leida aega lugemise jaoks?

See näib olevat tõsine probleem.

Kuid pole seda teps mitte.

Niipea, kui tekib küsimus, kust võtta aeg lugemise jaoks, on selge, et tõelist himu lugeda ei olegi. Sest kui asja lähemalt vaadata, siis mitte kellelgi pole kunagi lugemiseks aega. Ei lastel ega teismelistel ega suurtel. Lugemine on elu järeleandmatuis kammitsais.

Peaarst soovitas mulle täiesti maagilist raamatut ning ehkki ma oma Tartus viibimise ajal jõudsin seda juba mitmele edasi soovitada ning Undionu seda ka ostma panna, levitaks ma head kirjasõna veelgi. Autoriks Daniel Pennac ning pealkirjaks “Nagu romaan”. See on tegelikult pigem essee, mis raamatuna trükitud ning mis mõtiskleb lugemise, lugejate, raamatute ja pedagoogika üle. Pennac on ise Prantsusmaal tuntud ja tunnustatud kirjanik ning tema kirjaviis on lummav.

Mul pole kunagi lugemiseks aega olnud, kuid mitte miski pole mind kunagi takistanud lõpuni lugemast romaani, mis mulle on meeldinud.

Lugemine ei sõltu ühiskondliku aja korrastatusest, vaid on – nagu armastuski – olemisviis.

Küsimus pole selles, kas mul on aega lugeda või ei (aega, mida keegi mulle, muide, anda ei kavatse), vaid selles, kas ma pakun endale lugejaks olemise rõõmu või ei.

Pea iga lause selles kirjutises on tsitaadivääriline ning tekst ise humoorikas ning mõtlema panev. Ei ole patroniseeriv, seda ei tasu karta, aga mõnus lugemine kindlasti.

Kui mõni kallis inimene annab meile lugemiseks raamatu, otsime meie selle ridade vahelt kõigepealt teda ennast – tema maitseid, põhjusi, miks ta selle raamatu meile pihku pistis, vendluse märke. Siis haarab tekst meid endaga kaasa ja me unustame selle, kes meid sellesse sukeldas – teose ülim jõud avaldub nimelt ka selle tühise asjaolu minema pühkimises!

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s