Lendas üle käopesa

Kuidagi oli juhtunud, et ma ei olnudki varem lugenud Ken Kesey raamatut “Lendas üle käopesa” ehkki ma olen näinud väga mitme aasta eest raamatul põhinevat Vanemuise etendust, mis oli äge, ning samuti suurepärast filmi Jack Nicholsoniga peaosas. Peale Tom Wolfe’i “The Electric Cool-Aid Acid Test” lugemist tuli aga suur lugemissoov peale, sest Wolfe kirjutab 60ndate LSD skeenest, mille keskmes oli just Kesey, kes meedikute katsejänesena LSD otsa koperdas ning vahel ka hullumajas valvurina töötas. Valvuritöö ja katsejäneseks olemise kooslus andis raamatule ainest ning jutud räägivad, et suurem osa raamatust sai valmis kirjutatud just hullumajas.

Kesey oli küll “õigel pool” ust, kuid raamat vaatleb ühe hullumaja ehk Asutuse osakonna elu läbi patsiendi silmade. Osakonda juhb väga võimukas õde Ratched, kes kasutab muuhulgas mõneti iganenud ravimeetodeid. Kui osakonda saabub McMurphy, kes loodab psühhopaati mängides vanglakaristusest hiilida, tekib kahe kange vahel tõsine konflikt, mis mõjutab kõikide patsientide elu. Raamatu jutustajaks on patsient nimega Pealik, hiiglasuur kuid end pisikeseks ja nõrgaks pidav indiaanlane, kes mängib juba aastaid kurttumma. Tema tähelepanekud, mõtted, luulud ja muutumine (paranemine?) on kirja pandud erakordselt haaravalt ning mis ma muud teha saan kui soovitada teil seda raamatut lugeda.

Nagu öeldud, on raamatust tehtud ka suurepärane film ehkki autor ise väidetavalt filmi ei sallinud, sest erinevalt raamatust ei vaatle film tegevust läbi Pealiku silmade ja tõlgenduse. Filmi leiab YouTube’ist:

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s