Kunelid katusel

Mõnes mõttes meenutab meie elamine mägikülas väikest loomaaeda, sest üsna sageli viibivad meiega Maša, Precious ja viimase väike arg järglane. Lisaks hiilib territooriumilt läbi ka muid kasse, tänaval võib vahel kohata rebast, metsas hirvi ja metssigu ning katuse all elavad meil kunelid.

Ah et kes on kunelid? Võtame aga Vikipeedia lahti ja loeme!

Kunel (Glis glis) on suurekasvuline unihiir, kes on levinud suurel osal Euroopast, kuid mitte Skandinaavias, kõige lõunapoolsematel aladel ja Briti saartel, kui üks sissetoodud populatsioon välja arvata. Eestis eksikülaline. Toitub peamiselt taimedest, kuid võib süüa ka putukaid, mune ja pesapoegi. Veedab suure osa ajast puude otsas, talvel magab 7–8 kuud.

Kõlab just kui suurepäraselt kui jätta kõrvale fakt, et nad elavad meil katuse all. Mingil ammusel aal tekkis räästakasti sisse auk ja loomakesed leidsid, et ehkki nad küll peaks pesitsema linnupesades ja puuõõntes, siis katusealune on veelgi parem koht.

Mina ühtki otseselt näinud ei ole, sest nad on ööloomad ja pagana arad, küll aga olen ma neid kuulnud. Tõele au andes sain ma nende olemasolust teada oma esimese Bulgaaria reisi ajal. Nimelt pidas Arheoloog siin oma sünnipäeva ning mingil hetkel öösel kuulsin ma (magades allkorrusel) röögatust ja nätakat. Kellegi närv ütles üles ja lajatas saapaga vastu lage. Vaadake, loomakesed jooksevad katuse all ringi ja krõbistavad vägagi kuuldavalt. Täna öösel kostus sealt selline hääl, nagu uuristaks nad omale teist sissekäiku.

 

Mulle on jäänud mulje, et ehkki keegi neid sinna ei taha, käib võitlus nende vastu suhteliselt passiiv-agressiivselt. Näiteks viib katusele redel, mida mööda Aljoša teoreetiliselt neid püüdma peaks minema, aga mulle tundub, et teda väga ei huvita need loomad.

Vahel räägime augu lappimisest, aga ei tahaks ju loomi sisse jätta, kuidas nad välja peletada? Minu tänahommikune mõte oli tuua kohale hulk bassikõlareid, panna need vastu lage ning hakata alates kaugemast nurgast kuni auguni eriti karmi metalit müdistama. Küll nad välja jooksevad! N. ei olnud ideest vaimustuses…

Muidugi võiks neid ju mürgitada, aga nad on tegelikult päris armsad loomad, umbes nagu oravad… N. on, nagu minagi, suur loodusesõber ning lisaks sellist tüüpi inimene, kes ei teeks kärbselegi liiga (sääsed on teine asi!), nii et kõik kurjad ideed on vastuvõetamatud.

Huvitav, Sloveenias peetakse neid delikatessideks… Hmm, kellelgi sloveenlastest sõpru on? Me kutsuks külla ;)

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s