Sa näed ja müristad!

Kiire käik ilmateenistuse kodulehele näitab, et Eestisse on suvi kohale jõudnud, mis on igati vahva. Olgu teilgi palav, miks ainult mina pean siin higistama :)

Ma usun, et ma pole ainus, kelle jaoks viimase aasta ilm on olnud enam kui veider. Esmalt olematu ja eriti rõve talv, kus ainult sajab miskit löga ning korralikult külmaks ei lähegi. Seejärel kevad, mis ei erine talvest märkimisväärselt, sest soe oli vist ainult nädal või kaks kogu kevade jooksul. Suvi… Sellest ei tasu rääkidagi. 5 kraadi sooja juuni lõpus? No kuulge!

Ehkki eestlasena tahaksin ma uskuda, et tegemist on kõrgemate jõudude vandenõuga meie maalapi vastu, sest “nii halb on olla eestlane” ja “me kannatame ära… kõik”, on imelikku ilma jagunud ka mujale Euroopasse. Bulgaarias on näiteks erakordselt vihmane ja jahe (jahe on siin suhteline mõiste, eks), mis on mõnes mõttes hea, sest iga aastaga kipub siin kandis ilm kuumemaks ja kuivemaks minema, mis ei ole hea nii inimestele kui taimedele elik põllumajandusele. Tänu sagedasele vihmale on siin juuli kohta ootamatult roheline ja lopsakas loodus, sest juuli on tavaliselt kõige kuumem kuu ja pigem domineerib kõrbekollane kui džungliroheline värvitoon.

Suvel tähendab vihm enamasti äikesevihma ning äike on siin vägev. Nõrganärvilistele ei soovita. Ausalt. Valgusmäng on suurema tormi korral uskumatu ning mürin kõrvulukustav. Mäletan, kuidas ma esimest korda Bulgaarias viibides kord öösel selle peale ärkasin, et õues lõi täiesti valgeks ning hetk hiljem kõlas maja kohal selline pauk, nagu variseks katus sisse.

Vihm ise on Bulgaarias üldse natuke eriskummaline, sest kui meil näiteks sajab kolm päeva järjest ja enam-vähem ühtlaselt, siis siin vihma pigem kallab ja lühemat aega. Mis aga juhtub kui kõrbkuivale maale valada ämber vett? Mitte midagi ei imendu maapinda ja pealmine mullakiht uhutakse minema, tühjad jõesängid täituvad kiirevoolulise mudase veega, teed uhutakse ära ja nii edasi. See on muidugi kõige hullem stsenaarium, kuid just see juhtus jaanipäeva paiku rannakuurort Varnas, kus mustlaskommuun* oli ehitanud oma hütikesed vanasse kanalisse, kus “mitte kunagi vett ei ole”. Selgus, et vahel siiski on. 12 inimest hukkus, mitu maja uhuti minema, mudalaviin, merre lükatud autod ja üldine kaos. Kanalisse ehitatud majad olid sinna kerkinud muidugi ebaseaduslikult ning peale katastroofi otsustas linnavalitsus kõik need majad lammutada. Mustlased ei ole selle otsuse üle muidugi õnnelikud.

Seda, et vihmavaling muutub nii tugevaks, et autoga sõites tuleb mõneks ajaks peatuda, sest kojamehed ei saa veehulgaga hakkama, tuleb ka vahel ette. Üldiselt on tark mägiteedel tugeva vihmaga mitte sõita, sest teed muutuvad jõgedeks ja sillad võivad muutuda surmalõksuks. Hiljuti oli uudistes teade, kuidas öösel ja vihmas mägiteel sõitnud auto sillalt veevoo poolt minema pühiti. Ellujäänuid ei olnud…

Teine kuuma suve ilmaveidrus on rahe. Mõne nädala eest tuli Sofias maha hiigelrahe, kus rusikasuurused jääkamakad lõhkusid tuhandete autode esiklaasid ja lõid katused mõlki. Halb päev autoomanikele, hea päev klaasivahetajatele. Eile anti Sofiasse jälle rahehoiatus, millega kaasnes soovitus teatavates ajavahemikes õues mitte viibida ning Plovdivis kuulsime vahetult peale seda uudist õues kahte pauku.

N.: raketid
Mina: ilutulestik päise päeva ajal?
N.: ei, nad lasevad rakette pilvedesse, et põlde kaitsta
Mina: nagu olümpia ajal Hiinas?
N.: umbes nii, aga mõte pole mitte pilvi laiali pihustada vaid takistada jääkristallide ja rahe moodustumist pilvedes

Kui ma oleks eriti südametu, teeks ma mõne lennuki ja raketi nalja.

* Olen täiesti teadlik, et poliitiliselt korrektsemaks peetakse väljendit roma, kuid mulle pole see väljend veel sisse harjunud. Lisaks ei taha osa Bulgaarias mustlastest, et neid romadeks kutsutaks. Inglise keeles on väljendiks gypsy, mis ühe teooria järgi viitab Egiptusele (Egypt, Egyptian) ehk alale, kust nad väidetavalt Euroopasse liikusid (ei pidavat tõele vastama) ja nii meeldib neile viidata oma eriti nooblile päritolule. Etniliselt on nad tegelikult Indiast pärit nii et  põhimõtteliselt võiks neid ka indiaanlasteks kutsuda :)

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s